Založ si blog

Nerobme z obchodov zberne odpadu

Zálohovať PET fľaše a AL plechovky je podľa mňa krok správnym smerom. V krajinách ktoré to zaviedli sa výrazne zvýšila recyklácia týchto komodít. Nesprávne sa mi zdá robiť z obchodov zberne odpadu. Lebo v prípade PET fliaš a AL plechoviek sa neráta s ich opätovným použitím ako je to pri klasickom zálohovaní napr. pivových fliaš. Ide len o zhodnocovanie suroviny polyetylénu a hliníka recykláciou.

Preto rozumiem výhradám obchodníkov že sa nechcú stať zberňami odpadu. Už len s kapacitného hľadiska tu vidím problém. Takisto môže byť aj hygienický problém. Všetky tie plechovky a fľaše nebudú zrejme úplne čisté a môžu aj trochu zapáchať a teraz to ideme dať do obchodu s potravinami?

Elegantnejšie riešenie by bolo keby sa tento odpad vykupoval v zberniach. Tie sú na to ako stvorené a sú každému dostupné. Tok peňazí – zálohy by bol nasledovný:

Zákazník zaplatí zálohu v obchode – obchod ju automaticky odošle na špeciálny účet – zákazník nahromadené fľaše a AL plechovky odnesie do zberne a tá mu vyplatí peniaze (zálohu) – následne  zberňa bude fakturovať štátnemu orgánu alebo nejakej PO vyplatené zálohy – koniec cyklu je keď zberni preplatia fakturované zálohy.

Ešte môže dôjsť aj k tomu, že zberňa si časť zálohy ponechá kvôli nákladom. Lebo tie odpady treba zlisovať a niekam odviezť na spracovanie, ľudí platiť a to niečo stojí. Čo možno nebude potrebné keďže zisk zberne môže byť z predaja hliníka a polyetylénu.  Najlepšie keby sa urobila nejaká analýza, či výnos z predaja hliníka a polyetylénu pokryje náklady zberne a vytvorí nejaký zisk. Ale myslím si, že by to ten predaj mohol pokryť.

Doteraz to zberne veľmi nechceli vykupovať, ale konečne že sa s tým niečo robí. Veď je to naozaj plytvanie čistý hliník vyhadzovať do komunálu. 1 plechovka neváži veľa (16 – 21g) ale keď ich milión tak z toho sa už niečo vyrobí. Je to už potom 16 – 21 ton hliníka to už je slušné. A PET surovina takisto dá sa krásne využiť na ďalšie spracovanie. PET fľaša je jednodruhový obal ľahko recyklovateľný, dokonca dosť cenený. Už zostáva ho len poriadne vyseparovať.

Ako zákonníci a farizeji Ježiša pranierovali.

18.07.2024

Zrejme sa každému vybavia úryvky z Biblie, kde zákonníci a farizeji chceli Ježiša verejne zdiskreditovať záludnými otázkami a tiež ako ho kritizovali. Ježiš toto všetko ustál, ale oni boli presvedčení, že nie je pravý Mesiáš a neprestávali s útokmi na neho. Kritizovali ho a osočovali, naschvál ho nazývali tesárov syn, aby dali najavo že je oproti nim laik. Prešlo cca [...]

Čo by ste dali za večný život?

16.07.2024

Podľa Abd-ru-shina Stvoriteľ od nás žiada, aby sme sa sami namáhali a hľadali pravdu aj cestu k Nemu. Za druhé od nás žiada vnútornú čistotu – to znamená zbaviť sa nenávisti, závisti, zlosti, promiskuity a podobne. Mladí ľudia veľmi na pozemskú smrť nemyslia, seniori sú k smrti bližšie preto predpokladám, že na smrť aj viac myslia. To však nijako mladých nemusí [...]

Kde udrú živly nemusí byť náhoda.

09.07.2024

Abd-ru-shin nám vysvetľuje, že bytosti prírody sú plne vo vôli Božej. Bytosti prírody udržiavajú vo stvorení krehkú rovnováhu. Takže je dosť pravdepodobné, že keď sú niekde ľudia, ktorí narušia túto rovnováhu napríklad svojou vnútornou nečistotou, zareagujú na to aj živly narušením rovnováhy. Môže dôjsť k prudkým lejakom, vetru a podobne. Ako sme to napríklad [...]

dron

Ruské útočné drony dopadli na územie NATO, v Rumunsku sa rozhučali sirény

25.07.2024 14:25

Bukurešť varovala obyvateľov pred možným pádom trosiek dronov.

hoax

Slováci naleteli na hoax o zubných implantátoch zadarmo

25.07.2024 14:10

Národný bezpečnostný úrad ľuďom odporúča, aby na príspevky neklikali a nahlásili ich.

Olympijská dedina

Sme hladní, sťažovali sa športovci. Jedáleň v olympijskej dedine v Paríži musela zväčšiť porcie

25.07.2024 13:43

Jedáleň je s 3 300 miestami na sedenie je najväčšou reštauráciou na svete.

rokovanie vlády, Robert Fico,

KDH: Brusel dal správou o právnom štáte vysvedčenie Ficovej vláde. Len za mečiarizmu bolo horšie, tvrdí Vetrák

25.07.2024 13:23

Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch, podotkli kresťanskí demokrati.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 589
Celková čítanosť: 1436410x
Priemerná čítanosť článkov: 2439x

Autor blogu

Kategórie