Založ si blog

Ježiš: neoslovujte duchovných učiteľ, otče, vodca!

Ježiš takto hovorí proti farizejom (Matúš 23 kapitola):

A všetky svoje skutky konajú, aby ich ľudia videli. Širšími si robia strapce na rúchu, obľubujú si predné miesta v synagógach, pozdravy na námestiach a to keď im ľudia hovoria: Rabbi!

Vy si však nedajte hovoriť Rabbi, lebo jeden je váš učiteľ a vy všetci ste bratia. A nikomu na zemi nehovorte: Otec!, lebo jeden je váš Otec, ten nebeský a nedávajte si hovoriť: Vodcovia! lebo jeden je váš Vodca, Kristus.

Predpokladám, že oslovenia Učiteľ, Otec, Vodca boli myslené pre duchovne pôsobiacich – kňazov, zákonníkov, farizejov. Tak ako aj dnes mnoho ľudí povie kňazovi, biskupovi, pápežovi – Otče, v duchovnom význame.

Pre niekoho sa to môže zdať malicherné, ale aj v maličkostiach driemu pokušenia a nástrahy. Ježiš nič nehovoril náhodne, presne vedel prečo to hovorí. Keby kresťania dodržiavali tento Ježišov pokyn, tak by totiž nemohli vzniknúť také bludy ako dogma o neomylnosti pápeža alebo biskupského učiteľského zboru, dogma o neodvolateľnosti dogiem a podobne.

Ježiš apeloval na svojich učeníkov, aby nepodľahli tomuto zvyku farizejov, aby sme pozerali na seba ako na seberovných bratov a sestry. Keby sa to teraz kresťania rozhodli dodržiavať, automaticky by sa vyslobodili z cirkevného zotročenia. Vyhli by sme sa tak kadejakým náboženským manuálom a doktrínam. Pretože od stredoveku až dodnes cirkevní hodnostári určujú čo je správne a čo nie. Lenže je tu práve ten veľký problém aký bol aj v Izraeli, že cirkevní hodnostári nespoznali syna Božieho Ježiša a svojím pochybením strhli so sebou takmer celý národ.

Z tohto pohľadu by bolo lepšie keby si každý sám študoval písma, sám hľadal a rozhodoval sa. Potom môžu na sebe pozorovať, že kde je pravda, tam je požehnanie. Samozrejme sa ľudia môžu medzi sebou poradiť, ale zrejme by to nemalo byť takým štýlom, že len cirkev má pravdu a vraždením a mučením sa vynucuje dodržiavanie toho, čo cirkev hovorí. Pretože ak je niečo užitočné a pravdivé, zrejme to ľudia samy od seba budú chcieť dodržiavať a nemusí sa to vynucovať vraždením a mučením. Toto totiž už pred 2 tisíc rokmi zlyhalo.

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

somálsko, záplavy, El Niňo

Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

05.03.2024 14:18

El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

dupkala

Prešovský mestský poslanec Dupkala dostal za korupciu päť rokov väzenia

05.03.2024 13:19, aktualizované: 14:24

Dupkala mal podľa obžaloby žiadať od investora tréningovej ľadovej plochy v apríli 2018 úplatok vo výške 20-tisíc eur.

Armata, Rusko

Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať

05.03.2024 12:36

Na papieri vyzerá tento stroj takmer zázračne, avšak do vojny proti Ukrajine ho Rusi nepošlú.

nehoda

Pripravte sa na kolóny. V Bratislave na D1 sa prevrátil kamión, úsek je uzavretý

05.03.2024 12:22

Z dôvodu odstraňovania následkov na nevyhnutný čas odklonia premávku na diaľnicu D2.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1347868x
Priemerná čítanosť článkov: 2437x

Autor blogu

Kategórie