Založ si blog

Nutnosť samostatnej Európskej armády

Americká vojenská stragégia je agresívna. Spomeniem nedávnu vraždu iránskeho generála. Naproti tomu európska vojenská stratégia je solidárna, po svete pôsobia európske štáty aj humanitárne. USA tlačia na 2% do zbrojenia alebo aj viac. Oni sami dávajú 3,5% do zbrojenia to je šialené. Nám v Európe by úplne stačilo dávať 1%, ktoré prirodzene európske štáty na obranu aj dávali. Časť ušetrených peňazí môžeme radšej dávať na pomoc chudobnejším krajinám. Aj takouto krajšou cestou sa dá získavať spojencov a zabraňovať vojnám.

 

USA vyvolávajú po celom svete vojny a koflikty a vytvárajú si mnoho nepriateľov, ktorí doslova nenávidia USA. My Európania to poväčšine neschvaľujeme. Problém je, že sme v NATO, ktorého lídrom sú USA.

 

Ďalej európske štáty poväčšine nevnímajú Rusko ako hrozbu, ale je nám to nanútené lebo USA a Rusko sú rivali. Skôr Rusi sa môžu cítiť ohrozene veď oni boli napadnutý Napoleonom aj Nacistickým Nemeckom. Nebolo to tak, že Rusko napadlo Európu.

 

Riešením na tieto problémy je silná európska armáda. Predstavte si tú silu keď všetky európske štáty prispejú svojim dielom do spoločnej európskej armády. Každý štát poskytne časť svojich vojakov a techniky. Stačilo by úplne pritom dávať 1% z HDP na obranu. Koľko peňazí by to dokopy bolo a aká sila by to bola?

 

Tak by zostalo viac peňazí aj na rozvojové a humanitárne projekty. Mne to pripadá, že EU chce pomáhať v chudobnejších krajinách. Načo sú nám preteky v zbrojení. Keď si USA neuvedomujú, že mier sa dá docieliť aj inak ako silnou armádou je to ich problém, ale nemusia do toho ťahať aj nás. Povedal by som že USA nám robia zlé meno, my by sme si radšej hľadali partnerov a spojencov aj v regiónoch, kde USA robia špinavú politiku. Lebo to že ich niekde doslova nenávidia nebude náhoda.

 

Vystúpiť dočasne z NATO a vynútiť si novú dohodu alebo ostať úplne nezávislí od USA – to by bolo skvelé riešenie. Make  Europe great again. Veď v EU máme Nemecko. To Nemecko ktoré rozpútalo II. Svetovú vojnu a horko ťažko ho Rusko + USA + Veľká Británia porazili. Takže mne to nepripadá, že prípadná Európska armáda by bola slabá alebo odkázaná na spoluprácu s USA. Dajme si dole klapky z očí. Keď Trump na plnú hubu hovorí, že America first, tak prečo by sme si nemohli my povedať – Európa po svojom!

 

To čo vidíme z ekonomického hľadiska, že Európska Únia je svetovou veľmocou, by sa malo stať aj vo vojenskej oblasti. Lebo ani s EU to nemôže byť inak ako s hociktorým iným štátom. Jednoducho každý štát má mať aj armádu zodpovedajúcu jeho ekonomickým možnostiam. A v EU by sme sa mali dohodnúť, že keď už máme vynakladať ťažké milióny na zbrojenie, tak nakupujme európske zbrane. Veď je to lepšie aj z pohľadu zamestnanosti a tiež zo strategického hľadiska. Predstavte si, že máte americkú stíhačku a odmietnu vám predať náhradné diely – tak už zrazu máte nefunkčnú stíhačku, to je dosť nepríjemné.

 

Predpokladám že svet sa bude uberať skôr cestou mieru. Dnes si už hádam každý uvedomuje, že svetová vojna by nemala víťaza. O to naliehavejšia je potreba vystúpiť z NATO a zo šialeného amerického kolotoča zbrojenia. Nevidím v tom veľký význam.

Konečné riešenie otázky Ježiša Nazaretského.

02.12.2023

Akýsi Ježiš z Nazareta si dovolil poučovať Židov o tom ako majú žiť. Tento obyčajný laik a tesárov syn sa opovážil kafrať do remesla študovaným zákonníkom, farizejom a kňazom. Aby toho nebolo málo Ježiš dokázal slepým vracať zrak, liečil chromých a najrôznejšie choroby, vyháňal démonov. Zákonníci a farizeji mali spoznať v Ježišovi Mesiáša, mali mu [...]

Ľudské energetické polia.

01.12.2023

Či už ste ateista alebo veriaci, zrejme sa zhodneme, že každý človek niečo vyžaruje. Minimálne nejaké teplo vyžarujeme, ale veda toho zistila oveľa viac, je to aj nejaký minimálny elektrický prúd a podobne. Ale aj z emocionálneho hľadiska keď sme smutní, nahnevaní či veselí aj toto naše okolie vníma. Každý z nás žijeme na nejakom mieste, takisto pracujeme a trávime [...]

Apoštol Peter a kľúče od nebeskej brány.

24.11.2023

Peter bol zrejme najhorlivejším a najpevnejším učeníkom Ježiša Krista. Zrejme preto ho Ježiš oslovuje ako vedúcu osobnosť, keď mu hovorí: „pas moje ovce“ alebo „tebe dám kľúče od nebeskej brány“. Pápeži sa považujú za nasledovníkov Petra. Cirkev si toto poverenie vysvetľuje, že je na nich komu tie lístky do neba dajú a komu nie. Je vôbec takáto benevolencia [...]

Nigéria, Boko Haram

Armádny dron omylom usmrtil najmenej 85 civilistov v Nigérii

05.12.2023 11:26

Dron nigérijskej armády omylom zaútočil na dedinu na severozápade Nigérie, pričom usmrtil najmenej 85 civilistov.

Ľudovít Ódor

Úradnícky expremiér Ódor je podľa časopisu Forbes osobnosťou roka

05.12.2023 11:12

Ľudovít Ódor dokázal krajinu viesť bez zbytočnej polarizácie, pragmaticky a s nadhľadom, uviedol časopis dôvod ocenenia.

Putin

Zaobchádzate s Rusmi ako so sviňami. Putin hrozí Lotyšsku nešťastím

05.12.2023 10:40

Putin kritizoval Lotyšsko za to, ako zaobchádza s ruskou menšinou. Pobaltskej krajine pohrozil, že ju za to stihne nešťastie.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 536
Celková čítanosť: 1305013x
Priemerná čítanosť článkov: 2435x

Autor blogu

Kategórie