Založ si blog

„Čo sejete, to zožnete! „

Ešte ani po 2 tisíc rokoch tomuto Ježišovmu podobenstvu mnohí nerozumejú. A čo je to vlastne podobenstvo? Ježiš vysvetľoval duchovné deje, ktoré nie sú okom viditeľné pripodobením k niečomu čo je každému jasné. Ako napríklad o siatí. Každému je zrejmé, že keď zaseje pšenicu, narastie mu pšenica a nie raž. Alebo keď sejete bodliaky nenarastú vám chutné figy, ale opäť len bodľačie.

Lenže keď Ježiš hovoril o tomto podobenstve „čo sejete, to zožnete!“ mal na mysli naše myšlienky, slová a skutky. O tom to celé je. Mnohí aj v Izraeli počúvali Ježiša, videli zázraky, ktoré konal, ale napriek všetkému neboli schopní uveriť. Dnes je to podobné len s veľkým rozdielom, že tu s nami nie je Ježiš a že nežijeme v národe, ktorý hľadá Boha. Ľudia sú ľahostajní k Ježišovmu dielu, väčšinou si žijú svoj bežný život.

Ježiš nám hovorí o akomsi mocnom zákone, že každému sa nutne musí dostať to čo sám rozdáva. Tým sa myslí myšlienky, slová a skutky. Ako kto žije, či čestne alebo klame, kradne ubližuje druhým aj keď len slovne. Jednoducho mali by sme sa k sebe správať milo a ohľaduplne. To ako sa správame k druhým ľuďom je vlastne akoby sme to robili sebe – lebo sa nám to podľa Ježiša MUSÍ vrátiť ale aj s úrokami.

Je jasné že ľudia neveria v Boha a ani Ježišovmu „čo sejete, to zožnete!“ lebo by sa úplne inak správali. Neveria alebo nerozumejú a nehľadajú, nezamýšľajú sa nad tým. Ale kto neskúma, nehľadá ako môže niečo nájsť? Tento svet žije vo víre vzájomnej odplaty. Takže sa dostávame do kolotoča vzájomnej odplaty. Smiešne je, že obidve strany sporu sa cítia poškodené. To len svedčí o sebectve ľudí, že každý vidí len svoje utrpenie, ale že on ublíži niekomu inému to je už v poriadku.

Skúsme radšej hľadať cestu von z tohto kolotoča vzájomnej nenávisti. Pokúsme sa dávať si navzájom aj niečo dobré, aby sa nám niečo dobré mohlo aj vrátiť. Dajte si už dole klapky z očí a vyskúšajte niekedy šíriť okolo seba aj niečo pekné a dobré. Sami si potom utvorte obraz, či to funguje, ale najprv to musíte vyskúšať, inak sa to nedozviete.

Glorifikácia alkoholu.

07.08.2022

Následky nadmerného pitia alkoholu už zrejme asi videl každý. Príležitostná opitosť je zrejme ešte to najmenej. Najhoršie je na tom to, že ľudia ktorí popíjajú dlhodobo majú už potom vážne zdravotné problémy alebo mnoho ľudí každý rok aj umiera na smrť spôsobenú alkoholom. Ale prečo sa to deje? Prečo ľudia tak často a tak radi siahajú po alkohole? Ja si myslím, [...]

Akcelerátory zla.

06.08.2022

Častokrát sa ľudia čudujú, kde sa berie vo svete toľko zla. Na druhej strane pozeráme na ľudí a hovoríme si, veď nie sú až tak zlí. Ale niečo v tejto rovnici nesedí. Je to akýsi pokrivený pohľad alebo pohľad ktorý nejde až tak do hĺbky alebo nechce vidieť všetky premenné. Z takéhoto pohľadu sa dokonca vytvárajú až také názory, že ako to Stvoriteľ všetko môže [...]

Čo sejeme okolo seba?

04.08.2022

Predstavte si dvoch ľudí a ich medziľudské vzťahy. Nech sú ich vzťahy ako nejaká záhrada. Keď robia dobré veci a správajú sa pekne akoby vysievali užitočné rastliny ktoré prinášajú chutné plody a krásne kvety. Naproti tomu ak si ubližujú a sú k sebe odporní akoby sadili tŕne, bodliaky a jedovaté rastliny. Dajme naším dvom osobám aj mená napríklad Jozef a Peter. [...]

polícia, NAKA

Bývalý elitný policajt NAKA mal informovať mafiu o policajných akciách

08.08.2022 10:15

Expolicajt známy pod prezývkou Baki mal za pár stoviek eur informovať mafiu o práci svojich policajných kolegov.

Čína koronavírus peking

Mjanmarský veľvyslanec v Číne zomrel, mal dostať infarkt

08.08.2022 09:28

Ide už o štvrtého veľvyslanca, ktorý v Číne za posledný rok zomrel.

China Taiwan

Čína oznámila pokračovanie vojenského cvičenia okolo Taiwanu

08.08.2022 09:00

Rozsiahle manévre sa mali pôvodne skončiť v nedeľu.

António Guterres

Guterres: Hrozba jadrového konfliktu je po desaťročiach späť

08.08.2022 08:32

Generálny tajomník OSN varoval, že "ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou", keď sa vo svete – od Ukrajiny po Blízky východ a Kórejský polostrov – množia krízy s možnosťou vzniku nukleárnej katastrofy.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 340
Celková čítanosť: 878768x
Priemerná čítanosť článkov: 2585x

Autor blogu

Kategórie