Založ si blog

Lekári a pokrivené slovenské školstvo.

Tu na Slovensku sme si zrejme pomýlili demokraciu s anarchiou. Je nesmierne zahanbujúce a trestuhodné, že komunistické školstvo na Slovensku malo lepšiu koncepciu ako to demokratické – anarchické. Nijako nechcem obhajovať ten režim ani nechcem aby sa vrátil. Určite mnohým ublížil fyzicky aj po duchovnej stránke, ale žiaľ musím konštatovať, že všetko bolo podriadené potrebám spoločnosti. Štát jasne vedel koľko ktorých profesií potrebuje a podľa toho sa otvárali študijné odbory a všetko bolo úzko prepojené s praxou. Takže z tohto hľadiska to bolo na tých správnych základoch. To že niektorým deťom nedovolili študovať na určitých školách určite správne nebolo.

Ale čo sa stalo po revolúcii? Školám sa otvorilo Eldorádo a štát je ako neschopný nemohúci panák. Školy si určujú koľko a ktoré odbory otvoria, podľa záujmu študentov. Takže čistá anarchia – a podotýkam MY TO VŠETKO PLATÍME!!! Verím tomu keby zajtra štát zavrel všetky nepotrebné študijné odbory vo vysokom školstve, tak môžeme otvoriť novú Lekársku univerzitu. Ja sa fakt čudujem, že toto nikto nerieši. Nejako mi to hlava neberie.

Ako sa hovorí za chyby sa platí. Možno tí komunisti chceli mať pod kontrolou toho príliš veľa. Tak sme získali odpor voči tomu, keď štát niečo určuje. Lenže treba nájsť správnu mieru medzi reguláciou a voľným trhom. Dá sa to robiť aj normálne. Štát si môže určiť základnú schému študijných odborov a tí čo chcú aj tak študovať odbory, ktorých máme prebytok, tak nech sa páči ale nech si uhradia 100% výdavkov na súkromných školách. Teraz kvôli tejto anarchii budú ľudia trpieť na nedostatok lekárskej starostlivosti a žiaľ aj zbytočne umierať.

Z tohto pohľadu úplne chápem lekárov, že vládu pritlačili k múru, aby sa zmenil celý systém. Len dúfam že sa nezmenia na výpalníkov a že budú požadovať platy len na úrovni na aké má náš štátny rozpočet. Keďže však za ostatných 30 rokov bola v našom školstve anarchia a nesystémovosť, ktoré prebieha ešte aj dnes môže sa stať, že si lekári vypýtajú aj 10 tisíc € platy. Zákon ponuky a dopytu je neúprosný. Keď je niečoho málo stúpa to na cene a keď je niečoho veľa stráca to hodnotu.

Toto čo sa teraz deje v zdravotníctve sa kľudne môže udiať aj v inom sektore hospodárstva. Pretože vzdelávací systém je totálne odtrhnutý od reality. Neviem či si to niekedy ľudia na Slovensku uvedomia alebo či sa tým niektorá vláda niekedy začne zaoberať? Ešte nám zostáva choré západné riešenie – vo veľkom prijímať lekárov zo zahraničia. Tento koncept riešenia považujem za chorý, nesystémový a hovorí to len o totálnej neschopnosti konkrétneho štátu. Je to aj egoistické lebo ťaháme sem lekárov z iných krajín. Oni  sa tam narodili, tam vyštudovali a budú tam chýbať.

Neviem či sa niekedy dožijem protestu pracujúcich, ktorí budú požadovať, aby z ich peňazí bol financovaný školský systém, ktorý plne reflektuje na potreby nás všetkých. Neviem čo by mohlo zobudiť tento spiaci národ. Človeka väčšinou zmenia len silné otrasy – ťažké prežité veci. Ak to platí aj o národoch, tak možno keď si zažijeme veľké utrpenie a ľudia budú zomierať, možno potom sa pomaly začne niečo meniť.

Každý národ by si mal ísť svojou vlastnou cestou, nemusíme pozerať len na bohatý západ, ani tam nefunguje všetko tak ako by malo. My môžeme využiť aj skúsenosti z komunistického režimu. Lebo naozaj žiaľ, niektoré veci fungovali lepšie. Za to sa netreba hnevať na staršiu generáciu a nadávať im. Komunizmus mal veľa chýb, ale nebojme sa oprášiť to čo dobre fungovalo. Žijeme v modernej dobe všetko sa dá vylepšiť alebo nech niekto vymyslí niečo lepšie, ale musí to mať hlavu a pätu, proste štát má slúžiť potrebám celej spoločnosti. Prosím nezamieňajme si demokraciu s anarchiou.

Zatvrdnuté kamenné ľudské srdcia.

30.11.2022

Predstavte si, že nejaký človek spôsobí inému veľkú bolesť napríklad zabijem mu dieťa alebo niečo podobné naozaj strašné s dlho trvajúcimi následkami a bolesťou. Stáva sa, že v takýchto situáciách poškodení skĺzavajú k tak obrovskej nenávisti, že povedia nikdy v živote ti neodpustím. Teraz sa pozrime na to či je to správne. Existujú tu 3 pohľady na odpustenie: [...]

Ako cirkvi naložia s učením syna človeka?

29.11.2022

Už vieme ako cirkvi naložili so synom Božím Ježišom. Židovská cirkev vrieskala dovtedy, kým nedošlo k jeho fyzickej likvidácii. Kresťanská cirkev zase zabila jeho učenie. V snahe získať čo najviac stúpencov a tiež v snahe všetko vedieť lepšie pokrivili učenie Ježiša a vytvorili svoje vlastné pravdy – dogmy. Syn človeka napísal svoje dielo vlastnou rukou. Toto už nie [...]

V akom svete chceme žiť, takí musíme sami byť.

26.11.2022

Predstavte si 1000 L nádrž v ktorej je čistá voda. Keď budeme do tejto nádrže postupne kvapkať zelenú farbu, pomaly ale isto sa začne voda meniť na jemne zelenú, neskôr sýtejšie zelenú až sa voda úplne zafarbí na zeleno. Teraz si predstavte, že každé vaše slovo a čin sú jednou takou kvapkou. Nádržou nech je naša krajina. Podľa mňa každý deň do tejto nádrže [...]

Trump

Súd zamietol Trumpovu žiadosť a uvoľnil pre vyšetrovanie všetky zhabané dokumenty

02.12.2022 10:55

Odvolací súd tým odstránil prekážku vo vyšetrovaní ministerstva spravodlivosti v prípade držby utajovaných dokumentov.

Polícia / NAKA / Kukláči /

NAKA začala trestné stíhanie v kauze vyplatenia 30 miliónov eur advokátom

02.12.2022 10:34

FNM zrealizoval v roku 2014 verejné obstarávanie právnych služieb a uzavrel zmluvy aj s advokátskymi kanceláriami Bžán a Dvorecký.

prezidentka

Poslanci pokračujú v rokovaní, čaká ich výnimočne viacero hlasovaní

02.12.2022 09:52, aktualizované: 11:24

Poslanci majú rozhodnúť aj o novele zákona o dani.

sanna marinová Anthony Albanese

Európa nie je dosť silná na to, aby sama čelila Rusku, vyhlásila Marinová

02.12.2022 09:02

Podľa fínskej premiérky ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 375
Celková čítanosť: 953847x
Priemerná čítanosť článkov: 2544x

Autor blogu

Kategórie