Založ si blog

Zamestnajme Rómov aj z osád

Osobne si myslím, že väčšina Rómov vie pracovať a nie sú ani hlúpi. Dokonca si myslím, že sú natoľko múdri, že dokážu dlhodobo zneužívať sociálny systém tejto krajiny. Čo sa tohto týka, tí čo tvoria zákony mali by byť podľa mňa múdrejší a robiť také sociálne zákony, ktoré by ľuďom v núdzi pomáhali, ale zároveň motivovali hľadať si prácu.

Spomeňte si na Rómov, ktorí robia výkopové práce, vláčia z lesa drevo, nosia železo rozbijú aj betón aby sa dostali k železu. Toto sú všetko fyzicky veľmi náročné činnosti, pravda je podľa mňa taká, že Rómovia vedia naozaj makať. Väčšina ich nie je ani hlúpych. Čo sú ich slabé stránky je pracovná disciplína, dodržiavanie pravidiel a udržiavanie poriadku.

To však nie je nič také čo by sa nedalo prekonať. Myslím si, že štát sa málo venuje týmto komunitám. Tam kde Rómovia žijú zmiešane s ostatným obyvateľstvom, už často vidno, že žijú štandardne chodia do práce, majú svoje bývanie svoje autá, majú doma aj vo svojom okolí čisto. Títo Rómovia zahanbia aj sociálne slabších bielych, alkoholikov, špinošov a podobne. Toto je podľa mňa fakt, na ktorom možno stavať.

Najhoršie je to podľa mňa v čisto Rómskych komunitách tzv. osadách. Tieto žijú vlasným životom a pravidlami. Podľa mňa by štát mal každej takejto osade prideliť odborníkov, sociálnych pracovníkov alebo ochotných aktivistov. Títo by však mali byť sprevádzaní silovými zložkami. Lebo len niečo hovoriť týmto ľuďom určite nebude stačiť. Štát by mal byť schopný vynútiť si, aby si aj títo ľudia ako všetci ostatní okolo svojich obydlí upratali a smeti neboli všade naokolo aj v potokoch. Je to len slabosť štátu a zlé zákony, že si štát nie je schopný toto vynútiť.

Takisto by mal byť štát schopný vynútiť si, aby sa ľudia žijúci v týchto osadách postihnutí rôznymi nákazlivými chorobami museli podrobiť liečbe – pretože je to všeobecné ohrozenie. Takisto štát má právo aj povinnosť tlačiť na to, aby deti vyrastajúce v týchto komunitách mali čo najlepšie podmienky na život. Byť tam prítomný a vyšetrovať úžeru. Takisto štát by mohol aktívne pomáhať týmto ľuďom s osobnými bankrotmi alebo iným druhom eliminovania ich dlhov. Toto všetko aj keď vynútené by bolo v konečnom dôsledku aj v prospech samotných ľudí žijúcich v týchto osadách. Ja to vnímam tak, že oni sami sú slabí alebo leniví na to, aby si vytvorili lepšie životné podmienky, preto ak ich štát k tomu donúti bude to v ich prospech.

Dnes je situácia na trhu práce veľmi priaznivá a mnohí Rómovia žijúci v týchto osadách by sa mohli zamestnať. Treba len týmto ľuďom pomôcť a vytvoriť im také podmienky, aby boli schopní do práce chodiť. Veľkou nevýhodou je však katastrofálne rozmiestnenie priemyslu, keď väčšina zamestnávateľov je na západnom Slovensku. Pritom väčšina Rómov žije na strednom a východnom Slovensku. Ale niečo sa dá robiť aj keď výsledky budú prichádzať pomaly.

Niektorí Rómovia by možno boli ochotní dochádzať aj na týždňovky za prácou. Treba im vysvetliť čo získajú koľko peňazí, aby aj oni mohli žiť kvalitnejší život. Takisto sa môžu s pomocou štátu zamestnať aj v chudobnejších regiónoch.

Kľúčové je podľa mňa poskytnúť im pomoc v zásadných veciach. Napr. úverové poradenstvo a to buď vytvorenie najoptimálnejšieho plánu na splatenie dlhov ak nie sú príliš veľké alebo ak sú príliš veľké pomoc s osobným bankrotom. Ďalej by mohli mať problém s tým ako sa dostať do práce. Tu by mohlo pomôcť prispôsobenie autobusových liniek. Tretí kľúčový problém je, že keď sa jeden z nezamestnaných manželov zamestná automaticky berú spoločný príjem a rodina prichádza o rôzne sociálne dávky. Tu by stálo za zváženie vytvorenie nejakého inštitútu ohrozenej osoby, na ktorú by sa tejto zákon nevzťahoval. Lebo toto viem, že mnohých Rómov odrádza.

Štát môže Rómov zamestnať aj priamo v osadách. Osobne by ma veľmi zaujímalo, čo by sa stalo keby štát uznal inštitút vajdu a tohto vajdu aj zaplatil. S tým že Rómovia by si ho riadne zvolili a tento vajda by mal plat napr. 1000 euro. ALE plná výška platu by bola podmienená čistotou v osade, zdravotným stavom populácie a udržaním verejného poriadku. Keby tieto podmienky neboli splnené dotyčnému vajdovi by bol plat krátený až na minimálnu mzdu. Ak by sa dlhšie nič nezmenilo štát by mohol funkciu vajdovi zrušiť pre nefunkčnosť úradu a vyhlásiť nové voľby z ktorých by už bol tento vajda vylúčený pretože sa neosvedčil. Myslím si že niečo takéto by stálo za vyskúšanie napríklad v jednej osade, čo by to prinieslo. Tak ako v dedinách keby neboli starostovia, môže byť že keby nikto nebol platený za udržiavanie poriadku a chodu obce, že by aj v bielych obciach bol chaos.

Ako zákonníci a farizeji Ježiša pranierovali.

18.07.2024

Zrejme sa každému vybavia úryvky z Biblie, kde zákonníci a farizeji chceli Ježiša verejne zdiskreditovať záludnými otázkami a tiež ako ho kritizovali. Ježiš toto všetko ustál, ale oni boli presvedčení, že nie je pravý Mesiáš a neprestávali s útokmi na neho. Kritizovali ho a osočovali, naschvál ho nazývali tesárov syn, aby dali najavo že je oproti nim laik. Prešlo cca [...]

Čo by ste dali za večný život?

16.07.2024

Podľa Abd-ru-shina Stvoriteľ od nás žiada, aby sme sa sami namáhali a hľadali pravdu aj cestu k Nemu. Za druhé od nás žiada vnútornú čistotu – to znamená zbaviť sa nenávisti, závisti, zlosti, promiskuity a podobne. Mladí ľudia veľmi na pozemskú smrť nemyslia, seniori sú k smrti bližšie preto predpokladám, že na smrť aj viac myslia. To však nijako mladých nemusí [...]

Kde udrú živly nemusí byť náhoda.

09.07.2024

Abd-ru-shin nám vysvetľuje, že bytosti prírody sú plne vo vôli Božej. Bytosti prírody udržiavajú vo stvorení krehkú rovnováhu. Takže je dosť pravdepodobné, že keď sú niekde ľudia, ktorí narušia túto rovnováhu napríklad svojou vnútornou nečistotou, zareagujú na to aj živly narušením rovnováhy. Môže dôjsť k prudkým lejakom, vetru a podobne. Ako sme to napríklad [...]

dron

Ruské útočné drony dopadli na územie NATO, v Rumunsku sa rozhučali sirény

25.07.2024 14:25

Bukurešť varovala obyvateľov pred možným pádom trosiek dronov.

hoax

Slováci naleteli na hoax o zubných implantátoch zadarmo

25.07.2024 14:10

Národný bezpečnostný úrad ľuďom odporúča, aby na príspevky neklikali a nahlásili ich.

Olympijská dedina

Sme hladní, sťažovali sa športovci. Jedáleň v olympijskej dedine v Paríži musela zväčšiť porcie

25.07.2024 13:43

Jedáleň je s 3 300 miestami na sedenie je najväčšou reštauráciou na svete.

rokovanie vlády, Robert Fico,

KDH: Brusel dal správou o právnom štáte vysvedčenie Ficovej vláde. Len za mečiarizmu bolo horšie, tvrdí Vetrák

25.07.2024 13:23

Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch, podotkli kresťanskí demokrati.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 589
Celková čítanosť: 1436419x
Priemerná čítanosť článkov: 2439x

Autor blogu

Kategórie