Založ si blog

Ježiš: neoslovujte duchovných učiteľ, otče, vodca!

Ježiš takto hovorí proti farizejom (Matúš 23 kapitola):

A všetky svoje skutky konajú, aby ich ľudia videli. Širšími si robia strapce na rúchu, obľubujú si predné miesta v synagógach, pozdravy na námestiach a to keď im ľudia hovoria: Rabbi!

Vy si však nedajte hovoriť Rabbi, lebo jeden je váš učiteľ a vy všetci ste bratia. A nikomu na zemi nehovorte: Otec!, lebo jeden je váš Otec, ten nebeský a nedávajte si hovoriť: Vodcovia! lebo jeden je váš Vodca, Kristus.

Predpokladám, že oslovenia Učiteľ, Otec, Vodca boli myslené pre duchovne pôsobiacich – kňazov, zákonníkov, farizejov. Tak ako aj dnes mnoho ľudí povie kňazovi, biskupovi, pápežovi – Otče, v duchovnom význame.

Pre niekoho sa to môže zdať malicherné, ale aj v maličkostiach driemu pokušenia a nástrahy. Ježiš nič nehovoril náhodne, presne vedel prečo to hovorí. Keby kresťania dodržiavali tento Ježišov pokyn, tak by totiž nemohli vzniknúť také bludy ako dogma o neomylnosti pápeža alebo biskupského učiteľského zboru, dogma o neodvolateľnosti dogiem a podobne.

Ježiš apeloval na svojich učeníkov, aby nepodľahli tomuto zvyku farizejov, aby sme pozerali na seba ako na seberovných bratov a sestry. Keby sa to teraz kresťania rozhodli dodržiavať, automaticky by sa vyslobodili z cirkevného zotročenia. Vyhli by sme sa tak kadejakým náboženským manuálom a doktrínam. Pretože od stredoveku až dodnes cirkevní hodnostári určujú čo je správne a čo nie. Lenže je tu práve ten veľký problém aký bol aj v Izraeli, že cirkevní hodnostári nespoznali syna Božieho Ježiša a svojím pochybením strhli so sebou takmer celý národ.

Z tohto pohľadu by bolo lepšie keby si každý sám študoval písma, sám hľadal a rozhodoval sa. Potom môžu na sebe pozorovať, že kde je pravda, tam je požehnanie. Samozrejme sa ľudia môžu medzi sebou poradiť, ale zrejme by to nemalo byť takým štýlom, že len cirkev má pravdu a vraždením a mučením sa vynucuje dodržiavanie toho, čo cirkev hovorí. Pretože ak je niečo užitočné a pravdivé, zrejme to ľudia samy od seba budú chcieť dodržiavať a nemusí sa to vynucovať vraždením a mučením. Toto totiž už pred 2 tisíc rokmi zlyhalo.

Upratovačky zarábajú viac ako lekári.

14.09.2023

Predstavte si, že žijeme v krajine X, ktorá všetky povolania v spoločnosti pokrýva vlastnými občanmi nie migrantami. Veľa mladých ľudí v tejto krajine chce študovať medicínu, v tejto krajine je to populárne povolanie. Štát to aj dosť výrazne podporuje a medicínskych škôl je naozaj veľa. V tejto krajine došlo k situácii, že mladých medikov je tak veľa, že sú ochotní [...]

Budúca vládna koalícia – Smer, Hlas, SNS, KDH.

10.09.2023

Voľby sa blížia, je to aktuálna téma, tak by som chcel dať svoj tip na budúcu vládnu koalíciu. Máme tu 3 najsilnejšie strany podľa prieskumov: Smer, Hlas, Progresívne Slovensko. Predpokladám že minimálne jedna z týchto strán bude v budúcej vládnej koalícii a bude mať post premiéra, pretože niekto tú koalíciu musí viesť. Takže poďme na tie 3 alternatívy, že kto bude [...]

Ľudia sú krásni aj oblečení.

10.09.2023

Dnes tu máme módne trendy vytvárajúce odevy, ktoré čo najviac zvýrazňujú krivky tela. Byť sexi je populárne a niektorí z toho reálne žijú. Niektoré známe osobnosti, krásni ľudia keď majú na sociálnych sieťach veľa sledovateľov, tak na tom dokážu zarobiť veľa peňazí. Tých fanúšikov by zrejme mali aj keby boli viac zahalení, ale oni v snahe maximalizovať počet [...]

Rusko, Rostov na Done, vagnerovci

Vagnerovci sú späť v Bachmute s novým veliteľom. Nie sú už taká hrozba, tvrdia Ukrajinci

28.09.2023 10:07

Bývalí bojovníci ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny už sú zase na fronte na východe Ukrajiny.

Arménsko Azerbajdžan Náhorný Karabach Operácia Vojenská

Republika Náhorný Karabach prestane existovať 1. januára 2024

28.09.2023 09:45

Obyvatelia Náhorného Karabachu začali z tohto regiónu odchádzať od 24. septembra.

rak červený, samica

Malý vodný tok bol plný nebezpečných amerických rakov. Ochranári odchytili tisícky kusov

28.09.2023 09:00

Samica dokáže dvakrát ročne vychovať stovky mláďat. Invázny druh raka červeného sa preto šíri veľmi rýchlo.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 508
Celková čítanosť: 1192051x
Priemerná čítanosť článkov: 2347x

Autor blogu

Kategórie