Založ si blog

Prečo štát nepodporí pôrodnosť pracujúcich?

2,1 dieťaťa na jednu ženu by znamenalo jednoduchú reprodukciu – akýsi rovnovážny stav. V súčasnosti sa rodí u nás cca 1,5 dieťaťa na jednu ženu. Keď by sme však odrátali mnohopočetné rodiny tých najchudobnejších, ktorí sú obidvaja nezamestnaní priblížili by sme sa podľa mňa k číslu 1 dieťa na pracujúcu ženu. Pre chudobné rodiny sa stávajú deti akoby zdroj príjmov a keďže sú obidvaja rodičia nezamestnaní majú oveľa viac času na výchovu.

Je smutné, že pracujúci pár sa strachuje či si môže dovoliť 2 deti. Je to celé na hlavu. Pracujúci financujú vlastne aj tieto mnohopočetné rodiny nezamestnaných, ktorí by inak asi pomreli od hladu. Ale dobre nech sa im pomôže. Ale je to katastrofálny obraz. Čo robí štát pre podporu pracujúcich rodičov? Čo tak nejaké zľavy za škôlku, stravu pre deti, či daňový bonus? Štát by sa mal zobudiť, už teraz dôchodkový systém kolabuje. Ak tento trend bude pokračovať, pracujúce rodiny budú pod ešte väčším tlakom, aby uživili čoraz viac detí nezamestnaných.

Zaráža ma fakt, že pred pár desaťročiami neboli ničím výnimočným mnohopočetné rodiny pracujúcich. Mali aj 5 – 10 detí. Buď gazdovali alebo niekde pracovali. Podmienky boli určite ťažké, ale prežili. Dnes máme oproti tomuto obdobiu oveľa modernejšie technológie. Máme kombajny, traktory, moderné fabriky a neviem čo ešte. Pripadá mi to normálne smiešne, že štát nevie podporiť pôrodnosť pracujúcich rôznymi stimulmi.

Alebo sa štát o to nezaujíma? Odborníci varujú už dlhší čas a myslím si, že argumenty sú na ich strane. Štát neviem či spí alebo čo? Momentálne je ťažké obdobie to chápem, ale za uplynulé roky som nevidel nejakú masívnu podporu mladých pracujúcich rodín. Chýbajú nám lekári, sestričky tak veď prídu zo zahraničia nie? Bude kolabovať dôchodkový systém, tak čo narýchlo budeme lákať ešte migrantov, aby sem prišli pracovať a narýchlo vyrovnali systém? Veď to je totálna ignorancia či neschopnosť tohto štátu.

Dane platíme a štát má nejaký príjem. Štát by si tiež mal určiť priority. Stačilo by vyčleniť väčší balík peňazí na podporu mladých rodín. Alebo úplne by stačilo keby ich tento štát menej zdieral na daniach. Veď hádam na tých ministerstvách máme nejakých odborníkov a dúfam, že ich zbytočne neplatíme.

Zatvrdnuté kamenné ľudské srdcia.

30.11.2022

Predstavte si, že nejaký človek spôsobí inému veľkú bolesť napríklad zabijem mu dieťa alebo niečo podobné naozaj strašné s dlho trvajúcimi následkami a bolesťou. Stáva sa, že v takýchto situáciách poškodení skĺzavajú k tak obrovskej nenávisti, že povedia nikdy v živote ti neodpustím. Teraz sa pozrime na to či je to správne. Existujú tu 3 pohľady na odpustenie: [...]

Ako cirkvi naložia s učením syna človeka?

29.11.2022

Už vieme ako cirkvi naložili so synom Božím Ježišom. Židovská cirkev vrieskala dovtedy, kým nedošlo k jeho fyzickej likvidácii. Kresťanská cirkev zase zabila jeho učenie. V snahe získať čo najviac stúpencov a tiež v snahe všetko vedieť lepšie pokrivili učenie Ježiša a vytvorili svoje vlastné pravdy – dogmy. Syn človeka napísal svoje dielo vlastnou rukou. Toto už nie [...]

V akom svete chceme žiť, takí musíme sami byť.

26.11.2022

Predstavte si 1000 L nádrž v ktorej je čistá voda. Keď budeme do tejto nádrže postupne kvapkať zelenú farbu, pomaly ale isto sa začne voda meniť na jemne zelenú, neskôr sýtejšie zelenú až sa voda úplne zafarbí na zeleno. Teraz si predstavte, že každé vaše slovo a čin sú jednou takou kvapkou. Nádržou nech je naša krajina. Podľa mňa každý deň do tejto nádrže [...]

Trump

Súd zamietol Trumpovu žiadosť a uvoľnil pre vyšetrovanie všetky zhabané dokumenty

02.12.2022 10:55

Odvolací súd tým odstránil prekážku vo vyšetrovaní ministerstva spravodlivosti v prípade držby utajovaných dokumentov.

Polícia / NAKA / Kukláči /

NAKA začala trestné stíhanie v kauze vyplatenia 30 miliónov eur advokátom

02.12.2022 10:34

FNM zrealizoval v roku 2014 verejné obstarávanie právnych služieb a uzavrel zmluvy aj s advokátskymi kanceláriami Bžán a Dvorecký.

prezidentka

Poslanci pokračujú v rokovaní, čaká ich výnimočne viacero hlasovaní

02.12.2022 09:52, aktualizované: 11:24

Poslanci majú rozhodnúť aj o novele zákona o dani.

sanna marinová Anthony Albanese

Európa nie je dosť silná na to, aby sama čelila Rusku, vyhlásila Marinová

02.12.2022 09:02

Podľa fínskej premiérky ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 375
Celková čítanosť: 953841x
Priemerná čítanosť článkov: 2544x

Autor blogu

Kategórie