Založ si blog

„Čo sejete, to zožnete! „

Ešte ani po 2 tisíc rokoch tomuto Ježišovmu podobenstvu mnohí nerozumejú. A čo je to vlastne podobenstvo? Ježiš vysvetľoval duchovné deje, ktoré nie sú okom viditeľné pripodobením k niečomu čo je každému jasné. Ako napríklad o siatí. Každému je zrejmé, že keď zaseje pšenicu, narastie mu pšenica a nie raž. Alebo keď sejete bodliaky nenarastú vám chutné figy, ale opäť len bodľačie.

Lenže keď Ježiš hovoril o tomto podobenstve „čo sejete, to zožnete!“ mal na mysli naše myšlienky, slová a skutky. O tom to celé je. Mnohí aj v Izraeli počúvali Ježiša, videli zázraky, ktoré konal, ale napriek všetkému neboli schopní uveriť. Dnes je to podobné len s veľkým rozdielom, že tu s nami nie je Ježiš a že nežijeme v národe, ktorý hľadá Boha. Ľudia sú ľahostajní k Ježišovmu dielu, väčšinou si žijú svoj bežný život.

Ježiš nám hovorí o akomsi mocnom zákone, že každému sa nutne musí dostať to čo sám rozdáva. Tým sa myslí myšlienky, slová a skutky. Ako kto žije, či čestne alebo klame, kradne ubližuje druhým aj keď len slovne. Jednoducho mali by sme sa k sebe správať milo a ohľaduplne. To ako sa správame k druhým ľuďom je vlastne akoby sme to robili sebe – lebo sa nám to podľa Ježiša MUSÍ vrátiť ale aj s úrokami.

Je jasné že ľudia neveria v Boha a ani Ježišovmu „čo sejete, to zožnete!“ lebo by sa úplne inak správali. Neveria alebo nerozumejú a nehľadajú, nezamýšľajú sa nad tým. Ale kto neskúma, nehľadá ako môže niečo nájsť? Tento svet žije vo víre vzájomnej odplaty. Takže sa dostávame do kolotoča vzájomnej odplaty. Smiešne je, že obidve strany sporu sa cítia poškodené. To len svedčí o sebectve ľudí, že každý vidí len svoje utrpenie, ale že on ublíži niekomu inému to je už v poriadku.

Skúsme radšej hľadať cestu von z tohto kolotoča vzájomnej nenávisti. Pokúsme sa dávať si navzájom aj niečo dobré, aby sa nám niečo dobré mohlo aj vrátiť. Dajte si už dole klapky z očí a vyskúšajte niekedy šíriť okolo seba aj niečo pekné a dobré. Sami si potom utvorte obraz, či to funguje, ale najprv to musíte vyskúšať, inak sa to nedozviete.

Zatvrdnuté kamenné ľudské srdcia.

30.11.2022

Predstavte si, že nejaký človek spôsobí inému veľkú bolesť napríklad zabijem mu dieťa alebo niečo podobné naozaj strašné s dlho trvajúcimi následkami a bolesťou. Stáva sa, že v takýchto situáciách poškodení skĺzavajú k tak obrovskej nenávisti, že povedia nikdy v živote ti neodpustím. Teraz sa pozrime na to či je to správne. Existujú tu 3 pohľady na odpustenie: [...]

Ako cirkvi naložia s učením syna človeka?

29.11.2022

Už vieme ako cirkvi naložili so synom Božím Ježišom. Židovská cirkev vrieskala dovtedy, kým nedošlo k jeho fyzickej likvidácii. Kresťanská cirkev zase zabila jeho učenie. V snahe získať čo najviac stúpencov a tiež v snahe všetko vedieť lepšie pokrivili učenie Ježiša a vytvorili svoje vlastné pravdy – dogmy. Syn človeka napísal svoje dielo vlastnou rukou. Toto už nie [...]

V akom svete chceme žiť, takí musíme sami byť.

26.11.2022

Predstavte si 1000 L nádrž v ktorej je čistá voda. Keď budeme do tejto nádrže postupne kvapkať zelenú farbu, pomaly ale isto sa začne voda meniť na jemne zelenú, neskôr sýtejšie zelenú až sa voda úplne zafarbí na zeleno. Teraz si predstavte, že každé vaše slovo a čin sú jednou takou kvapkou. Nádržou nech je naša krajina. Podľa mňa každý deň do tejto nádrže [...]

Trump

Súd zamietol Trumpovu žiadosť a uvoľnil pre vyšetrovanie všetky zhabané dokumenty

02.12.2022 10:55

Odvolací súd tým odstránil prekážku vo vyšetrovaní ministerstva spravodlivosti v prípade držby utajovaných dokumentov.

Polícia / NAKA / Kukláči /

NAKA začala trestné stíhanie v kauze vyplatenia 30 miliónov eur advokátom

02.12.2022 10:34

FNM zrealizoval v roku 2014 verejné obstarávanie právnych služieb a uzavrel zmluvy aj s advokátskymi kanceláriami Bžán a Dvorecký.

prezidentka

Poslanci pokračujú v rokovaní, čaká ich výnimočne viacero hlasovaní

02.12.2022 09:52, aktualizované: 11:24

Poslanci majú rozhodnúť aj o novele zákona o dani.

sanna marinová Anthony Albanese

Európa nie je dosť silná na to, aby sama čelila Rusku, vyhlásila Marinová

02.12.2022 09:02

Podľa fínskej premiérky ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 375
Celková čítanosť: 953843x
Priemerná čítanosť článkov: 2544x

Autor blogu

Kategórie