Založ si blog

Prečo štát nepodporí pôrodnosť pracujúcich?

2,1 dieťaťa na jednu ženu by znamenalo jednoduchú reprodukciu – akýsi rovnovážny stav. V súčasnosti sa rodí u nás cca 1,5 dieťaťa na jednu ženu. Keď by sme však odrátali mnohopočetné rodiny tých najchudobnejších, ktorí sú obidvaja nezamestnaní priblížili by sme sa podľa mňa k číslu 1 dieťa na pracujúcu ženu. Pre chudobné rodiny sa stávajú deti akoby zdroj príjmov a keďže sú obidvaja rodičia nezamestnaní majú oveľa viac času na výchovu.

Je smutné, že pracujúci pár sa strachuje či si môže dovoliť 2 deti. Je to celé na hlavu. Pracujúci financujú vlastne aj tieto mnohopočetné rodiny nezamestnaných, ktorí by inak asi pomreli od hladu. Ale dobre nech sa im pomôže. Ale je to katastrofálny obraz. Čo robí štát pre podporu pracujúcich rodičov? Čo tak nejaké zľavy za škôlku, stravu pre deti, či daňový bonus? Štát by sa mal zobudiť, už teraz dôchodkový systém kolabuje. Ak tento trend bude pokračovať, pracujúce rodiny budú pod ešte väčším tlakom, aby uživili čoraz viac detí nezamestnaných.

Zaráža ma fakt, že pred pár desaťročiami neboli ničím výnimočným mnohopočetné rodiny pracujúcich. Mali aj 5 – 10 detí. Buď gazdovali alebo niekde pracovali. Podmienky boli určite ťažké, ale prežili. Dnes máme oproti tomuto obdobiu oveľa modernejšie technológie. Máme kombajny, traktory, moderné fabriky a neviem čo ešte. Pripadá mi to normálne smiešne, že štát nevie podporiť pôrodnosť pracujúcich rôznymi stimulmi.

Alebo sa štát o to nezaujíma? Odborníci varujú už dlhší čas a myslím si, že argumenty sú na ich strane. Štát neviem či spí alebo čo? Momentálne je ťažké obdobie to chápem, ale za uplynulé roky som nevidel nejakú masívnu podporu mladých pracujúcich rodín. Chýbajú nám lekári, sestričky tak veď prídu zo zahraničia nie? Bude kolabovať dôchodkový systém, tak čo narýchlo budeme lákať ešte migrantov, aby sem prišli pracovať a narýchlo vyrovnali systém? Veď to je totálna ignorancia či neschopnosť tohto štátu.

Dane platíme a štát má nejaký príjem. Štát by si tiež mal určiť priority. Stačilo by vyčleniť väčší balík peňazí na podporu mladých rodín. Alebo úplne by stačilo keby ich tento štát menej zdieral na daniach. Veď hádam na tých ministerstvách máme nejakých odborníkov a dúfam, že ich zbytočne neplatíme.

Glorifikácia alkoholu.

07.08.2022

Následky nadmerného pitia alkoholu už zrejme asi videl každý. Príležitostná opitosť je zrejme ešte to najmenej. Najhoršie je na tom to, že ľudia ktorí popíjajú dlhodobo majú už potom vážne zdravotné problémy alebo mnoho ľudí každý rok aj umiera na smrť spôsobenú alkoholom. Ale prečo sa to deje? Prečo ľudia tak často a tak radi siahajú po alkohole? Ja si myslím, [...]

Akcelerátory zla.

06.08.2022

Častokrát sa ľudia čudujú, kde sa berie vo svete toľko zla. Na druhej strane pozeráme na ľudí a hovoríme si, veď nie sú až tak zlí. Ale niečo v tejto rovnici nesedí. Je to akýsi pokrivený pohľad alebo pohľad ktorý nejde až tak do hĺbky alebo nechce vidieť všetky premenné. Z takéhoto pohľadu sa dokonca vytvárajú až také názory, že ako to Stvoriteľ všetko môže [...]

Čo sejeme okolo seba?

04.08.2022

Predstavte si dvoch ľudí a ich medziľudské vzťahy. Nech sú ich vzťahy ako nejaká záhrada. Keď robia dobré veci a správajú sa pekne akoby vysievali užitočné rastliny ktoré prinášajú chutné plody a krásne kvety. Naproti tomu ak si ubližujú a sú k sebe odporní akoby sadili tŕne, bodliaky a jedovaté rastliny. Dajme naším dvom osobám aj mená napríklad Jozef a Peter. [...]

polícia, NAKA

Bývalý elitný policajt NAKA mal informovať mafiu o policajných akciách

08.08.2022 10:15

Expolicajt známy pod prezývkou Baki mal za pár stoviek eur informovať mafiu o práci svojich policajných kolegov.

Čína koronavírus peking

Mjanmarský veľvyslanec v Číne zomrel, mal dostať infarkt

08.08.2022 09:28

Ide už o štvrtého veľvyslanca, ktorý v Číne za posledný rok zomrel.

China Taiwan

Čína oznámila pokračovanie vojenského cvičenia okolo Taiwanu

08.08.2022 09:00

Rozsiahle manévre sa mali pôvodne skončiť v nedeľu.

António Guterres

Guterres: Hrozba jadrového konfliktu je po desaťročiach späť

08.08.2022 08:32

Generálny tajomník OSN varoval, že "ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou", keď sa vo svete – od Ukrajiny po Blízky východ a Kórejský polostrov – množia krízy s možnosťou vzniku nukleárnej katastrofy.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 340
Celková čítanosť: 878767x
Priemerná čítanosť článkov: 2585x

Autor blogu

Kategórie