Založ si blog

Revolúcia v odpadovom hospodárstve

Je to teraz aktuálna téma a nápadov nikdy nie je dosť. Nebojme sa vytvoriť niečo nové, čo ešte inde nemajú, hlavne nech to prináša prospech. Momentálny systém recyklácie je podľa mňa slabý, plytváme a sme neefektívny. Takže tu sú moje návrhy pre Ministerstvo životného prostredia na vytvorenie úplne novej stratégie.

  1. Vytvorenie recyklačno-zálohovacích centier
  2. Zákonná povinnosť pre firmy nepoškodené obaly spätne vykúpiť
  3. Preferovanie jednodruhových obalov
  4. Hľadanie nových obalov vhodných na zálohovanie a recykláciu (napr. hrubé PET fľaše)

K bodu 1. – Námietka obchodníkov, že nie sú kapacitne pripravení na vysokú recykláciu PET fliaš či plechoviek, sú podľa mňa objektívne. Boli projektované akurát tak na výkup sklenených pivových fliaš hlavne. Preto by mal štát zriadiť alebo vyhlásiť súťaž na vybudovanie recyklačno-zálohovacích centier v každom meste. Keď sa ľuďom doma nazbiera istý počet obalov, jednoducho by ich sem odniesli a dostali za to peniaze – zálohu. Zálohovať by sa kľudne mohli sklenené poháre s víčkom, sklenené fľaše od tvrdého alkoholu a iné. Tieto obaly by sa tu zbierali a keď dosiahnu istý počet, že napr. naplnia nákladné auto, výrobca pošle auto, vo firme si skontroluje neporušenosť obalov a zaplatí za to recyklačno-zálohovaciemu centru.

K bodu 2. –  Dnes sme svedkami veľkého plytvania. Nerozumiem tomu, prečo sa rozbíjajú 7 dcl sklenené poháre od uhoriek, čalamád a rôzneho ovocia. Viete koľko toho musí byť? Štúdiu by si to zaslúžilo. A takisto sa rozbíjajú neporušené fľaše od tvrdého alkoholu. Odborníci by vedeli povedať aká je priemerná životnosť takýchto sklenených pohárov a fliaš. Doma sme zavárali ovocie a viem, že také sklenené poháre vydržia veľmi dlho ak sa nerozbijú. Pri neustálom roztavovaní týchto sklenených obalov vznikajú emisie. A na čo keď stačí ten obal umyť a znovu použiť. Štát by mal podnikateľov donútiť alebo motivovať, aby svoje obaly spätne používali a nie jednorázovo – to je podľa mňa zbytočné plytvanie, je to neefektívne.

K bodu 3. – Hovorí sa o tetrapakoch teraz. Používa sa ich strašne veľa a neviem si ich predstaviť na viacnásobné použitie. Že vraj sa dajú recyklovať, ale vidím problém práve v tom že sú to obaly z viacerých druhov surovín (papier, plast, alobal). Ja by som ich radšej zakázal a nahradil iným typom obalu napr. hrubostennými PET fľašami. Alebo nejakými inými alternatívami, ale pre opätovné spracovanie je podľa mňa kľúčové, aby tie obaly boli jednodruhové.

K bodu 4.  –  Tu treba spolupracovať s výskumnými firmami a univerzitami. Treba jednoducho hľadať a vyvíjať čo najoptimálnejšie obaly. Ja si pamätám používanie hrubostenných PET fliaš, ktoré sa zálohovali. Dôvod prečo sa od toho upustilo je podľa mňa ten, že obchodné reťazce nie sú stavané na taký objem zálohovania, pretože PET fliaš sa používa príliš veľa. Túto patovú situáciu podľa mňa dokážu preklenúť recyklačno-zálohovacie centrá. Tieto by zároveň zvýšili aj zamestnanosť, takže by to viacero výhod prinieslo. Ak niekto vyvinie alebo prinesie na trh obaly, ktoré sa lepšie zálohujú je to aj obrovská podnikateľská príležitosť. Prečo by sa takéto obaly napr. nemohli vyrábať na Slovensku? Suroviny je dosť – obyčajné PET fľaše. Alebo aj úplne nové druhy fliaš. Sklu už asi odzvonilo je ťažké a krehké aj keď zdravotne nezávadné.

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

Odpykal si už národ slovenský svoju zlú karmu?

17.02.2024

Podľa môjho názoru keď má karmu jednotlivec, môžu mať karmu aj národy. Je to čisto len môj názor, ale logiku to dáva. Ak totiž zoberieme náš národ nech má 5 miliónov jednotlivcov (samozrejme v minulosti to bolo menej) a každý z týchto 5 miliónov jednotlivcov má svoju karmu. Keď dáme dokopy konanie týchto 5 miliónov ľudí a z ich konania vyplývajúce nevyhnutné [...]

paríž

Francúzski poľnohospodári zablokovali v Paríži cesty vedúce k Víťaznému oblúku

01.03.2024 11:07

Deklarovali, že cieľom ich protestu je "záchrana francúzskeho poľnohospodárstva".

deti, dieťa, týranie, smútok, depresia, samovražda

Rakúšanku, ktorá väznila svojho syna v boxe pre psa, súd potrestal 20 rokmi väzenia

01.03.2024 10:57

Svojho teraz 13-ročného syna väznila v prepravke pre psov, týrala ho hladom alebo ho v nevykúrenej izbe pri otvorenom okne polievala studenou vodou.

richard sulík

Sulík predstavil kandidátku SaS do eurovolieb, do Štrasburgu chcú aj viacerí poslanci NR SR

01.03.2024 10:53

Politické strany postupne zverejňujú mená, ktoré ich budú reprezentovať v eurovoľbách.

Irán politika voľby parlamentné Chameneí

V Iráne sa začali parlamentné voľby, očakáva sa nízka účasť

01.03.2024 10:47

Sú prvými, odkedy Iránom otriasli masové protesty vyvolané smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej vo väzbe v septembri 2022.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 552
Celková čítanosť: 1345915x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie