Založ si blog

Nerobme z obchodov zberne odpadu

Zálohovať PET fľaše a AL plechovky je podľa mňa krok správnym smerom. V krajinách ktoré to zaviedli sa výrazne zvýšila recyklácia týchto komodít. Nesprávne sa mi zdá robiť z obchodov zberne odpadu. Lebo v prípade PET fliaš a AL plechoviek sa neráta s ich opätovným použitím ako je to pri klasickom zálohovaní napr. pivových fliaš. Ide len o zhodnocovanie suroviny polyetylénu a hliníka recykláciou.

Preto rozumiem výhradám obchodníkov že sa nechcú stať zberňami odpadu. Už len s kapacitného hľadiska tu vidím problém. Takisto môže byť aj hygienický problém. Všetky tie plechovky a fľaše nebudú zrejme úplne čisté a môžu aj trochu zapáchať a teraz to ideme dať do obchodu s potravinami?

Elegantnejšie riešenie by bolo keby sa tento odpad vykupoval v zberniach. Tie sú na to ako stvorené a sú každému dostupné. Tok peňazí – zálohy by bol nasledovný:

Zákazník zaplatí zálohu v obchode – obchod ju automaticky odošle na špeciálny účet – zákazník nahromadené fľaše a AL plechovky odnesie do zberne a tá mu vyplatí peniaze (zálohu) – následne  zberňa bude fakturovať štátnemu orgánu alebo nejakej PO vyplatené zálohy – koniec cyklu je keď zberni preplatia fakturované zálohy.

Ešte môže dôjsť aj k tomu, že zberňa si časť zálohy ponechá kvôli nákladom. Lebo tie odpady treba zlisovať a niekam odviezť na spracovanie, ľudí platiť a to niečo stojí. Čo možno nebude potrebné keďže zisk zberne môže byť z predaja hliníka a polyetylénu.  Najlepšie keby sa urobila nejaká analýza, či výnos z predaja hliníka a polyetylénu pokryje náklady zberne a vytvorí nejaký zisk. Ale myslím si, že by to ten predaj mohol pokryť.

Doteraz to zberne veľmi nechceli vykupovať, ale konečne že sa s tým niečo robí. Veď je to naozaj plytvanie čistý hliník vyhadzovať do komunálu. 1 plechovka neváži veľa (16 – 21g) ale keď ich milión tak z toho sa už niečo vyrobí. Je to už potom 16 – 21 ton hliníka to už je slušné. A PET surovina takisto dá sa krásne využiť na ďalšie spracovanie. PET fľaša je jednodruhový obal ľahko recyklovateľný, dokonca dosť cenený. Už zostáva ho len poriadne vyseparovať.

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

Odpykal si už národ slovenský svoju zlú karmu?

17.02.2024

Podľa môjho názoru keď má karmu jednotlivec, môžu mať karmu aj národy. Je to čisto len môj názor, ale logiku to dáva. Ak totiž zoberieme náš národ nech má 5 miliónov jednotlivcov (samozrejme v minulosti to bolo menej) a každý z týchto 5 miliónov jednotlivcov má svoju karmu. Keď dáme dokopy konanie týchto 5 miliónov ľudí a z ich konania vyplývajúce nevyhnutné [...]

požiar

Škoda dosiahla vyše 200-tisíc eur. Vo Viničnom zasahovalo viac ako 20 hasičov

01.03.2024 11:38

V piatok krátko po 6.30 h nahlásili hasičom dymenie zo strechy trojposchodovej budovy v rekonštrukcii.

paríž

Francúzski poľnohospodári zablokovali v Paríži cesty vedúce k Víťaznému oblúku

01.03.2024 11:07

Deklarovali, že cieľom ich protestu je "záchrana francúzskeho poľnohospodárstva".

deti, dieťa, týranie, smútok, depresia, samovražda

Rakúšanku, ktorá väznila svojho syna v boxe pre psa, súd potrestal 20 rokmi väzenia

01.03.2024 10:57

Svojho teraz 13-ročného syna väznila v prepravke pre psov, týrala ho hladom alebo ho v nevykúrenej izbe pri otvorenom okne polievala studenou vodou.

richard sulík

Sulík predstavil kandidátku SaS do eurovolieb, do Bruselu chcú aj viacerí poslanci NR SR

01.03.2024 10:53

Politické strany postupne zverejňujú mená, ktoré ich budú reprezentovať v eurovoľbách.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 552
Celková čítanosť: 1345933x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie