Založ si blog

Cirkvi sa klaňajú zlatému teľaťu svojich dogiem

Skutočne ma napadá táto paralela so židovským národom čakajúcim na Mojžiša. Aj oni boli netrpezliví, vytvorili si svoje vlastné dielo zlaté teľa a začali sa mu klaňať, uctievať ho. Toto isté urobili cirkvi. Namiesto čakania na zasľúbeného Ducha Pravdy – oni sami si vytvorili prostredníctvom koncilov a pápežov svoje dielo – cirkevné dogmy.

 

Dnes mi to pripadá, že cirkvi milujú viac tieto dogmy – toto svoje dielo ako Živého Boha. Nie je toto modloslužbou v pravom slova zmysle, ktorou Boh tak opovrhuje a ktorú zakazuje? A cirkvi nás nútia robiť túto modloslužbu pod pláštikom dobrého kresťana. Boh sa vyjadril prostredníctvom Abraháma, Mojžiša, prorokov a Ježiša. Ale chce mi niekto povedať, že Boh nadiktoval cirkvi znenie cirkevných dogiem? Neviem či existuje človek ktorý tomu verí.

 

Týmito dogmami cirkev spútava sama seba a svojich veriacich. Spýtam sa vás akú hodnotu má absolútna fatálna poslušnosť bez akéhokoľvek skúmania, rozmýšľania a vyciťovania? No podľa mňa minimálnu. Alebo čím je direktívny striktný príkaz k slepej viere? Kiež by cirkev nikdy nevytvorila cirkevné dogmy. Bol by tu tak priestor na postupné dozrievanie, preciťovanie a spoznávanie pravdy.

 

Dnes je Deň boja za slobodu a demokraciu – ale tento boj sa netýka len bežnej verejnosti, ale aj veriacich. Vražda Ježiša Krista je najväčším dôkazom toho, že sme si utvorili o Bohu nesprávnu predstavu. Spoznávanie Boha a jeho zákonov mi pripadá úloha na celú večnosť. Môže niekto arogantne bez akejkoľvek pokory zhrnúť Boha do pár viet – cirkevných dogiem. A beda ak čo len čiaročka v týchto dogmách nie je pravdivá. Veď toto je nehorázne povýšenie ľudského nedokonalého diela nad samotného Živého Boha. Ako to asi môže dopadnúť?

 

Prvé čo by mala cirkev urobiť je vzdať sa týchto dogiem – vzdať sa diela svojho pozemského rozumu. Ježiš ešte chcel veľa povedať, ale ľudia ledva rozumeli tomu čo hovoril. Aj to bolo pre nich prevratnou revolúciou. Tak akým právom niekto vytvoril strnulú nedokonalú formu – cirkevných dogiem a akým právom toto svoje dielo nazýva neomylým a neodvolateľným? Veď ak je tam čo i len čiarka nesprávne podľa svätých Božích zákonov, ktoré sú v čistej pravde sa toto celé dielo musí zrútiť.

 

10 Božích prikázaní máme od Boha. Aj mnohé iné príkazy dostal židovský národ ako správne žiť. Ale cirkevné dogmy nikdy neboli nadiktované samotným Bohom. Bolo by lepšie priznať si jednu chybu a povedať, že dogmy sú dielom cirkvi ako na prekrytie jedného klamstva kopiť ďalších tisíc, tak aby to prvé klamstvo vyzeralo ako tak vierohodne. Spamätajme sa ľudia, osloboďme svojich duchov z tohto nedôstojného spútania.

 

Ak je Živý Boh, mala by byť aj živá viera. Veď nemáme byť bezduchými robotmi, práveže sme z ducha a máme byť duchom živý aj my. Boh vystríhal pred uctievaním Bôžikov, diel ľudských rúk. A či nie sú cirkevné dogmy ľudským dielom. Je až strašidelné sledovať tých čo hlásajú slovo Božie ako sa kŕčovito držia vlastného výtvoru. Dokonca mi to skutočne pripadá, že tieto svoje dogmy cirkevní predstavitelia milujú viac ako svojho Boha, ktorý im dal život, všetko čo majú a ktorý pre nás vytvoril celé toto krásne stvorenie.

 

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398561x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie