Založ si blog

V akom štáte chceme žiť, takí musíme najprv sami byť

Štát môže byť len taký, akí sme my sami. Inak to jednoducho nejde, ale neviem či si to všetci uvedomujeme. Ak dáme do koláča jablká bude ten koláč jablkový, ak do neho dáme tvaroh bude koláč tvarohový. A presne tak je to aj s každým štátom, akí ľudia ho tvoria tak striktne ten štát taký musí byť.

Máme v sebe túžbu po ideálnom svete. Ale za to, že ten svet ideálny nie je môžu podľa mňa dennodenné individuálne zlyhania a sebecké uprednostňovanie výhod pre seba na úkor spoločnosti.

Sú 2 spôsoby ako vytvoriť ideálny štát:

  1. Ľudia sa dobrovoľne zmenia na ideálnych. Keď im niekto ponúkne úplatok odmietnu ho, policajti nebudú nikomu nadŕžať, takisto ani sudcovia a prokurátori. Úradníci budú milí a ústretový. Vyššie postavení úradníci a politici budú konať vždy len v prospech spoločnosti.
  2. Zvýšime úsilie vo vytváraní takých podmienok zákonných a takého spoločenského prostredia, kde sa pôjde tvrdo po krku tým čo spôsobujú spoločnosti škody, všetkým tým čo si poriadne nerobia svoju prácu a všetkým tým čo chcú pre seba neprimerané výhody na úkor spoločnosti.

Zrejme mi dáte za pravdu, že prvý spôsob je dosť nereálny skôr utópia. Ale zamyslime sa spoločne nad tým druhým spôsobom, ktorý je reálny. Kde postupne môžeme vytvárať nové kontrolné a sankčné mechanizmy. Tak aby sa jednoducho v našom štáte neoplatilo kradnúť, podvádzať, porušovať zákony, znečisťovať prírodu, konať proti spoločnosti, či dokonca vraždiť.

Mnohí ľudia nie sú spokojní s tým ako to v našom štáte funguje dnes. Nevravím, že všetko je zlé, ale problém vidím v tom, že štát akoby bol niekedy príliš mäkký, bezzubý, slepý, hluchý alebo neaktívny. Vymožiteľnosť práva je skutočne slabá, to tiež znamená že spravodlivosť nie je silná a preto to nie je také aké by sme chceli.

Pripadá mi to, že hlavne vplyvní bohatí ľudia krivia najviac zákon a poriadok. Lebo títo ľudia majú známosti a veľa peňazí a vedia si tak kadečo vybaviť. Lebo s obyčajnými ľuďmi si štátna mašinéria dokáže poradiť. Je to akási arogancia moci a nenažratosť, čo robí problémy.

Otázne je, že keby dneska povymieňali všetkých vplyvných úradníkov, politikov, policajtov, prokurátorov, sudcov a podnikateľov, či by sa niečo zmenilo? Predpokladám, že veľa by sa toho nezmenilo. Pretože zákony sú také ako sú a percento nepodplatiteľných je také aké je. Existujú ľudia, ktorí sú z rôznych dôvodov morálne veľmi silní. Ale problém vidím v tom, že týchto ľudí je podľa mňa veľmi malé percento. A ďalší veľmi zlý jav je, že takýto ľudia sú väčšine obyvateľstva na posmech. Doslova sa im smejú akí sú hlúpi, že mohli by sa nabaliť a nerobia to.

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc

Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

05.03.2024 15:42

Letecky je však podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:25

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Robert Fico

Fico: Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám

05.03.2024 15:04, aktualizované: 15:25

Predseda ÚS Fiačan by mal podľa Fica odstúpiť.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1347976x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie