Založ si blog

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení.

Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa nejaké príkorie – obeť. Skúste zjemniť svoje pozorovanie okolia a ponorte sa aj do svojho vnútra. Kto sa podľa vás viac naučí páchateľ či obeť?

Páchateľ je spravidla silnejší vo výhodnejšej pozícii oproti obeti, tá mu je vydaná na milosť či nemilosť. Páchateľ častokrát ubližuje, pretože si je vedomý svojej prevahy, Stvoriteľove zákony ho veľmi nezaujímajú, užíva si život a vychutnáva svoj diel moci. Častokrát páchateľa nezaujíma, ako jeho obeť trpí a či je jeho konanie správne. Vidí hlavne to, že tak konať môže, z titulu svojej silnej pozície.

Naopak častokrát tá obeť, ktorá trpí pod páchateľom sa oveľa viac poučí o nesprávnosti konania páchateľa. Obeť a páchateľ môžu byť charakterovo podobní. Dokonca teória o karme hovorí, že obeť mohla byť práve v minulosti páchateľom. Ale keby sme aj toto vynechali aj tak obeť preciťuje do špiku kosti nesprávnosť konania páchateľa. Ľahko sa môže stať, že keď skončí utrpenie obeti, tá si povie, že to čo robí páchateľ je nesprávne, že toto nikdy nebude opakovať alebo sa poučí o nesprávnosti svojho konania kvôli, ktorému sa dostala obeť do utrpenia.

Paradoxne z obeti sa môže stať lepší človek, zdá sa mi to oveľa pravdepodobnejšie.   Ak vezmeme do úvahy existenciu záhrobného života, tak môže smerovať po smrti do krajších a lepších úrovní, páchateľ naopak do temnejších úrovní. Obeť sa môže stať vedomejšou a páchateľ môže ostať nevedomí. Páchateľ sa možno poučí, až keď sa sám stane obeťou. Hovorí sa, že nič nie je náhoda. Ja tomu verím. A vyzerá to, že vo stvorení existuje dokonalá spravodlivosť a vyrovnanie – ten čo ťažko pracuje získava silnejšie telo, ten čo trpí získava viac poznania atď. 

Ľuďom akoby stačili cirkvi a ich dogmy.

24.06.2024

Či už zo strachu pred cirkvami alebo z vlastnej lenivosti, pripadá mi to, že mnoho ľudí sa uspokojí s cirkevnými dogmami a nepotrebujú hľadať pravdu. Akoby ľuďom stačili cirkvi a Stvoriteľa ani nepotrebovali. Cirkvi dnes rozdávajú odpustky aj miesta v raji. Navodzuje to dojem, že všetko je v poriadku. Lenže má to jeden veľký háčik ani jedna cirkev nedokáže človeku [...]

Dobré zákony a zlí ľudia.

23.06.2024

Hneď na úvod chcem zdôrazniť, že mám na mysli Stvoriteľove zákony a nie tie pozemské. Dnes sa mnohí čudujú prečo sa dejú rôzne nešťastia alebo zlé veci relatívne dobrým ľuďom alebo prečo ak Stvoriteľ existuje sa rodia deti postihnuté ťažkými chorobami. Odpoveď je pomerne jednoduchá karma a minulé životy. Ľudia zvyknú deti nazývať neviniatka, ale to je [...]

Sme smiešni.

18.06.2024

Ak skutočne existuje karma a minulé životy, my ľudia so všetkými svojimi pocitmi nespravodlivosti, závisti, nenávisti, zlosti, prchlivosti sme naozaj smiešni. Pretože ak existuje karma a minulé životy začíname sa tu baviť o tom, že iba žneme, čo sme predtým zasiali. Nemôže byť ani zmienky o nejakej nespravodlivosti a krivde. Ak trpíme je to len dôsledok toho, že sme v [...]

zbrane, zbraň

Prvýkrát v dejinách. Hlavný lekár USA klasifikoval násilie so zbraňami ako zdravotnú krízu

25.06.2024 23:40

Spojené štáty predstavujú výnimočný prípad z dôvodu vysokého počtu zranení a úmrtí spôsobených strelnými zbraňami — najmä pokiaľ ide o deti.

Sunak

Štyria muži vnikli do záhrady britského premiéra. Zadržala ich polícia

25.06.2024 22:54

Organizácia s názvom Youth Demand zverejnila video, na ktorom je vidieť, ako jej člen vykonal veľkú potrebu do jazierka na Sunakovom pozemku.

Matúš Šutaj Eštok

Ministerstvo vnútra dostalo pokutu 90-tisíc eur za odstavenie čurillovcov mimo službu

25.06.2024 20:18

Rezort vnútra sa odvolá voči tomuto rozhodnutiu Úradu na ochranu oznamovateľov.

pellegrini

Pellegrini podpísal prvý zákon vo funkcii. Ide o novelu zákona o vysokých školách

25.06.2024 18:47

Novelou sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, starajúcich sa o deti do troch rokov.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 582
Celková čítanosť: 1415458x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie