Založ si blog

Budúca vládna koalícia – Smer, Hlas, SNS, KDH.

Voľby sa blížia, je to aktuálna téma, tak by som chcel dať svoj tip na budúcu vládnu koalíciu.

Máme tu 3 najsilnejšie strany podľa prieskumov: Smer, Hlas, Progresívne Slovensko. Predpokladám že minimálne jedna z týchto strán bude v budúcej vládnej koalícii a bude mať post premiéra, pretože niekto tú koalíciu musí viesť. Takže poďme na tie 3 alternatívy, že kto bude zostavovať vládu:

1. Progresívne Slovensko

Budú potrebovať koaličných partnerov. Do úvahy pripadá Sme rodina, SaS, Hlas. Zobrať SaS do vlády je ako urobiť si dieru do lode. Hlas sa v poslednom čase vymedzuje voči progresívcom a začína sa prikláňať k Smeru. Takže reálne zostáva Sme rodina alebo ak by sa do parlamentu dostali Demokrati, ale aj to by bolo málo. Čiže vláda Progresívneho Slovenska je podľa mňa vysoko nepravdepodobná aj vzhľadom na nálady v spoločnosti.

2. Hlas

V poslednom čase dosť stratil na preferenciách. Už toto samotné sťažuje možnosť, aby Hlas skladal vládu. Možní spojenci: Smer, KDH, Sme rodina, SNS. Je nepravdepodobné, že Hlas zvládne zostaviť vládu bez Smeru a keďže je teraz Smer výrazne silnejší, tak by zostavoval vládu Smer, čo aj prezidentka potvrdila, že poverí zostavením vlády víťaza volieb. Navyše to vyzerá, že medzi SNS a Sme rodina je dosť veľká nevraživosť.

3. Smer

Priznám sa nečakal som takýto grandiózny návrat Smeru na scénu, ale realita je že Smer v poslednom čase výrazne kraľuje prieskumom. Všetko vyzerá tak, že vládu opäť bude zostavovať strana Smer. Pelegrini sa priklonil k Smeru a vymedzil sa voči Progresívnemu Slovensku. Spojením týchto dvoch programovo veľmi blízkych strán môže vzniknúť silný základ budúcej vládnej koalície. Môžu pribrať SNS, Sme rodina alebo KDH. Takže podľa mňa strana Smer zvíťazí a bude zostavovať vládu. Je to aj kvôli tomu, že minulá vláda, ktorá proti Smeru bojovala získala v prieskumoch obrovskú 80 až 90% nedôveru.

Budúca vládna koalícia – môj tip:

Takže vládu bude zostavovať Smer. Prirodzene sa pridá Hlas, čo v poslednom čase aj deklarujú. A do úvahy pripadajú ešte strany Sme rodina, SNS, KDH. Vzhľadom na to, ž Sme rodina bola v koalícii opačného tábora a Kolár vládu zo Smerom vylúčil, skôr dávam šance SNS a KDH. SNS tí o tejto koalícii už dlho snívajú. Takže buď to bude vláda týchto 3 strán Smer, Hlas a SNS alebo ak budú musieť alebo budú chcieť priberú KDH. Myslím si, že KDH bude náchylné vstúpiť do tejto koalície po dlhšej mimoparlamentnej ére. Pre ostatných by KDH mohlo poslúžiť ako taký kresťanský pláštik takej férovosti alebo dodať koalícii transparentnejší nádych. 

Smer, Hlas, SNS, KDH sú strany pomerne programovo homogénne a viem si ich predstaviť spolu vládnuť. Sú tam staré chyby, ale aj skúsenosti s vládnutím a predpokladá sa stabilita. Plus boli by tam 2 nové strany Hlas a KDH, ktoré by mohli predstavovať posun k menšej korupcii. V prospech tejto koalície hrá to, že chcú riešiť reálne problémy ľudí a majú na to reálne riešenia. Myslím si, že to v konečnom dôsledku preváži a rozhodne v ich prospech.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398522x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie