Založ si blog

Naozaj nevieme elektroodpad v Európe zrecyklovať?

Musím sa priznať že ma riadne šokovalo ako likvidujeme elektroodpad. Radšej zaplatíme Afričanom a odvezieme ho tam. A oni ho tam zapália a vyberú z neho čo sa dá. No tak toto je primitivizmus najhrubšieho zrna. Vďaka fotografovi pánovi Balážovi, ktorý na to svojimi zábermi upozornil.

 

Rozmýšľajte ľudia akí sme pokrytci. Médiá mlčia ak ide o veľké peniaze. Pár jednotlivcov musí na tomto biznise pekne bohatnúť. My síce zaplatíme recyklačný poplatok, ale našli sa chytráci, ktorí na tých peniazoch parazitujú. A hlavne nerecyklujú.

Najhoršie na tom všetkom je to, že my ten elektroodpad zrecyklovať vieme len je to náročnejšie a drahšie ako ho len niekde odviezť. Ešte horšie však je, že za zrecyklovanie zaplatíme v recyklačnom poplatku. Už mi to pripadá, že niekto si nechá aj peniaze z recyklačného poplatku a elektroodpad ešte ďalej predá. Oni dobre zarobia a je im jedno čo s tým odpadom ďalej bude. Toto len ukazuje, že niektorí ľudia urobia kvôli peniazom naozaj čokoľvek.

 

Zrejme by sme sa mali viac zaujímať ako sa s odpadom, ktorý aj my vyprodukujeme ďalej nakladá. Vyzerá to, že s tým elektroodpadom sa ďalej kšeftuje. Tovar zrejme deklarujú ako ešte funkčný a vyvezú ho do Afriky. Zase tu úraduje stará dobrá korupcia, aby kompetentní nevideli a nepočuli. Ale ako zabrániť tomu, aby elektroodpad nakoniec niekde primitívne nezahrabali do zeme, nehodili do mora či nespálili? Riešením by bol aj úplný zákaz vývozu raz deklarovaného elektroodpadu. To by bolo najistejšie. A peniaze z recyklačného poplatku by išli na to na čo sú určené. Mali by sme to takto pod kontrolou lebo ak sa to už raz odvezie do chudobných krajín oni sa tam s tým maznať určite nebudú a my im vtom už nevieme zabrániť. Potom je to už mimo náš dosah.

 

Ak by pritom v Európe bolo viac triediacich liniek niekoľko ľudí by sa tam aj zamestnalo. Mali by sme väčšiu istotu, že sa z elektroodpadu najprv odstránia nebezpečné látky. Navyše zíslali by sme z tohto odpadu aj tony železa, medi, striebra, zlata, použiteľných plastov atď. Podľa odborníkov sa až 90 % elektroodpadu dá ďalej zúžitkovať. Veď elektrospotrebiče boli vyrobené z nejakých surovín a na takéto suroviny by sa mali opäť premeniť, vtedy by to bolo správne, zodpovedné a hlavne dlhodobo udržateľné, ekologické.

 

Charakteristickým znakom dnešného ľudstva ako celku je arogantnosť, ľahostajnosť a nezodpovednosť. Chudobní ľudia to neriešia. Ale je obrovskou hanbou jednotlivých štátov a bohatých ľudí a bohatých firiem po celom svete, že podľa štatistík sa len 20 % celosvetového elektroodpadu zrecykluje. Na Slovensku je cca 50 % elektroodpadu vyzbieraného a ostatný končí na skládkach, tiež to nie je sláva.

 

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc

Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

05.03.2024 15:42

Letecky je však podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:50

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Robert Fico

Fico: Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám

05.03.2024 15:04, aktualizované: 15:57

Predseda ÚS Fiačan by mal podľa Fica odstúpiť.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1347988x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie