Založ si blog

Naozaj nevieme elektroodpad v Európe zrecyklovať?

Musím sa priznať že ma riadne šokovalo ako likvidujeme elektroodpad. Radšej zaplatíme Afričanom a odvezieme ho tam. A oni ho tam zapália a vyberú z neho čo sa dá. No tak toto je primitivizmus najhrubšieho zrna. Vďaka fotografovi pánovi Balážovi, ktorý na to svojimi zábermi upozornil.

 

Rozmýšľajte ľudia akí sme pokrytci. Médiá mlčia ak ide o veľké peniaze. Pár jednotlivcov musí na tomto biznise pekne bohatnúť. My síce zaplatíme recyklačný poplatok, ale našli sa chytráci, ktorí na tých peniazoch parazitujú. A hlavne nerecyklujú.

Najhoršie na tom všetkom je to, že my ten elektroodpad zrecyklovať vieme len je to náročnejšie a drahšie ako ho len niekde odviezť. Ešte horšie však je, že za zrecyklovanie zaplatíme v recyklačnom poplatku. Už mi to pripadá, že niekto si nechá aj peniaze z recyklačného poplatku a elektroodpad ešte ďalej predá. Oni dobre zarobia a je im jedno čo s tým odpadom ďalej bude. Toto len ukazuje, že niektorí ľudia urobia kvôli peniazom naozaj čokoľvek.

 

Zrejme by sme sa mali viac zaujímať ako sa s odpadom, ktorý aj my vyprodukujeme ďalej nakladá. Vyzerá to, že s tým elektroodpadom sa ďalej kšeftuje. Tovar zrejme deklarujú ako ešte funkčný a vyvezú ho do Afriky. Zase tu úraduje stará dobrá korupcia, aby kompetentní nevideli a nepočuli. Ale ako zabrániť tomu, aby elektroodpad nakoniec niekde primitívne nezahrabali do zeme, nehodili do mora či nespálili? Riešením by bol aj úplný zákaz vývozu raz deklarovaného elektroodpadu. To by bolo najistejšie. A peniaze z recyklačného poplatku by išli na to na čo sú určené. Mali by sme to takto pod kontrolou lebo ak sa to už raz odvezie do chudobných krajín oni sa tam s tým maznať určite nebudú a my im vtom už nevieme zabrániť. Potom je to už mimo náš dosah.

 

Ak by pritom v Európe bolo viac triediacich liniek niekoľko ľudí by sa tam aj zamestnalo. Mali by sme väčšiu istotu, že sa z elektroodpadu najprv odstránia nebezpečné látky. Navyše zíslali by sme z tohto odpadu aj tony železa, medi, striebra, zlata, použiteľných plastov atď. Podľa odborníkov sa až 90 % elektroodpadu dá ďalej zúžitkovať. Veď elektrospotrebiče boli vyrobené z nejakých surovín a na takéto suroviny by sa mali opäť premeniť, vtedy by to bolo správne, zodpovedné a hlavne dlhodobo udržateľné, ekologické.

 

Charakteristickým znakom dnešného ľudstva ako celku je arogantnosť, ľahostajnosť a nezodpovednosť. Chudobní ľudia to neriešia. Ale je obrovskou hanbou jednotlivých štátov a bohatých ľudí a bohatých firiem po celom svete, že podľa štatistík sa len 20 % celosvetového elektroodpadu zrecykluje. Na Slovensku je cca 50 % elektroodpadu vyzbieraného a ostatný končí na skládkach, tiež to nie je sláva.

 

Ako zákonníci a farizeji Ježiša pranierovali.

18.07.2024

Zrejme sa každému vybavia úryvky z Biblie, kde zákonníci a farizeji chceli Ježiša verejne zdiskreditovať záludnými otázkami a tiež ako ho kritizovali. Ježiš toto všetko ustál, ale oni boli presvedčení, že nie je pravý Mesiáš a neprestávali s útokmi na neho. Kritizovali ho a osočovali, naschvál ho nazývali tesárov syn, aby dali najavo že je oproti nim laik. Prešlo cca [...]

Čo by ste dali za večný život?

16.07.2024

Podľa Abd-ru-shina Stvoriteľ od nás žiada, aby sme sa sami namáhali a hľadali pravdu aj cestu k Nemu. Za druhé od nás žiada vnútornú čistotu – to znamená zbaviť sa nenávisti, závisti, zlosti, promiskuity a podobne. Mladí ľudia veľmi na pozemskú smrť nemyslia, seniori sú k smrti bližšie preto predpokladám, že na smrť aj viac myslia. To však nijako mladých nemusí [...]

Kde udrú živly nemusí byť náhoda.

09.07.2024

Abd-ru-shin nám vysvetľuje, že bytosti prírody sú plne vo vôli Božej. Bytosti prírody udržiavajú vo stvorení krehkú rovnováhu. Takže je dosť pravdepodobné, že keď sú niekde ľudia, ktorí narušia túto rovnováhu napríklad svojou vnútornou nečistotou, zareagujú na to aj živly narušením rovnováhy. Môže dôjsť k prudkým lejakom, vetru a podobne. Ako sme to napríklad [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini podpísal novelu trestného zákona

25.07.2024 15:39

Prezident Peter Pellegrini podpísal vo štvrtok novelu Trestného zákona reagujúcu na pripomienky Európskej komisie (EK).

moskva

Po páde z okna svojho bytu zomrela popredná ruská ekonómka

25.07.2024 15:36

Bonadarenkovú chválili za jej dlhodobé prognózy hospodárskeho rozvoja krajiny.

F-16

Vzdušný incident nad Aljaškou: Americké a kanadské stíhačky vs. čínske a ruské bombardéry

25.07.2024 15:23

NORAD bude naďalej monitorovať aktivity konkurentov v blízkosti Severnej Ameriky a reagovať na prítomnosť prítomnosťou, uviedlo veliteľstvo.

dron

Ruské útočné drony dopadli na územie NATO, v Rumunsku sa rozhučali sirény

25.07.2024 14:25

Bukurešť varovala obyvateľov pred možným pádom trosiek dronov.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 589
Celková čítanosť: 1436466x
Priemerná čítanosť článkov: 2439x

Autor blogu

Kategórie