Založ si blog

Ako dosiahnuť väčšiu spravodlivosť

Myslím si, že ak chceme vytvoriť krajinu blahobytu malo by všade platiť jednoduché pravidlo: že kto porušuje pravidlá a spôsobuje škudu štátu alebo iným ľuďom mal by na to výrazne doplatiť. Ako napríklad keď idete načierno autobusom tak ak vás prichytia dostaneme pokutu vo výške 100 –násobku ceny lístka. Pri takomto nastavení si každý rozmyslí či bude riskovať a zaplatí mastnú pokutu.

 

Dnes je u nás kvalita spravodlivosti asi taká, že keď ste poškodený alebo je poškodený štát tak ste odkázaný na niekoľkoročné súdne konanie s neistým koncom a s vysokými nákladmi na právnika. Hlavný problém je to, že súčasný systém motivuje k zlému konaniu, sakcie hrozia malé aj riziko odsúdenia je mizivé a finančné zisky môžu byť obrovské. To je spravodlivosť na slovenský spôsob alebo spravodlivosť na spôsob dnešného sveta. Je to celé na hlavu, naopak. Tí čo niečo porušia a spôsobia výrazné škody by mali mať problém a nie ten čo je poškodený. Jednoducho mechanizmus by mal byť oveľa jednoduchší, ale hlavne efektívnejší.

 

Klaďme si otázky ako to dosiahnuť? Koľko sudcov navyše by bolo potrebných, aby sme na rozhodnutia súdov nemuseli čakať roky? Alebo aké zákony treba uzákoniť, aby sa vygabundi donemoty bez sankcií neodvolávali. Ako preverovať či politici, policajti, prokurátori či sudcovia nie sú prepojení s organizovaným zločinom. Alebo hocičo čo by vytvorilo taký systém, aby bol poškodený vo výhode a nie páchateľ. Že by jednoducho spravodlivosť bola na dosah a tým čo sa živia podvodmi a korupciou, aby sa sťahovala slučka okolo krku.

 

Keď by sa toto udialo, lepšie povedané keby sme to spoločne vytvorili lebo samé od seba to nevznikne, všetkým by sa lepšie žilo a podľa mňa by sme sa aj priblížili Kráľovstvu nebeskému. Lebo čím bližšie sme k spravodlivosti tým bližšie sme k raju. Nedostupnosť spravodlivosti môže len temnu vyhovovať a páčiť sa, pretože oni z toho kráľovsky profitujú. Oni chcú aby sme boli nečinní a systém spravodlivosti bol čo najviac manipulovateľný. My bežní ľudia by sme však mali vynaložiť všetku silu a rozum na vytvorenie podmienok v našej krajine, kde sa naozaj nebude oplácať páchať neprávosti. Potom sa všetci budú radšej zaoberať prospešnými činnosťami alebo aspoň neškodiacimi a to bude koniec koncov požehnaním a pomocou aj pre všetkých tých ľudí ktorí majú slabšie alebo pokryvenejšie charaktery. Čo je nemenej dôležité logicky by to malo znamenať aj viac peňazí v našich peňaženkách a vyššia životná úroveň keď nás kadejaká háveď bude menej okrádať.

Vysoké pokuty pre drogových dílerov

16.09.2019

Drogový díleri vyrábajú štátu mrzákov fyzických aj duševných. Uvedomme si, že títo ľudia vyrábajú zo zdravých ľudí stratené existencie. Mali by za to pykať a to nielen basou ale aj viac »

Charitatívci odmietli odviezť migrantov späť do Líbie

14.09.2019

Dnes ma rozčúlila správa, že akísi charitatívni pracovníci zachránili nejakých migrantov, ALE keď im nechceli dovoliť zakotviť v Taliansku tuším tak odmietli odviezť migrantov naspäť do viac »

Ako odstrániť korupciu z najvyšších miest

12.09.2019

O korupcii sa veľa rozpráva, ale málo sa proti nej robí, prichytené a odsúdené sú len malé rybky a tie dobre vykŕmené si pokojne plávajú ďalej . Ako hlavnú príčinu vidím v tom, že je viac »

Syria výbuch dym

OSN dosiahla sa dohoda o zložení výboru pre vypracovanie sýrskej ústavy

19.09.2019 07:44

Rúhání vyjadril nádej, že voľby sa v Sýrii uskutočnia v roku 2020 alebo 2021.

Justin Trudeau v OSN

Premiér Trudeau ľutuje, že mal pred 18 rokmi na tvári tmavý mejkap

19.09.2019 07:05

Na fotke mal na hlave turban, na sebe habit, pričom na tvári, krku a rukách mal tmavý mejkap.

General Motors

Trump zoberie Kalifornii právo sprísniť emisné limity pre autá

19.09.2019 06:08

Administratíva Donalda Trumpa sa rozhodla odobrať Kalifornii právo stanovovať pre emisie automobilov prísnejšie limity než určujú federálni regulátori.

reštaurácia, stravovanie

Reštaurácie odhalia, aké mäso servírujú

19.09.2019 06:00

Mäso zo slovenských fariem má do jedální a reštaurácií k spotrebiteľovi najbližšie. Slovenská kuracina, bravčovina či hovädzina ale nie sú lídrom jedálnych lístkov.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 133
Celková čítanosť: 282700x
Priemerná čítanosť článkov: 2126x

Autor blogu

Kategórie