Založ si blog

Židia trpko zaplatili za Ježišove zabitie

Tento článok píšem hlavne pre tých, ktorý sa spoliehajú na odpustky cirkví. Že stačí pár Otčenášov a pokropiť svätenou vodou, oľutovať hriechy a všetko je vybavené. Toto je podľa mňa obrovský omyl. Tento omyl zrejme cirkvi stáročia podporujú, aby čo najviac zvýšili počet svojich stúpencov.

Tento článok takisto venujem všetkým, ktorí majú Ježiša za slabocha ktorý sa nebránil keď ho išli zlapať, odsúdiť a pribiť na kríž. Takisto čudné a slabošské sa mnohým môže zdať keď Ježiš hovoril nastav druhé líce alebo milujte svojich nepriateľov. Lenže Ježiš sa na všetko pozeral z Božskej perspektívy, že ľudia môžu vedľa seba žiť v šťastí a mieri. Predpokladám, že v Božej ríši sa nedejú také utrpenia ako tu na zemi, že tam nežijú tupci a sebci ktorí druhým ubližujú. Boh zrejme votkal do stvorenia samočinne pôsobiace spravodlivé nepodplatiteľné zákony, čo naznačil už Ježiš: „čo sejete, to zožnete!“

Hoci Ježiša zavraždili jedným z najkrutejších spôsobov, Jeho dušu nezabili. O tom svedčil svojím učeníkom keď sa im zjavoval a následne išiel domov k svojmu Nebeskému Otcovi. Ale pozrime sa ako dopadli jeho vrahovia – Židia.

Ježiša ukrižovali okolo roku 30 n.l.. Následne ešte v krajine nevyhaslo požehnanie, pretože Ježišovi učeníci tam pôsobili, konali veľké veci v mene Ježišovom a mnohí v Mesiáša uverili. Cirkevným autoritám sa to však nepáčilo, pretože strácali svoj vplyv a moc, preto národ burcovali proti Ježišovým učeníkov. To bola zrejme hlavná príčina prečo ako národ Ježišove učenie odmietli a označili ho za falošné.

Následne sa Židia dostávajú pod nadvládu nevypočítavého a krutého cisára Nera 54-68 n.l. Začínajú sa im zlé časy, sú pod väčším útlakom a viac zdieraní. Všetko vyvrcholilo vyrabovaním chrámového pokladu v roku 66. Následne vzniká židovské povstanie po ktorom tak Židia túžili. Roku 70 n.l. povstanie potlačili rímske légie a zničili ich chrám, ktorý bol v Ježišových časoch veľkolepo obnovený. Jeruzalem bol v troskách a obyvateľstvo značne schudobnelo, časť Židov odišlo z krajiny. Chrámová daň začala byť odvádzaná namiesto do Jeruzalema do Jupiterovho chrámu v Ríme. To znamenalo, že zničený chrám ani nebude možné obnoviť.

Druhé židovské povstanie sa označuje aj ako Bar Kochbovo povstanie. Šimon bar Kozeba sa začal označovať za Mesiáša, ktorý vyslobodí národ židovský. Židia sa s tým stotožnili pretože takto si oni predstavovali Mesiáša, nie tak akým bol Ježiš. Tohto Šimona začali nazývať Bar Kochba =Syn hviezdy. Povstanie vypuklo v roku 132 a v roku 135 bolo potlačené. Šimona bar Kochbu premenovali na Šimona bar Koziba = syn lži. Takže vlastne Židia podľa seba ešte Mesiáša nedostali.

Výsledky 2.židovského povstania boli pre Židov katastrofálne. Hadrián zakázal Židom ich náboženstvo, popravoval ich učencov a zakázal používanie a vlastnenie Tóry. Mnohí Židia boli odvedení do otroctva. Na mieste Jeruzalema nechal postaviť rímske mesto Aelia Capitolina, do ktorého mali Židia vstup zakázaný a v ktorom bol vybudovaný chrám s dvoma sochami, jednou Jovovou, druhou Hadriánovou. Judeu premenoval podľa dávnych Filištíncov (nepriateľov Židov) na Palestínu, aby zahladil i tú najmenšiu pamiatku na židovské osídlenie. Všetky nádeje, že Židia obnovia svoj štát sa tak na dlhé stáročia pominuli.

Židia boli doslova vyháňaní zo svojej zasľúbenej krajiny, pre svoje fatálne zlyhanie myslím si. Židia sa rozpŕchli do celého sveta a na svoje slávne časy už mohli len spomínať aj na svoju bývalú domovinu a mesto Jeruzalem a na krásny chrám, z ktorého im ostal len múr nárekov.

V cudzích krajinách sa Židom darilo rôzne, nie všade ich mali v láske. Ich utrpenie však vyvrcholilo za vlády Hitlera. Došlo k vylučovaniu Židov mimo spoločnosti, rôznemu obmedzovaniu ich života, zhabaniu ich majetku až to vygradovalo snahou o ich úplné vyhladnie. Dialo sa tak na všetkých nacistami obsadených územiach, čo boli naozaj veľké územia. Nacistom sa podarilo vyvraždiť cca 6 miliónov Židov.

Až po skončení tohto pekla sa Židia dočkali opäť svojho vlastného štátu a to v roku 1948. Takže od roku 135 do roku 1948 boli zo zasľúbenej krajiny vyhostení. To je 1800 rokov cca. Pritom vznik židovského kráľovstva môžeme datovať do roku cca 1000 pred naším letopočtom, kde sa spomína 1.židovský kráľ Saul. Do roku 135 n.l to je cca 1135 rokov trvania Izraela. Takže keď to spočítami Židia boli dlhšie zo zasľúbenej krajiny vyhostení, ako v nej po jej získaní žili.

Zažili slávu a obrovské požehnanie od Boha. Ale keď zapreli Syna Božieho Ježiša a vydali ho na smrť, pripadá mi to, že prekliali samých seba a uvalili na seba obrovskú karmu. Naozaj Židia prišli o vlastnú krajinu a zažili obrovské utrpenie hlavne počas besnenia nacistov. Pripadá mi to ako by im Boh odpustil až v roku 1948, keď po obrovskom utrpení boli opäť požehnaní a získali svoju krajinu späť.

Takže toto na zamyslenie, že každý z nás si svojím konaním tvorí požehnanie alebo trest. Nemali by sme sa spoliehať na pofŕkanie svätenou vodou v kostole a cirkevné odpustky. Ale každý kto vo svojom vnútri cíti vieru v Boha, nech to dokazuje svojím životom. Nech je jeho život požehnaním pre neho samotného aj pre ľudí v jeho okolí. Boh chce aby sme boli šťastní a nič nám nechýbalo. To človek tvorí utrpenie pre seba aj svojich blížnych. Ježiš to povedal jasne: „sejú bodľač a tŕnie a čakajú že budú zbierať ďatle a figy.“ Asi tak nejako je to s nami ľudia.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398500x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie