Založ si blog

V akom svete chceme žiť, takí musíme sami byť.

Predstavte si 1000 L nádrž v ktorej je čistá voda. Keď budeme do tejto nádrže postupne kvapkať zelenú farbu, pomaly ale isto sa začne voda meniť na jemne zelenú, neskôr sýtejšie zelenú až sa voda úplne zafarbí na zeleno.

Teraz si predstavte, že každé vaše slovo a čin sú jednou takou kvapkou. Nádržou nech je naša krajina. Podľa mňa každý deň do tejto nádrže kvapkáme rôzne druhy kvapiek – slušnosť, agresivitu, promiskuitu, pekné slovo, krádeže, čestnosť, škriepky, násilie, porozumenie, korupciu atď. Všetko sa to zmieša akoby v jednom kotly. A my môžeme ochutnať čo sme spoločne nevarili. Ktorej ingrediencie tam chýba a či sme to naopak s niečím neprehnali. Takto si môžeme každý deň vychutnávať svoje spoločné dielo.

Ide aj o naše ponímanie toho, čo považujeme za normálne. V uzavretom okruhu ľudí sa totiž môže stať hocičo normálne. Normálnym sa môže stať aj užívanie drog, korupcia, prostitúcia, fyzické násilie či iné.

Predstavte si teraz dve mestá – jedno s upadnutou morálkou a jedno s veľmi vysokou morálkou.

Predstavme si mesto úpadku. Mravy sú tu veľmi uvolnené. Drogy si tu viete kúpiť rovnako ako alkohol. Mužov nikto neodsudzuje, že si občas chodia užiť do erotických salónov. Ženy hlavne tie krajšie si občas privyrobia poskytnutím sexuálnych služieb alebo si len tak užijú aj s inými chlapmi a nikto ich za to neodsudzuje. Vedenie mesta, polícia aj sudcovia sú zvyknutí prijímať úplatky. Spravodlivosť patrí tomu kto zaplatí viac. Bežné sú fyzické potýčky a vybavovanie si účtov aj so zbraňou v ruke. Usilovnosť sa tu nenosí a nedbá sa ani dôraz na čistotu a poriadok.

Ak by sa v takomto meste objavil niekto verný svojej manželke a morálne čistý. Bol by viac menej všetkým ostatným, ktorí vedia ako to v ich meste chodí na smiech alebo by ho mohli fyzicky napadnúť alebo dokonca zabiť ak by im tam kazil kšefty. Takže sa začne správať ako jeho okolie, aby získal rešpekt a nesmiali sa mu viac alebo si povie, že to jednoducho nejde a odsťahuje sa z takéhoto mesta.

Teraz si predstavte mesto morálky. Ľudia tu veria na karmu, takže všetci dávajú pozor, aby nikomu neublížili a nevystavili sa tak spätným účinkom karmi. Korupcia tu neexistuje. Do vedenia mesta sa dostávajú tí najschopnejší. Na súdoch a v polícii sú morálne čistí ľudia avšak je ich málo, pretože majú málo práce. Spoločnosť si váži každú prácu, pretože každú prácu považujú za dôležitú. Vážia si aj ľudí, ktorí túto prácu vykonávajú a tí čo prácu vykonávajú sa ju snažia vykonať čo najlepšie. Každý človek má možnosť získať prácu a ku každému pristupujú s úctou. Ľudia v meste si pestujú vlastné plodiny a chovajú zvieratá, takže potravy majú dostatok. Tí čo na to majú vlohy študujú najmodernejšie technológie a zavádzajú ich do života mesta, aby sa čo najviac zaistila sebestačnosť mesta, efektivita aj komfort obyvateľov. Ženy aj muži sa nehrnú do vzťahov. Najprv sa poriadne spoznajú, hovoria si pravdu a až keď nájdu spoločnú harmóniu vstupujú do manželstiev. Ženy si vážia mužov za ich hrubšiu prácu, na ktorú sú muži prirodzene stavaní. A muži sa správajú s rešpektom k ženám, obdivujú ich za to aké sú milé a robia ich domov krajším a útulnejším. Páry sa tu milujú duševne aj fyzicky, môžu sa jeden na druhého spoľahnúť a sú šťastní, pretože im nič nechýba. Na neveru nikto ani nepomyslí.

Ak sa v takomto meste objaví niekto kto si chce niečo začať so zadanou ženou, táto bude urazená alebo ak sa pokúsi niekoho podplatiť vysmejú sa mu. Ak sa začne niekomu vyhrážať ihneď zakročí polícia a súdy. Dotyčný človek si po čase a svojich neúspešných pokusov uvedomí, že tu nemá šancu. Buď sa zmení a prispôsobí sa tunajším pomerom alebo z takéhoto mesta odíde niekam, kde sa bude môcť realizovať.

Takže podľa týchto názorných príkladov vidno, že každý z nás svojou malou časťou dáva formu našej spoločnosti. My sami tvoríme pomery v ktorých žijeme. A my sami denno denne posúvame latkou toho čo je ešte normálne a čo nie.

Veria v Boha, ale neveria v dušu.

29.01.2023

Z reakcií pod mojimi článkami sa dozvedám, že sú ľudia, ktorí veria v Stvoriteľa, ale neveria v dušu. Sú to zrejme Jehovisti. Priznám sa, že som z toho prekvapený a šokovaný. Nemyslel som si, že môže vôbec existovať aj takýto typ viery. Myslel som si, že ak človek verí v stvoriteľa automaticky verí aj v dušu a dúfa, že pozemskou smrťou to všetko nekončí. Ale [...]

Ak by bola karma.

28.01.2023

Predstavte si na chvíľu, že ľudstvo zistilo, že karmický zákon naozaj platí. Čo by sa podľa vás začalo diať? Nebolo by to náhodou tak, že by ľudia začali dodržiavať Desatoro a tiež Ježišove: „Miluj svojho blížneho ako seba samého!“? Ježiš hovoril: „Čo sejete, to zožnete!“. Abd-ru-shin písal o Zákone zvratného pôsobenia, ktorý pôsobí automaticky a [...]

Každé náboženstvo má iného Boha?

27.01.2023

Máme tu najväčšie alebo najznámejšie náboženstvá sveta: kresťanstvo, judaizmus, islam, taoizmus, nasledovateľov Krišnu, hinduizmus, zoroastrizmus, budhizmus. V minulosti svet nebol až tak globalizovaný ako dnes a veľké regióny sveta mali svoje vlastné náboženstvá alebo vieru v niečo. Podstatná je však otázka: Má každé náboženstvo svojho vlastného Boha? Lebo zo [...]

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Spravila chybu alebo len ľudské gesto? Politici hodnotia návštevu prezidentky Čaputovej v štábe generála Pavla

29.01.2023 17:57

Do volebného štábu generála Pavla nečakane prišla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, aby mu zablahoželala k víťazstvu. Čo na jej nečakaný krok hovoria slovenskí politici?

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 408
Celková čítanosť: 1004278x
Priemerná čítanosť článkov: 2461x

Autor blogu

Kategórie