Založ si blog

Ako dosiahnuť väčšiu spravodlivosť

Myslím si, že ak chceme vytvoriť krajinu blahobytu malo by všade platiť jednoduché pravidlo: že kto porušuje pravidlá a spôsobuje škudu štátu alebo iným ľuďom mal by na to výrazne doplatiť. Ako napríklad keď idete načierno autobusom tak ak vás prichytia dostaneme pokutu vo výške 100 –násobku ceny lístka. Pri takomto nastavení si každý rozmyslí či bude riskovať a zaplatí mastnú pokutu.

 

Dnes je u nás kvalita spravodlivosti asi taká, že keď ste poškodený alebo je poškodený štát tak ste odkázaný na niekoľkoročné súdne konanie s neistým koncom a s vysokými nákladmi na právnika. Hlavný problém je to, že súčasný systém motivuje k zlému konaniu, sakcie hrozia malé aj riziko odsúdenia je mizivé a finančné zisky môžu byť obrovské. To je spravodlivosť na slovenský spôsob alebo spravodlivosť na spôsob dnešného sveta. Je to celé na hlavu, naopak. Tí čo niečo porušia a spôsobia výrazné škody by mali mať problém a nie ten čo je poškodený. Jednoducho mechanizmus by mal byť oveľa jednoduchší, ale hlavne efektívnejší.

 

Klaďme si otázky ako to dosiahnuť? Koľko sudcov navyše by bolo potrebných, aby sme na rozhodnutia súdov nemuseli čakať roky? Alebo aké zákony treba uzákoniť, aby sa vygabundi donemoty bez sankcií neodvolávali. Ako preverovať či politici, policajti, prokurátori či sudcovia nie sú prepojení s organizovaným zločinom. Alebo hocičo čo by vytvorilo taký systém, aby bol poškodený vo výhode a nie páchateľ. Že by jednoducho spravodlivosť bola na dosah a tým čo sa živia podvodmi a korupciou, aby sa sťahovala slučka okolo krku.

 

Keď by sa toto udialo, lepšie povedané keby sme to spoločne vytvorili lebo samé od seba to nevznikne, všetkým by sa lepšie žilo a podľa mňa by sme sa aj priblížili Kráľovstvu nebeskému. Lebo čím bližšie sme k spravodlivosti tým bližšie sme k raju. Nedostupnosť spravodlivosti môže len temnu vyhovovať a páčiť sa, pretože oni z toho kráľovsky profitujú. Oni chcú aby sme boli nečinní a systém spravodlivosti bol čo najviac manipulovateľný. My bežní ľudia by sme však mali vynaložiť všetku silu a rozum na vytvorenie podmienok v našej krajine, kde sa naozaj nebude oplácať páchať neprávosti. Potom sa všetci budú radšej zaoberať prospešnými činnosťami alebo aspoň neškodiacimi a to bude koniec koncov požehnaním a pomocou aj pre všetkých tých ľudí ktorí majú slabšie alebo pokryvenejšie charaktery. Čo je nemenej dôležité logicky by to malo znamenať aj viac peňazí v našich peňaženkách a vyššia životná úroveň keď nás kadejaká háveď bude menej okrádať.

Čo robiť keď je človek v zlej situácii?

08.05.2020

Základnou chybou ktorú robí podľa mňa vyše 90% ľudí je to, že keď niečo ide zle hľadajú vinníka všade možne len nie u seba. Toto je základný obrovský problém. Týmto zmýšľaním sme doslova nasiakli, dostalo sa nám to do krvi. A ak je tento predpoklad nesprávny, milióny ľudí sa nedokážu vyslobodiť zo svojho utrpenia. Ak sa nedarí skúsme aspoň na chvíľu hľadať [...]

Slovenský výrobok alebo zabalené v SR?

04.05.2020

Myslím si, že by malo pribudnúť nové označenie „Zabalené v SR“. Lebo je obrovský rozdiel či niekto výrobok skutočne na Slovensku vyrobí alebo len niečo dovezie a zabalí to tu. Lenže čo už je silná káva keď si tam dávajú kadejaké logá „kúpou tohto výrobku dávate prácu ľuďom na Slovensku“. Tak to ma už dorazilo a potom čítam ďalej a tam [...]

Korona vírus vláde pomôže

26.04.2020

Myslím však len v morálnej rovine a konkrétne v boji proti korupcii. Vláda aj štátny rozpočet budú v najbližšom čase pod extrémnym tlakom. Vláda bude nútená čo najlepšie hospodáriť so zverenými finančnými prostriedkami. A verím tomu, že bude nútená silno bojovať aj proti korupcii. Otvára sa tu priestor na novú dobu, na lepší život pre Slovákov. Ide len o to do [...]

Bosnia Srebrenica Anniversary

Genocída v Srebrenici nezastavila ďalšie vražedné polia

12.07.2020 14:00

Nikdy viac. Dve slová, ktoré svet opakuje po genocídach a vojnových zločinoch. Srebrenica bola pred 25 rokmi príšerným varovaním, čoho sú ľudia schopní.

Ján Mazák

Mazák: Nezávislosť súdnictva je na historicky najnižšom hodnotení,ohrozuje to SR

12.07.2020 13:13

Znehodnotený právny štát podľa Mazáka priamo ohrozuje záujmy Slovenska ako členského štátu EÚ.

letisko, koronavírus

Návrat vírusu a rúšok? Prípadov korony bude viac

12.07.2020 13:00

Premiér Matovič si myslí, že boj s koronavírusom už nemôže nechať na zodpovednosti ľudí. Hovorí o II. vlne epidémie, epidemiológovia zatiaľ nie.

tunel Višňové

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, dostala pokutu

12.07.2020 12:09

Úrad pre verejné obstarávanie navrhol diaľničiarom uložiť pokutu vo výške 12 647 eur.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 200
Celková čítanosť: 476392x
Priemerná čítanosť článkov: 2382x

Autor blogu

Kategórie