Založ si blog

Ak sa niekto nenarodí znova, nemôže uzrieť Kráľovstvo nebeské.

Čo to podľa vás znamená narodiť sa znova? Ježiš sa snažil rozprávať tak, aby ho aj tí najjednoduchší ľudia pochopili. Preto predpokladám, že na pochopenie textu stačí otvorená duša a nie je potrebná vysoká škola teologická. Nikodém ktorému to Ježiš hovoril nerozumel tejto reči, hoci bol študovaný v písmach. Možno na to treba ísť úplne jednoducho. Ježiš mu ďalej vysvetľuje, že ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do Kráľovstva nebeského.

Neviem aké vysvetlenie tejto Ježišovej požiadavky narodiť sa znova napadajú vás. Mňa napadá také vysvetlenie, že my ľudia sa musíme od základu zmeniť – doslova akoby znovu narodiť. Privádza ma k tomu aj pokračovanie Ježišovej reči: „a v tom je súd, že svetlo prišlo na svet, ale ľudia väčšmi milovali tmu ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé“. Jednoducho to vyzerá, že by sme mali žiť úplne inak ako žijeme.

V tejto Ježišovej požiadavke je aj silný odkaz pre veriacich. Vyzerá to, že ak chce niekto vojsť do Kráľovstva nebeského a žiť šťastne na večné veky, musí preto aj niečo urobiť. Zrejme nebudú stačiť návštevy chrámu a požehnanie kňazov. Veď to všetko Nikodém spĺňal, tak načo by mu to Ježiš rozprával. Zrejme až príliš pozemsky rozmýšľame. Ľudstvo sa obrovskou silou drží vlastných vysvetlení o svete. A pritom to všetko môže byť inak, podľa toho čo hovoril Ježiš.

Ježiš sa nám snažil vysvetliť ako funguje celé stvorenie, že v ňom platia určité zákony. A tie zákony by sme mali spoznať a žiť podľa nich. Aby každý pochopil čo hovorí, Ježiš často pripodobňoval duchovné zákony tým pozemským. Ako napríklad čo sejete, to zožnete. To bolo v tých dobách každému zrejmé aj dnes je to úplne jasné, že keď zasejeme zrnko pšenice vyrastie nám pšenica. Ale Ježiš nám na tom ukazoval, že aj naše myšlienky, slová a skutky sú takými semienkami, ktoré nám prinesú úrodu. Lebo zrejme rovnaký zákon platí pre pozemské aj pre duchovné, pretože oboje sú súčasťou jedného stvorenia. Ak toto platí tak robiť niečo zlé, je úplná hlúposť. Ľudia poväčšine veria len v pomstu a revanš. Nebolo by zlé vyskúšať si, či platia tieto Ježišove slová na vlastnej koži a získať vlastné skúsenosti.

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Ctite si zmluvu, odkázal Dankovi Raši: Problémom je, že sa vidí ako nástupca Pellegriniho. Majerský počul hlasy o konci Dolinkovej

20.04.2024 13:07, aktualizované: 15:06

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371404x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie