Založ si blog

Podobenstvo o 10 pannách.

Vtedy sa nebeské kráľovstvo bude podobať desiatim pannám, ktoré si vzali lampy a vyšli naproti ženíchovi. Päť z nich bolo nerozumných a päť múdrych. Nerozumné si vzali lampy, ale olej si so sebou nevzali. Múdre si vzali s lampami aj olej do nádob. Keď ženích neprichádzal, všetkým sa začalo driemať a zaspali. O polnoci sa strhol krik: »Ženích prichádza, vyjdite mu v ústrety!« Všetky panny sa prebudili a pripravovali si lampy. Tu nerozumné panny povedali múdrym: »Dajte nám zo svojho oleja, lebo naše lampy hasnú.« Ale múdre odvetili: »Aby azda nebolo dosť nám, ani vám? Choďte radšej k predavačom a kúpte si!« No kým išli kupovať olej, prišiel ženích a tie, čo boli pripravené, vošli s ním na svadbu a dvere sa zatvorili. Napokon prišli aj ostatné panny a vraveli: »Pane, Pane, otvor nám!« Ale on im povedal: »Veru, hovorím vám: Nepoznám vás.« Preto bdejte, lebo neviete ani dňa, ani hodiny.

Ja osobne vnímam, že ten olej je ako duchovné snaženie a poznanie. Pretože ak sa človek nenamáha, aby skúmal písma a na sebe ich prežíval, tak sa potom nevie dobre zorientovať. Dopadne potom podobne ako tých 5 pochabých panien. Ich olej sa minul. Prirovnal by som to k tomu, že ich poznanie časom vyprchalo. Neudržiavali svojho ducha v bdelosti. Potom došlo k tomu, že nemali svetlo v lampách a v tme nevedeli nájsť ženícha.

5 rozumných panien si vzalo aj náhradný olej. To znamená, že boli dobre vyzbrojené, ak by aj ženích meškal, aby ho mohli nájsť. Jednoducho aby mohli svoje svetlo v lampách udržiavať dlhšie. Týchto 5 rozumných vnímam, že znázorňujú ľudí ktorí udržujú svoju bdelosť a duchovné snaženie, aby ich svetlo nevyhaslo a mohli tak nájsť pravého Božieho posla.

Pripadá mi to preto, že je nejaká lehota, aby sme sa stali takými akými máme byť, aby sme mohli vojsť do Kráľovstva nebeského. Múdri ľudia sa tým zaoberajú, aby ich svetlo nezhaslo. Ale pre pochabých ľudí je všetko možné prednejšie ako duchovné napredovanie. Keď však Boh príde so svojou veľkou mocou aj tí pochabí budú chcieť vojsť. Lenže vyzerá to tak, že už bude pozde. Ale prečo už bude pozde? Zrejme uplynula určitá lehota a tí ľudia počas svojho pôsobenie ukázali akí skutočne sú.

Často sa píše, že tí nehodní ostanú vonku kde bude plač a škrípanie zubov. Čo to môže znamenať? Môže to znamenať, že ak budú oblasti kde je Svetlo Božie, jeho požehnanie a milujúca opatera tak každý tam bude chcieť vojsť. Lenže zrejme sa treba stať aj hodným tam vojsť. A potom možno bude vonkajšia ničota bez Svetla Pánovho, kde bude tma a zima bez akejkoľvek starostlivosti Božej.

Prirovnal by som to k podmienkam pre život tu na zemi a vo vonkajšom vesmíre. Tu sú teploty od plus 50 stupňov do mínus 70 cca. Vo vonkajšom vesmíre mínus 270 stupňov Celzia – takže vonkajšia ničota bez Pánovho tepla. Tiež ma napadá prirovnanie, že keď sú ľudia, ktorí sa absolútne o Boha nezaujímajú, nehľadajú Ho alebo Ho už pre svoje poblúdenie nedokážu nájsť, tak prečo by sa On mal starostlivo a s námahou starať o takýchto nevďačníkov a zahŕňať ich dobrými vecami. Veď oni sa z Neho smiali, nadávali Mu a ich pravý charakter sa prejavil tak, že ich zaujímalo všetko možné len nie Stvoriteľ. Ešte oni sami nabádali iných, aby sa ani Stvoriteľom nezaoberali, že je to proste celé blud a smiali sa im. Pre obrovskú masu ľudí Boh ani neexistuje. Takže sa vlastne len vyplní ich prianie, a Boh skutočne pre nich konkrétne akoby nebol.

Zmena pohlavia.

26.03.2023

Teraz sa začala táto téma rozoberať v parlamente. Zarazilo ma, že niektorí poslanci chcú zabrániť ľuďom zmeniť pohlavie. Niekomu sa to môže zdať ako zvrátené, keď si chce určitý človek zmeniť pohlavie, ale v skutočnosti práve tá operácia môže dať veci do normálu – do poriadku. Nejaké naviazanie na pohlavia na DNA, je čistý ateizmus a povýšenie tela nad ducha. [...]

Boh pomstil svojho milovaného syna Ježiša.

16.03.2023

Ak si niekto myslí, že Ježiš bol slabučký, zmäkčilý doslova chudáčik ktorý pomáhal a potom vyšiel na posmech tak sa veľmi mýli. Ak si niekto myslí, že za každý pľuvanec a úder ktorý dostal nikto nezaplatil, tak sa tiež veľmi mýli. Ježiš nepotreboval vracať úder, pretože veľmi dobre vedel, že spravodlivosť jeho Otca dá každému zaslúžený trest. Pozrime sa [...]

Vyšli sme z raja

15.03.2023

ako nevedomé duchovné zárodky. Boli sme totiž natoľko slabí, že sme sa v tlaku Svetla, ktoré je v raji nedokázali rozvinúť na sebavedomých. Klesli sme do svetov pod rajom, aby sme sa stali sebauvedomenými. Prišli sme do týchto svetov z milosti Božej, aby sme sa mohli rozvíjať, keďže tu bol menší tlak Svetla ako v raji. Akosi sme však v týchto svetoch pod rajom uviazli. Je [...]

Polícia / Hranice / Kontroly /

Za priestupky chcú trestať aj 14-ročných, pokuty sa majú zvýšiť až trojnásobne

29.03.2023 11:30

Aj s takými zmenami počíta novela zákona o priestupkoch z dielne minister vnútra Romana Mikulca.

Zuzana Čaputová

Najdôveryhodnejším politikom zostáva Čaputová, najmenej dôveryhodným Matovič

29.03.2023 11:28

Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk.

Olena Kondratiuková

Kondratiuková: Treba vynaložiť úsilie, aby vojna na Ukrajine bola posledná

29.03.2023 11:05

Slovensku poďakovala za prijatie Ukrajincov, humanitárnu pomoc, ako aj vojenskú pomoc vrátane poskytnutia stíhačiek.

chodník

Starosta postavil za peniaze z EÚ chodník v korunách stromov, ktoré vyrúbali

29.03.2023 10:45

Projekt nevyžadoval, aby okolo chodníka bol les, povedal o chodníku v korunách stromov bez stromov starosta.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 446
Celková čítanosť: 1065048x
Priemerná čítanosť článkov: 2388x

Autor blogu

Kategórie