Založ si blog

Ježiš oslovuje svoju matku – „žena“.

Ako napríklad v Káne galilejskej na svadbe keď došlo víno a Ježišova matka ho nabádala, aby niečo urobil, Ježiš jej odpovedá: žena čo mňa a teba do toho. Podobne keď rozprával zástupom chceli ho vidieť matka a bratia, ale pre množstvo ľudí sa k nemu nemohli dostať, tak mu oznámili: matka a bratia ti stoja vonku a chcú ťa vidieť. On im však odpovedal: „Matkou a bratmi sú mi tí, čo počúvajú slovo Božie a zachovávajú ho.“ Tým dal najavo svoj skutočný pôvod. 

To sú veľmi zaujímavé momenty. Neviem či ste sa nad tým niekedy zamysleli? To že v dospelosti Ježiš svoju matku oslovoval „žena“ určite nebola náhoda ako nič, čo on povedal. Podľa mňa chcel tým dať jasne najavo, že jeho pozemská matka mu v skutočnosti život nedala, ale že život má od Boha. Jeho matka Mária musela byť výnimočná žena, keď poslúžila ako most pre príchod Mesiáša. Ak je však Ježiš časťou Boha, je jasné, že Mária mu život nemohla dať. Je tu obrovský kontrast keď katolíci Máriu nazývajú bohorodička a Ježiš, ktorý ju sám vedome nazýva „žena“. Žena je len všeobecné pomenovanie, takto môžeme osloviť milióny cudzích žien.

Matka dala Ježišovi akurát tak pozemské telo. Ale vyzerá to, že do tohto tela sa musel inkarnovať Boží duch. Pretože podľa tela, podľa DNA je Mária Ježišova matka, ale napriek tomu ju úmyselne nazýva žena. Sám Ježiš hovoril: „telo nič neosoží, duch oživuje“. Z tohto hľadiska by to celé dávalo zmysel, že jednoducho Boží syn pôsobil v pozemskom tele, ktoré porodila Mária. Takto prišiel na svet Mesiáš. Mnohí si však neuvedomujú, že to prišiel vlastne znamená jeho duch sa inkarnoval do pozemského tela a začal tu na zemi pôsobiť. Lebo bez pozemského tela by ho ľudia nevideli, nepočuli.

Je tu ešte jedna otázočka, či to bol jednorázový akt alebo sa to takto deje pri všetkých ľuďoch. Cirkvi tvrdia, že u Ježiša to bol jednorázový akt – aj jeho zmŕtvych vstanie – tzv. posmrtný život. Mne sa však zdá, že Boh neporušuje svoje zákony a tak ako prišiel na tento svet Mesiáš, prichádzame všetci. Aj sám Ježiš povedal: „Neviete odkiaľ prichádzate a kam idete“. Zrejme je ešte správnejšie povedať prišiel na svet ako narodil sa. Pretože slovo narodiť sa v nás evokuje akoby zrodenie úplne prvotné. A vyzerá to, že my sme len odniekiaľ prišli a po pozemskej smrti zase niekam pôjdeme.

To že Ježiš hovoril: „Matkou a bratmi sú mi tí, čo počúvajú slovo Božie a zachovávajú ho.“ je tiež veľmi zaujímavé. Týmto akoby rušil rodinné väzby alebo aspoň znižoval ich prioritu. Bežne vnímame svoje príbuzenstvo ako niečo s čím sme spojení. Avšak Ježiš akoby hovoril, že to tak nie je. Že sme slobodní ľudskí duchovia a len sme sa narodili do určitých pomerov medzi určitých ľudí, čo je riadené prísnymi zákonmi. Ježiš a Boh sú jedno. Preto podľa mňa Ježiš vyhlasuje tých čo počúvajú slovo jeho Otca, za svoje príbuzenstvo a nijako nepreferuje pozemské príbuzenstvo. Takže Ježiš povyšuje duchovné väzby nad tie pozemské.

Prostitútky a omamné látky.

23.04.2024

Všimnite si, že keď je téma o týchto ženách, ktoré predávajú svoje telá veľmi často sú prítomné aj omamné látky rôzneho druhu. Prečo je to tak? Dôvod je podľa mňa úplne jednoduchý, myslím si, že rôznymi omamnými látkami chcú prehlušiť svoj vnútorný hlas, ktorý im hovorí, že to čo robia je nesprávne. Tieto omamné látky majú prehlušiť to, že sa vyspia s [...]

Klamanie.

21.04.2024

Ako vnímajú klamanie ľudia? Podľa mňa je mnoho ľudí, ktorí si myslia, že klamaním niečo získajú. Každému je jasné, že klamanie je podvádzanie, ale mnohí ľudia si myslia, že keď budú dostatočne šikovní, tak sa vyhnú nejakým následkom. A prečo sa vlastne klame? No buď je cieľ vyhnúť sa trestu alebo je to cieľ získať pre seba nejaké výhody. Ako vníma klamanie [...]

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 566
Celková čítanosť: 1373794x
Priemerná čítanosť článkov: 2427x

Autor blogu

Kategórie