Založ si blog

Mená národov: Nemci a Slováci.

Neviem či ste niekedy rozmýšľali ako vznikli mená nemeckého a slovenského národa. Mňa to už dlhšiu dobu zamestnáva, pretože všetko má svoj dôvod a príčinu. A práve pri Nemcoch a Slovákoch ide o úplné protiklady.

Slováci – predpokladám, že pomenovanie nášho národa vzniklo kedysi veľmi dávno. Príčinou tohto názvu môže byť podľa môjho názoru, to že my sme už tvorili slová kým okolité národy, kmene ešte nie alebo len čiastočne. Meno nášho národa ako aj všetkých slovanských národov je podľa mňa odvodené z koreňu slova – SLOVO.

Nemci – Deutschland (čítame dojčland): Vyzerá to, že my alebo nejaké iné slovanské národy museli v dávnej minulosti susediť s Nemcami a dali im toto meno. Zrejme v čase keď sme už my alebo iné slovanské národy tvorili slová – rozprávali, oni Nemci boli ešte nemí – jednoducho ešte nerozprávali. Všimnite si aj slovo Deutsch-land (dojč-land). Ak upustíme od toho, že je to nemecké slovo, naskytá sa slovanský pôvod slova DOJČ – od dojčiť. A kto je ešte dojča, ten ešte nerozpráva, čiže znova ten istý význam, ktoré im mohli dať Slovania.

Ak by to takto bolo, kedysi dávno sme museli byť vývojovo pred Nemcami. To sa dnes zdá ako utópia, niečo nepredstaviteľné, ale pokojne to tak mohlo byť. Ako sa však hovorí pýcha predchádza pád alebo Ježišove: „Kto sa povyšuje, bude ponížený a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

Ide o to, že sme sa museli dať na zlé chodníčky. Z dávnych dôb sa nám zachovali zmienky o slovanských „bohoch“- bytostní, vílach, čarovných starenkách, sudičkách a podobne. Tých „bohov“- bytostných, víly atď. museli naši dávni predkovia skutočne vidieť. Možno nás aj viedli a pomáhali nám. Náš úpadok podľa mňa začal, keď sme na tieto bytosti a „bohov“ prestali veriť. Dokonca sme začali na nich nadávať, čo nám zostalo dodnes. Možno sa niekomu niečo zlé prihodilo a začal za to viniť „bohov“, začal na nich nadávať a keďže sa mu bezprostredne na to nič nestalo, takýchto rúhačov pribúdalo.

Podľa mňa sme sa postupne priklonili viac k pozemskému, svoj zrak sme už neupierali k nebesiam, ale k zemi. Národ postupne prestal veriť v „bohov“. Myslím si, že to bol kľúčový obrat od vznešených ideálov a čistoty k nízkostiam všetkého druhu ako závisti, opilstvu, obžerstvu, nadávkam, surovosti, slabej hygiene, krádežiam, autoritárstvu, rodinkárstvu, korupcii, vraždám atď.. A to nás viedlo od jedného nešťastia k druhému a samozrejme do biedy a područia iných národov.

Ak sa pozrieme dnes na kultúrny a technologický rozvoj v Nemecku a na Slovensku, tak dnes sa z nás Nemci môžu len smiať, hoci sme kedysi veľmi dávno mohli byť pred nimi. Ježiš niečo hovoril o otroctve hriechu. A skutočne mi to pripadá, že niektoré zlé návyky so sebou vláčime už celé tisícročia. Ak existuje Stvoriteľ, tak existuje aj dokonalá spravodlivosť. Tá podľa mňa nedovolí, aby národ ktorý si osvojil nízke, hrubé správanie bol vysoko v porovnaní s inými národmi. Takže ak sa chceme trochu vyšvyhnúť nahor, nevyhnutne sa musíme vzdať nízkeho správania a prikloniť sa k ušľachtilostiam najrôznejšieho druhu.

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Medveď

Vlani 14, tento rok už 10. Stretnutie s medveďom môže mať fatálne následky. Ale čo stretnutie s diviakom?

20.04.2024 15:49

Medveď reaguje útokom alebo agresívnym prístupom častejšie voči ľuďom, ktorí sú pri stretnutiach aktívni.

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Ctite si zmluvu, odkázal Dankovi Raši: Problémom je, že sa vidí ako nástupca Pellegriniho. Majerský počul hlasy o konci Dolinkovej

20.04.2024 13:07, aktualizované: 15:06

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371447x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie