Založ si blog

Srdcovocievne choroby – z prejedania.

Srdcovocievne choroby trápia mnohých ľudí na Slovensku, ale aj v celom svete a každý rok na to mnohí zomierajú. Určite sú stavy, ktoré sa nedajú zvrátiť alebo je potrebná lieková liečba či operácie. Ja chcem však poukázať na súvis s množstvom prijímanej stravy, stavom ciev a týmito chorobami.

Určite už každý z vás videl potrubie z dresu zanesené mastnotou. Ak nie je ľahké sa o tom presvedčiť. Aj preto sa starý prepálený olej vykupuje, aby nezanášal tieto potrubia a tiež preto, že sa dá ďalej využiť. Odborníci však hovoria, že niečo podobné sa deje aj v našich žilách, aj tam sa ukladajú zvyšky potravy a tukov.

Takže ak tieto jednoduché veci platia, je možné urobiť jednoduché opatrenie. Namiesto hrstí liekov pokúsiť sa znížiť prijímané množstvo potravy a tukov. Samozrejme vysadzovanie liekov musí každý citlivo zvážiť sám alebo konzultovať. Sám na sebe cítiť, že množstvo a zloženie stravy vplýva na stav našich ciev. Pri zvýšenom stupni upchatia nastávajú bolesti žíl, srdca hrozia komplikácie, infarkt, mozgová mŕtvica, či iné.

Podľa mňa však svojmu telu veľmi pomôžeme znížením objemu stravy. Ako sa povie jesť môžeme všetko, ale záleží v akom množstve a zvlásť opatrne s tými tukmi. Treba vyskúšať vynechať raňajky alebo len niečo ľahké si dať. Určite nezomrieme, mne to dokonca pripadá, že telo si zásoby pchá všade kde sa dá aj do žíl, telesného tuku všade po tele a podobne. Takže nechajme najprv naštartovať svoj metabolizmus, až potom niečo zjedzme na desiatu alebo obed. Potom nejaký olovrant a večera. Ale treba sledovať svoj pocit hladu – nejedzme len preto, že je na to „čas“.

Treba sledovať aj ako sa cítime po zjedení určitých jedál, či nám robia dobre alebo zle. Zabudnime na okolie a počúvajme hlas svojho tela. Niekedy stačí na obed aj polievka s chlebom. Tiež by som dal dôraz na pestrosť stravy, aby nám nič nechýbalo. Samozrejme ak niekto uprednostní rastlinnú stravu nemusí to byť na škodu, ale treba to robiť veľmi opatrne a citlivo. Keď však máte chuť na nejaké mäsko treba si ho kľudne dať.

Pri všetkých porciách jedla však treba myslieť na to, že ak sa do sýta najeme, reálne má možno telo zásoby aj na týždeň. Bez jedla vydrží človek rôzne podľa hmotnosti a zdravotného stavu, ale nachádzam na nete, že je to 20 – 40 dní. Kedysi ľudia umierali od hladu, dnes je tu iný extrém a podľa mňa v dnešných časoch ľudia umierajú doslova z prejedania. Myslím si, že stojí za to trochu zaexperimentovať a pozorovať reakcie svojho tela. Obrovskou výhodou totiž je, že telo si vie vybrať aj zásoby uložené v cievach. Tým sa zlepší ich priechodnosť a náš celkový zdravotný stav.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398581x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie