Založ si blog

Každé náboženstvo má iného Boha?

Máme tu najväčšie alebo najznámejšie náboženstvá sveta: kresťanstvo, judaizmus, islam, taoizmus, nasledovateľov Krišnu, hinduizmus, zoroastrizmus, budhizmus. V minulosti svet nebol až tak globalizovaný ako dnes a veľké regióny sveta mali svoje vlastné náboženstvá alebo vieru v niečo. Podstatná je však otázka: Má každé náboženstvo svojho vlastného Boha? Lebo zo správania sa ľudí mi to tak pripadá. Hoci tie úplne najväčšie náboženstvá kresťanstvo, judaizmus a islam svorne tvrdia, že Boh je len jeden hoci kresťania veria v Trojjediného Boha, ale hovoria vždy o jednom Bohu a nie o troch.

V minulosti tu boli aj rôzne svetové konflikty a vojny. Bola tu snaha glorifikovať a označovať za jediné pravé to svoje náboženstvo a ostatné vierovyznania označovať za falošné a príslušníkov týchto náboženstiev dokonca na nevercov. Nepripadá vám to však vykonštruované a účelové? Nemohlo to byť skôr tak, že Stvoriteľ prostredníctvom svojich vyslancov pôsobil v Arábii, Judei, Číne, Indii, Perzii, Európe, Afrike? Nie je toto správnejší a logickejší pohľad, že Stvoriteľ sa nechal poznať aj inde vo svete, ale tá hĺbka poznania závisela od duchovnej vyspelosti národov?

Ja by som navrhoval, aby sme sa zbavili tohto účelového stredovekého pohľadu na náboženstvá a ich Bohov. Ak teda pripustíme, že nejaká Tvorivá sila môže existovať, skúsme sa na to celé pozrieť z nadhľadom a aspoň pripusťme tú možnosť, že ak Stvoriteľ stvoril nebo, zem a všetkých ľudí zeme, tak nemiluje snáď všetkých ľudí, či len určitý jeden národ? Skôr sa zamyslime nad tým, či to nie je o nás ako sa toho Stvoriteľa namáhame poznať a ako sme v tom úspešný. Pretože podľa mňa Lao´c, Mohamed, Krišna, Zoroaster, Achnaton, Budha, Krišna boli pravými božími poslami a Ježiš pravý boží syn.

Každý národ je však špecifický a dostal to čo bol schopný prijať a čo jednotlivý boží posol bol schopný vnímať a sprostredkovať. Išlo o hĺbku a šírku poznania o určitý uhol pohľadu. Ja to vnímam tak ako to Abd-ru-shin vysvetľoval. Predstavte si obrovskú budovu širokú aj vysokú. A teraz si predstavte 5 božích poslov, z ktorých každý pozerá na tú istú budovu z inej strany. Takže všetci opisujú to isté, ale ich opisy sa logicky môžu trochu líšiť, pretože každý jeden pozerá na tú istú budovu z iného uhla. Alebo si predstavte týchto 5 poslov, že každý z nich tú budovu preskúma tak ako sa mu to podarí a potom podá o tom zvestovanie. Nemyslíte si, že v mnohom sa ich opisy budú zhodovať, ale v niečom budú odlišné?

U Ježiša je to iné. On sám je v jednote s Otcom a Duchom Svätým tou budovou. Takže Ježiš prišiel s plným vedením, čo je jedinečné a unikátne. Lenže opäť je tu určitý limit poznania a chápania tých ktorým to on hovoril. Sám Ježiš sa vyjadril a je to v evanjeliách zapísané: „Ešte mnoho vám mám povedať, ale teraz neznesiete.“. Takže ani kresťania nemôžu hovoriť o plnom dokonalom vedení alebo odmietať poznania z iných náboženstiev ako rúhačské. Keď totiž Ježiš hovoril: Čo sejete, to zožnete!“, myslím si, že je to to isté ako Budhova náuka o karme.

Na upokojenie chaosu a na Ježišovu prosbu prišiel sem na zem ešte Syn človeka a vlastnou rukou napísal dielo, ktoré podrobne vysvetľuje odkiaľ pochádzame a kam máme ísť. Opisuje stvorenie od hora dole. Opisuje Boha, Božiu ríšu, praduchovnú ríšu, duchovnú ríšu, jemnohmotnosť, hrubohmotnosť aj temné úrovne, Diabla a peklo. Problémom tak zostala len ľudská zatvrdnutosť lenivosť, duchovná ľahostajnosť, ješitnosť a dávanie si klapiek na oči. Ľudská vlastnosť chcieť vedieť všetko lepšie, ktorá žiaľ zapríčinila náš úpadok.

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Medveď

Vlani 14, tento rok už 10. Stretnutie s medveďom môže mať fatálne následky. Ale čo stretnutie s diviakom?

20.04.2024 15:49

Medveď reaguje útokom alebo agresívnym prístupom častejšie voči ľuďom, ktorí sú pri stretnutiach aktívni.

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Ctite si zmluvu, odkázal Dankovi Raši: Problémom je, že sa vidí ako nástupca Pellegriniho. Majerský počul hlasy o konci Dolinkovej

20.04.2024 13:07, aktualizované: 15:06

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371450x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie