Revolúcia v odpadovom hospodárstve

Je to teraz aktuálna téma a nápadov nikdy nie je dosť. Nebojme sa vytvoriť niečo nové, čo ešte inde nemajú, hlavne nech to prináša prospech. Momentálny systém recyklácie je podľa mňa slabý, plytváme a sme neefektívny. Takže tu sú moje návrhy pre Ministerstvo životného prostredia na vytvorenie úplne novej stratégie.

  1. Vytvorenie recyklačno-zálohovacích centier
  2. Zákonná povinnosť pre firmy nepoškodené obaly spätne vykúpiť
  3. Preferovanie jednodruhových obalov
  4. Hľadanie nových obalov vhodných na zálohovanie a recykláciu (napr. hrubé PET fľaše)

K bodu 1. – Námietka obchodníkov, že nie sú kapacitne pripravení na vysokú recykláciu PET fliaš či plechoviek, sú podľa mňa objektívne. Boli projektované akurát tak na výkup sklenených pivových fliaš hlavne. Preto by mal štát zriadiť alebo vyhlásiť súťaž na vybudovanie recyklačno-zálohovacích centier v každom meste. Keď sa ľuďom doma nazbiera istý počet obalov, jednoducho by ich sem odniesli a dostali za to peniaze – zálohu. Zálohovať by sa kľudne mohli sklenené poháre s víčkom, sklenené fľaše od tvrdého alkoholu a iné. Tieto obaly by sa tu zbierali a keď dosiahnu istý počet, že napr. naplnia nákladné auto, výrobca pošle auto, vo firme si skontroluje neporušenosť obalov a zaplatí za to recyklačno-zálohovaciemu centru.

K bodu 2. –  Dnes sme svedkami veľkého plytvania. Nerozumiem tomu, prečo sa rozbíjajú 7 dcl sklenené poháre od uhoriek, čalamád a rôzneho ovocia. Viete koľko toho musí byť? Štúdiu by si to zaslúžilo. A takisto sa rozbíjajú neporušené fľaše od tvrdého alkoholu. Odborníci by vedeli povedať aká je priemerná životnosť takýchto sklenených pohárov a fliaš. Doma sme zavárali ovocie a viem, že také sklenené poháre vydržia veľmi dlho ak sa nerozbijú. Pri neustálom roztavovaní týchto sklenených obalov vznikajú emisie. A na čo keď stačí ten obal umyť a znovu použiť. Štát by mal podnikateľov donútiť alebo motivovať, aby svoje obaly spätne používali a nie jednorázovo – to je podľa mňa zbytočné plytvanie, je to neefektívne.

K bodu 3. – Hovorí sa o tetrapakoch teraz. Používa sa ich strašne veľa a neviem si ich predstaviť na viacnásobné použitie. Že vraj sa dajú recyklovať, ale vidím problém práve v tom že sú to obaly z viacerých druhov surovín (papier, plast, alobal). Ja by som ich radšej zakázal a nahradil iným typom obalu napr. hrubostennými PET fľašami. Alebo nejakými inými alternatívami, ale pre opätovné spracovanie je podľa mňa kľúčové, aby tie obaly boli jednodruhové.

K bodu 4.  –  Tu treba spolupracovať s výskumnými firmami a univerzitami. Treba jednoducho hľadať a vyvíjať čo najoptimálnejšie obaly. Ja si pamätám používanie hrubostenných PET fliaš, ktoré sa zálohovali. Dôvod prečo sa od toho upustilo je podľa mňa ten, že obchodné reťazce nie sú stavané na taký objem zálohovania, pretože PET fliaš sa používa príliš veľa. Túto patovú situáciu podľa mňa dokážu preklenúť recyklačno-zálohovacie centrá. Tieto by zároveň zvýšili aj zamestnanosť, takže by to viacero výhod prinieslo. Ak niekto vyvinie alebo prinesie na trh obaly, ktoré sa lepšie zálohujú je to aj obrovská podnikateľská príležitosť. Prečo by sa takéto obaly napr. nemohli vyrábať na Slovensku? Suroviny je dosť – obyčajné PET fľaše. Alebo aj úplne nové druhy fliaš. Sklu už asi odzvonilo je ťažké a krehké aj keď zdravotne nezávadné.

Naše minulé životy sa nám prihovárajú každý deň.

21.11.2024

Mne osobne to tak naozaj pripadá. Abd-ru-shin píše náš skutočný život je v našom duchu a nie tele, že sme už žili minulé životy a že pozemskou smrťou život nekončí. Mne osobne to tak naozaj pripadá. Mne to logiku dáva. Takže som si začal viac všímať svoje okolie a rozmýšľať o tom prečo sa jednotliví ľudia správajú určitým spôsobom. Či som na ich správaní [...]

Plytvanie energiou.

19.11.2024

Blíži sa zima a každý chce mať zrejme doma pekne útulne pri určitej teplote. Predstavte si však, že máte okná ktoré dobre netesnia, alebo že necháte otvorené dvere či okná a podobne. V takom prípade síce kúrite, ale nejaká alebo aj veľká časť energie vyjde nazmar. Podobné je to podľa mňa aj s našou ľudskou energiou. Každý máme určitú životnú energiu, to ako [...]

Šťastní a nešťastní ľudia.

18.11.2024

Podľa mňa je veľmi správna teória o polo-plnom pohári a polo-prázdnom pohári. Jednoducho je pohár do polovice naplnený vodou a sú dvaja ľudia. Jeden povie pohár je polo-plný, druhý povie pohár je polo-prázdny. A podobne je to aj v živote v rôznych situáciách. Sú ľudia čo sa tešia aj z maličkostí a potom sú ľudia, ktorí majú dosť, ale aj tak sú nešťastní, [...]

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 627
Celková čítanosť: 1521102x
Priemerná čítanosť článkov: 2426x

Autor blogu

Kategórie