Založ si blog

Reformujme VŠ financovaním, kvótami ale nie personálne.

Ministerstvo si chce nominovať svojich ľudí do riadiacich orgánov VŠ. Akademická obec sa proti tomu búri a podľa mňa majú aj pravdu. Niektoré z opatrení čo chce ministerstvo zaviesť sa mi páčia – financovanie podľa kvality, podľa výsledkov. Touto cestou by tá reforma mala podľa mňa ísť. Štát má plné právo určiť si za čo zaplatí. Nevidel som však v tej reforme koľko ktorých študentov potrebujeme. Ale už myšlienka, že školám ktoré budú produkovať kvalitnejších študentov sa pridajú peniaze je podľa mňa správna.

VŠ nech majú svoju autonómiu ako doteraz, nech si volia členov správnej rady, rektora, nech si oni sami určia ako budú vyučovať. Veď oni s tým robia, tak by to mali najlepšie vedieť. Len tam treba zaviesť motivačný prvok. Klásť dôraz na to, aby boli VŠ porovnávané s ostatnými školami v EU. Vo financovaní študijných odborov je podľa mňa obrovské plytvanie. Je to neefektívne vynakladanie obrovských finančných zdrojov na študentov, ktorých ani nepotrebujeme.

Ja skutočne nepochopím ako je možné, že štát (teda my všetci) financuje štúdium niektorých odborov v množstve, ktoré absolútne nezodpovedá realite. Ja sa pýtam na čo sú nám nepotrební absolventi? Toto je podľa mňa rozdiel medzi chudobnou a bohatou krajinou. Bohatá krajina efektívne vynakladá svoje prostriedky. Štát je ten čo má určiť akých absolventov potrebujeme a v akom počte. A vysoké školy sú tu na to, aby tieto potreby nás všetkých zabezpečili najlepšie ako vedia. Vysokým školám je v podstate jedno akých absolventov produkujú len nech za každého dostanú príspevok a vybavené. Takto to ďalej nemôže fungovať ak chceme byť úspešná krajina.

Ak by bola nejaká petícia za postupné zregulovanie študijných odborov s realitou ihneď by som to podpísal. Táto vec zrejme akademickej obci nevadí. ALE malo by to vadiť nám bežným ľuďom, ktorí to všetko financujú. Tento stav je aj chyba ľudí, že sa nezaujímajú o veci verejné, ALE je to hanbou celého Ministerstva školstva od kedy sme samostatnou republikou a mohli tieto študijné odbory kreovať formou kvót a financovania, no neurobili to. Akademickej obci sa do toho pochopiteľne nechce, pretože by sme zistili že tu máme niekoľko stovák nepotrebných pedagógov, ktorí by sa museli rekvalifikovať alebo by sme museli prijať úplne nových.

Zatvrdnuté kamenné ľudské srdcia.

30.11.2022

Predstavte si, že nejaký človek spôsobí inému veľkú bolesť napríklad zabijem mu dieťa alebo niečo podobné naozaj strašné s dlho trvajúcimi následkami a bolesťou. Stáva sa, že v takýchto situáciách poškodení skĺzavajú k tak obrovskej nenávisti, že povedia nikdy v živote ti neodpustím. Teraz sa pozrime na to či je to správne. Existujú tu 3 pohľady na odpustenie: [...]

Ako cirkvi naložia s učením syna človeka?

29.11.2022

Už vieme ako cirkvi naložili so synom Božím Ježišom. Židovská cirkev vrieskala dovtedy, kým nedošlo k jeho fyzickej likvidácii. Kresťanská cirkev zase zabila jeho učenie. V snahe získať čo najviac stúpencov a tiež v snahe všetko vedieť lepšie pokrivili učenie Ježiša a vytvorili svoje vlastné pravdy – dogmy. Syn človeka napísal svoje dielo vlastnou rukou. Toto už nie [...]

V akom svete chceme žiť, takí musíme sami byť.

26.11.2022

Predstavte si 1000 L nádrž v ktorej je čistá voda. Keď budeme do tejto nádrže postupne kvapkať zelenú farbu, pomaly ale isto sa začne voda meniť na jemne zelenú, neskôr sýtejšie zelenú až sa voda úplne zafarbí na zeleno. Teraz si predstavte, že každé vaše slovo a čin sú jednou takou kvapkou. Nádržou nech je naša krajina. Podľa mňa každý deň do tejto nádrže [...]

Polícia / NAKA / Kukláči /

NAKA začala trestné stíhanie v kauze vyplatenia 30 miliónov eur advokátom

02.12.2022 10:34

FNM zrealizoval v roku 2014 verejné obstarávanie právnych služieb a uzavrel zmluvy aj s advokátskymi kanceláriami Bžán a Dvorecký.

prezidentka

Poslanci pokračujú v rokovaní, čaká ich výnimočne viacero hlasovaní

02.12.2022 09:52

Poslanci majú rozhodnúť aj o novele zákona o dani.

sanna marinová Anthony Albanese

Európa nie je dosť silná na to, aby sama čelila Rusku, vyhlásila Marinová

02.12.2022 09:02

Podľa fínskej premiérky ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

Peter Pellegrini, Ide o pravdu

Pellegrini v Ide o pravdu: Hlasovanie o páde vlády bude test. Ukáže sa, kto je provládny

02.12.2022 09:00

Pri odvolávaní vlády neexistuje šedé, len biele a čierne. Buď ste za túto vládu alebo ste proti nej, hovorí Peter Pellegrini. Jasne sa poslanci rozdelia, dodáva.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 375
Celková čítanosť: 953810x
Priemerná čítanosť článkov: 2543x

Autor blogu

Kategórie