Založ si blog

Ježiš oslovuje svoju matku – „žena“.

Ako napríklad v Káne galilejskej na svadbe keď došlo víno a Ježišova matka ho nabádala, aby niečo urobil, Ježiš jej odpovedá: žena čo mňa a teba do toho. Podobne keď rozprával zástupom chceli ho vidieť matka a bratia, ale pre množstvo ľudí sa k nemu nemohli dostať, tak mu oznámili: matka a bratia ti stoja vonku a chcú ťa vidieť. On im však odpovedal: „Matkou a bratmi sú mi tí, čo počúvajú slovo Božie a zachovávajú ho.“ Tým dal najavo svoj skutočný pôvod. 

To sú veľmi zaujímavé momenty. Neviem či ste sa nad tým niekedy zamysleli? To že v dospelosti Ježiš svoju matku oslovoval „žena“ určite nebola náhoda ako nič, čo on povedal. Podľa mňa chcel tým dať jasne najavo, že jeho pozemská matka mu v skutočnosti život nedala, ale že život má od Boha. Jeho matka Mária musela byť výnimočná žena, keď poslúžila ako most pre príchod Mesiáša. Ak je však Ježiš časťou Boha, je jasné, že Mária mu život nemohla dať. Je tu obrovský kontrast keď katolíci Máriu nazývajú bohorodička a Ježiš, ktorý ju sám vedome nazýva „žena“. Žena je len všeobecné pomenovanie, takto môžeme osloviť milióny cudzích žien.

Matka dala Ježišovi akurát tak pozemské telo. Ale vyzerá to, že do tohto tela sa musel inkarnovať Boží duch. Pretože podľa tela, podľa DNA je Mária Ježišova matka, ale napriek tomu ju úmyselne nazýva žena. Sám Ježiš hovoril: „telo nič neosoží, duch oživuje“. Z tohto hľadiska by to celé dávalo zmysel, že jednoducho Boží syn pôsobil v pozemskom tele, ktoré porodila Mária. Takto prišiel na svet Mesiáš. Mnohí si však neuvedomujú, že to prišiel vlastne znamená jeho duch sa inkarnoval do pozemského tela a začal tu na zemi pôsobiť. Lebo bez pozemského tela by ho ľudia nevideli, nepočuli.

Je tu ešte jedna otázočka, či to bol jednorázový akt alebo sa to takto deje pri všetkých ľuďoch. Cirkvi tvrdia, že u Ježiša to bol jednorázový akt – aj jeho zmŕtvych vstanie – tzv. posmrtný život. Mne sa však zdá, že Boh neporušuje svoje zákony a tak ako prišiel na tento svet Mesiáš, prichádzame všetci. Aj sám Ježiš povedal: „Neviete odkiaľ prichádzate a kam idete“. Zrejme je ešte správnejšie povedať prišiel na svet ako narodil sa. Pretože slovo narodiť sa v nás evokuje akoby zrodenie úplne prvotné. A vyzerá to, že my sme len odniekiaľ prišli a po pozemskej smrti zase niekam pôjdeme.

To že Ježiš hovoril: „Matkou a bratmi sú mi tí, čo počúvajú slovo Božie a zachovávajú ho.“ je tiež veľmi zaujímavé. Týmto akoby rušil rodinné väzby alebo aspoň znižoval ich prioritu. Bežne vnímame svoje príbuzenstvo ako niečo s čím sme spojení. Avšak Ježiš akoby hovoril, že to tak nie je. Že sme slobodní ľudskí duchovia a len sme sa narodili do určitých pomerov medzi určitých ľudí, čo je riadené prísnymi zákonmi. Ježiš a Boh sú jedno. Preto podľa mňa Ježiš vyhlasuje tých čo počúvajú slovo jeho Otca, za svoje príbuzenstvo a nijako nepreferuje pozemské príbuzenstvo. Takže Ježiš povyšuje duchovné väzby nad tie pozemské.

Fyzické a historické zavraždenie Ježiša.

09.06.2023

Ježiš sám o sebe hovoril, že neprišiel zrušiť zákon, ale naplniť ho. Židia totiž mali nariadenia, ktoré im Boh dal prostredníctvom Mojžiša a mali podľa nich žiť. Len zdá sa, že sa od toho trochu odklonili. Kňazi, zákonníci a farizeji boli tí, čo vykladali ľudu písma a dbali na ich dodržiavanie. Niektorí z nich prijali Ježiša, ale väčšina ho odmietla. Ježiš ako [...]

Smiešne ľudstvo.

08.06.2023

Ľudia si o sebe myslia akí sú veľkolepí, akí technický pokrok dosiahli, aké stavby postavili a podobne. Áno keď sa porovnávame s mravcami, žirafou alebo so psom, tak to môže k tomu zvádzať. Aj keď zvieratá v prírode aj tie najmenšie sa zachvievajú vo vôli Božej na rozdiel od nás. Vyzerá to, že tá namyslenosť mnohým zatemnila rozum. Ľudia si myslia akí sú úžasní [...]

Majú cirkevní hodnostári istú vstupenku do neba?

07.06.2023

Vo svete existuje mnoho povolaní, ktoré majú prinášať prospech pre všetkých. Keď chcete stavať dom zavoláte si stavebníkov, keď ste hladní idete do obchodu, o vaše deti sa starajú učitelia v škole a keď sa vám žiada duchovného pokrmu zájdete do chrámov Božích za kňazmi či inými cirkevnými hodnostármi. Každý kto vykonáva dobre svoje prácu si zaslúži primeranú [...]

Nemocničný suterén centrálneho príjmu Univeriztnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove.

Operácie majú pokračovať aj po vytopení sterilizačného centra. Ako sa má pacient cítiť, pýta sa Visolajský

09.06.2023 19:00

Ani deň po vytopení sa nemocnici nepodarilo škody odpratať. Napriek tomu UNB deklarovala, že nemocnica je v prevádzke bez obmedzení.

adam puškár, daniel tupý

Obvinený Puškár z kauzy vraždy Tupého zostáva stíhaný vo väzbe

09.06.2023 18:49

Mestský súd Bratislava I zamietol žiadosť obvineného Adama Puškára o prepustenie z väzby.

Si Ťin-pching Putin

Pomáha Peking vojensky Putinovi? Čečenci bojujúci na Ukrajine mali dostať čínske obrnené vozidlá

09.06.2023 16:47

Čína odmieta správy o podpore Ruska ako fámy šírené USA a NATO.

sklenar dubncia

Vojna ukázala, že zásoby sú dôležité. V Dubnici by sa mohla rozšíriť výroba zbraní

09.06.2023 16:15

Zbrojárske podniky v Dubnici nad Váhom by mohli rozšíriť kapacity.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 483
Celková čítanosť: 1116722x
Priemerná čítanosť článkov: 2312x

Autor blogu

Kategórie