Založ si blog

Čo je úlohou vyvoleného národa.

Čo je podľa vás úlohou vyvoleného národa? Čo je to vlastne vyvolený národ? Vieme že Stvoriteľ označil Židov ako vyvolený národ, pretože boli zrejme v tom čase najbližšie k pravde najďalej v duchovnom poznaní. Ja osobne vnímam vyvolený národ ako ten čo má najvyššie poznanie a má byť ostatným národom ako vzor – viesť ich – byť vlastne vedúcim národom.

Pripadá mi to, že v histórii ľudstva vždy bol nejaký vedúci národ, ktorý ostatné prevyšoval. Došlo však podľa mňa k veľmi nešťastnej interpretácii toho, čo má a môže takýto vedúci národ robiť. Z histórie vieme, že je tu taký fenomén, keď ten národ ktorý je najsilnejší a najmúdrejší si myslí, že si môže robiť čo sa mu zachce. Že si môže beztrestne podmaňovať iné národy, zaberať ich pôdu, porušovať zákony, vnucovať im svoje zvyky a kultúru, využívať iné národy, okrádať ich alebo dokonca zničiť tieto národy.

Keď sa tak na to teraz pozriem, pripadá mi to, že úlohou vedúceho národa je niečo úplne iné. Vedúci národ by nemal svoje silnejšie postavenie zneužívať, aby ostatným národom škodil. Pripadá mi to, že skutočný vedúci národ by mal myslieť aj na blaho iných národov nielen na svoje blaho, doslova by ich mal podporovať v správnom smerovaní. Mám taký dojem, že takýto vedúci národ má aj zodpovednosť za to ako vedie iné národy. Mal by tieto národy podporovať v ich prirodzenom vývoji a správnom konaní. Naopak ak dáva iným národom zlý príklad môže ho postihnúť podľa mňa ťažký údel alebo karma.

Obyvatelia vedúceho národa by mali mať tie najvyššie morálne cnosti. Mali by prísne dbať na dodržiavanie zákona a morálky, nie ako sa to dialo u Židov, že sa snažili zákon obchádzať. Obyvatelia vyvoleného národa by mali vedieť alebo aspoň tušiť, že dodržiavanie zákona a morálky je skutočne prospešné a naopak porušovanie prinesie len skazu. Preto by obyvatelia vedúceho národa mali byť čo najčistejší v myšlienkach, slovách i skutkoch. Viesť znamená ukazovať správny smer. To však predpokladá, že vedúci národ sám tú správnu cestu pozná alebo aspoň vyciťuje. Totiž len ten národ ktorý sám spoznal tú správnu cestu, môže ju ukazovať iným národom. A ktorý národ ukazuje zlú cestu a iné národy ho nasledujú, taký národ uvaľuje sám na seba len prekliatie a ťažký osud.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398548x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie