Založ si blog

Ježiš a Abrahám

Je jedna zvláštna udalosť z Abrahámovho života. A to keď ho Boh vyzval, aby obetoval svojho milovaného a vytúženého syna Izáka. Táto zvláštna udalosť môže mať 3 roviny:

  1. Boh skúša oddanosť Abraháma a jeho vieru v Boha. Pretože ak všetko čo máme pochádza od Boha, mal by byť Boh v našich životoch na úplne 1. mieste.

  2. Boh poznal akí sú ľudia a zrejme už vtedy videl, že aj keď bol Abrahám oddaný Bohu, pokolenie ktoré vzíde z neho až také cnostné už nebude a zavraždí zasľúbeného syna Božieho Ježiša. Abrahám chcel obetu syna vykonať, tak sa stal hodným všetkých neskorších Božích pomocí a požehnaní. Pripadá mi to, že vďaka Abrahámovi sa stal Izrael hodným toho, aby Boh poslal svojho milovaného syna Ježiša na pomoc ľudstvu aj tomuto národu, hoci predpokladal zrejme ako dopadne. Boh však tú obetu odmietol.

  1. rovina – V Biblii sa spomína, že v oblasti Kannánu sa stávalo, že miestny ľudia obetovávali Bohom svoje deti. Čo sa aj spomína, že Bohu sa toto protivilo. A dá sa to vysvetliť aj tak, že Boh dal jasne najavo, že si neželá takéto ľudské obete. Neskôr sa už nikde nespomína, že by Boh žiadal ľudskú obeť ani náznakom. Takže ako by to bola jednorázová záležitosť. Boh dával jasné pokyny Židom čo majú robiť, čo je neprijateľné a ako majú žiť. Boli to dosť podrobné pokyny, vrátane toho ako riešiť prípadné spory, ale o ľudských obetiach tam nie je ani zmienky.

Jedna udalosť môže mať aj viacero významov. Je až neskutočné s akou trpezlivosťou a láskou viedol Boh tento židovský národ. A Izrael má za sebou rôzne úspechy i zlyhania. Napriek všetkému si myslím, že väčšina Židov skutočne verí v Boha a prihovára sa mu. To sa o Slovákoch ani zďaleka nedá povedať. Tu ak 10-20 % ľudí sa niečím takým aspoň okrajovo zaoberá.

Pre Židov je však tragédiou, že nespoznali Mesiáša. Ježiša neuznali a dodnes žijú v schizofrénii. Proroctvo o Mesiášovi poznali aj ho očakávali s nádejou. Museli mať veľmi zatvrdnuté srdcia keď odmietli Ježiša. Nikto ďalší k nim totiž nepríde. Okolitý svet uznáva Ježiša ako Mesiáša oni však dodnes nie. S týmto sa raz budú musieť nejako vysporiadať, pretože si myslím, že inak sa nepohnú dopredu. Tým že niekto tvrdohlavo a dlhodobo popiera pravdu, totiž tú pravdu nijako nemôže zmeniť.

Od tých čias sa už splnilo aj ďalšie zasľúbenie o Duchovi pravdy, ktoré nám dal Ježiš. Ani tohto Ducha pravdy Židia nespoznali ani neuznali. Ako by aj mohli keď neuznali Ježiša a to bolo Ježišove zasľúbenie. Ale predsa len ho mohli spoznať a to svojím citom. Takže my Slováci by sme mohli byť na tom relatívne lepšie, pretože Ježiša prijímame ako Mesiáša a nič ľuďom nebráni aby prijali aj Ducha pravdy.

Lenže Židia aj napriek veľkému zlyhaniu čo sa týka Ježiša majú starý zákon – Tóru. A v tieto Mojžišove zákony veria a pevne sa ich držia. To je ich obrovskou výhodou. Pretože aj Ježiš neprišiel zákon zrušiť, ale naplniť. A Boh vyžadoval od ľudí vždy to isté, či už prostredníctvom Mojžiš, prorokov alebo Ježiša. Lenže Židia sa už nemôžu stať výnimočnými- exelentnými akými boli v minulosti. Jednoducho ak popierajú alebo ignorujú Ježiša a Abd-ru-schina sa to nedá.

Zrejme sa v budúcnosti nájde národ ktorý príjme všetky 3 učenia: starozákonné, Ježišove aj Abd-ru-schinove. Národ ktorý toto príjme sa nutne stane výnimočným. Pretože v starom zákone sú mnohé veci opisované duchovne alebo z Božej perspektívy a nie celkom dobre tomu musíme rozumieť. Ježiš mnohé vysvetľoval, ale sám povedal ešte mnoho vám mám povedať, ale keď príde Duch pravdy on vás uvedie do celej pravdy. A Duch pravdy prišiel a naozaj všetko dopodrobna povysvetľoval. Takže správne je prijať všetky tieto 3 učenia, pretože sa vzájomne doplňujú a podporujú – vôbec nejdú proti sebe ako sa to cirkvi snažia ľuďom nahovoriť.

Tak ako je Boh trojjediný sú aj 3 veľké učenia. Prvé starozákonné vzniklo pôsobením samotného Boha. Druhé kresťanské vzniklo pôsobením jeho syna Ježiša. A ak sa modlíme Sláva Bohu Otcu i Synu i Duchu Svätému je tu aj tá tretia osoba Božej trojice, ktorá všetko završuje a dokončuje. Duch Svätý – Duch pravdy pôsobil prostredníctvom Abd-ru-schina, ktorého možno nazvať aj Syn človeka, pretože s nami prežil dlhší čas, žil ako obyčajný človek, aby spoznal všetky naše chyby a úskalia života. Následne dal odpovede na všetky nezodpovedané otázky a ukázal nám cestu ako sa možno dostať do raja, tam kam patríme a odkiaľ sme ako nevedomí vyšli. Túto istú cestu nám ukazoval sám Boh v starozákonných časoch a túto istú cestu nám ukazoval aj Ježiš.

To že väčšina ľudí tou cestou nekráča alebo nechce kráčať, vôbec neznamená že táto cesta neexistuje alebo je nesprávna. Pripadá mi to, že ľudstvo chce teóriu o posmrtnom živote úplne udupať. Ale aký úžitok z toho môže mať ľudstvo? Je to ako keď človek oberá sám seba o to najcennejšie čo môže získať.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398619x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie