Založ si blog

Atentát na premiéra SR – očakávania a realita.

Na úvod sa chcem jasne vyjadriť, že tento násilný čin v žiadnom prípade neschvaľujem. Toto je podľa mňa nesprávna cesta.

Aj keby mal ten básnik čo strieľal na premiéra tie najšľachetnejšie úmysly, toto v žiadnom prípade nie je správna cesta. Jednoducho bol to brutálny násilný čin. Ako sa vraví kto seje vietor, zožne búrku. To sa ideme vracať do stredoveku? Aj vtedy sa volilo, ale mečom. To že máme v sebe túžbu po ideálnom je v poriadku. Ale v poriadku nie je spôsob akým to chcel páchateľ dosiahnuť.

Za stav v ktorom žijeme máme vo veľkej miere tendenciu obviňovať všetkých naokolo len nie seba. A to je už tá kľúčová chyba, musíme začať tou nepopulárnou ťažšou cestou tvrdo pracovať na sebe samou. A keď to začne robiť dostatočne veľké množstvo ľudí, nutne sa to prejaví na pozitívnej zmene v našej spoločnosti. Môj názor na politikov je taký, že oni sú naším zrkadlom. Podstatné je čo hýbe spoločnosťou, ľuďmi aké hodnoty vyznávame ako reagujeme. Odstrániť nejakého politika a čakať, že všetko sa začne meniť k lepšiemu je ilúzia, skôr opak je podľa mňa pravdou. Keď jeden politik skončí sú pripravené ďalšie stovky alebo tisíce, ktoré sú pripravené nahradiť ho. 

Atentátnik si zrejme myslel, že odstráni „zlého“ Fica a tým vytvorí priestor pre iných „dobrých“ politikov. To sú jeho očakávania. Realita je podľa mňa taká, že hrozí, že sa ľudia začnú navzájom napádať kvôli politikom. Keby sa to rozšírilo máme tu občiansku vojnu napríklad Ficov tábor proti anti-Ficovmu táboru.

Ak atentátnikovi vadilo čo sa deje v kultúre, tak kľudne nech sa kultúrna obec spája a protestuje – nech si proste vyberú niekoho kto v nasledujúcich voľbách Fica porazí – ale podľa pravidiel. Veď aké by to boli preteky, ak by ostatní bežci nevedeli predbehnúť toho prvého, načo by nejaký priaznivec tých zaostávajúcich bežcov toho prvého odstrelil. Veď to je celé zle majme v sebe už nejakú férovosť. A mnohých schopných a čestných to môže naopak odradiť, aby vôbec do politiky išli.

Takýto čin v histórii nášho štátu nemá obdobu. Ale podhubie plné agresivity a nenávisti tu bolo. Predpokladám že po tomto čine sa niektoré veci v našom štáte zmenia. Rád by som sa mýlil, ale vnímam to tak, že nastane posun k prísnejšiemu režimu. Súčasná vláda už doteraz urobila veci ktoré tu nemajú obdobu – ako ovládnutie štátneho rozhlasu a televízie či zrušenie špeciálnej prokuratúry. Myslím si, že po tomto atentáte sa situácia nezlepší naopak zhorší.

Vláda má väčšinu v parlamente a kopu času poprijímať kadejaké zákony a urobiť rôzne opatrenia. Táto vláda viac komunikuje so štátmi ktoré majú diktatúru. To by samé o sebe nebolo vôbec zlé. Ale po tomto čine sa ľahko môže stať, že im partneri z Číny, Ruska, Azerbajdžanu atď. poradia ako predchádzať takýmto situáciám. V tom vidím veľké riziko, že sa náš štát prikloní k diktatúre.

Všade kde sa obzriete existuje hierarchia. Aj v štáte musí vládnuť ten najschopnejší. Z tohto pohľadu prajem pánovi Ficovi, aby sa uzdravil. A ak chce niekto, aby Fico a jeho vláda skončili, nech to urobia férovo, uspejú vo voľbách a vytvoria vládu, ktorá bude funkčná. Pretože všetko potrebuje vládcu – správcu každá firma, obec, mesto aj každý štát potrebuje nejakú formu správy, inak by tu bol chaos a anarchia. Čo sa stalo už sa neodstane, ale poučme sa z toho a bojujme za svoje ciele legálnymi, férovými prostriedkami. 

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398545x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie