Založ si blog

Podobenstvo o 10 pannách.

Vtedy sa nebeské kráľovstvo bude podobať desiatim pannám, ktoré si vzali lampy a vyšli naproti ženíchovi. Päť z nich bolo nerozumných a päť múdrych. Nerozumné si vzali lampy, ale olej si so sebou nevzali. Múdre si vzali s lampami aj olej do nádob. Keď ženích neprichádzal, všetkým sa začalo driemať a zaspali. O polnoci sa strhol krik: »Ženích prichádza, vyjdite mu v ústrety!« Všetky panny sa prebudili a pripravovali si lampy. Tu nerozumné panny povedali múdrym: »Dajte nám zo svojho oleja, lebo naše lampy hasnú.« Ale múdre odvetili: »Aby azda nebolo dosť nám, ani vám? Choďte radšej k predavačom a kúpte si!« No kým išli kupovať olej, prišiel ženích a tie, čo boli pripravené, vošli s ním na svadbu a dvere sa zatvorili. Napokon prišli aj ostatné panny a vraveli: »Pane, Pane, otvor nám!« Ale on im povedal: »Veru, hovorím vám: Nepoznám vás.« Preto bdejte, lebo neviete ani dňa, ani hodiny.

Ja osobne vnímam, že ten olej je ako duchovné snaženie a poznanie. Pretože ak sa človek nenamáha, aby skúmal písma a na sebe ich prežíval, tak sa potom nevie dobre zorientovať. Dopadne potom podobne ako tých 5 pochabých panien. Ich olej sa minul. Prirovnal by som to k tomu, že ich poznanie časom vyprchalo. Neudržiavali svojho ducha v bdelosti. Potom došlo k tomu, že nemali svetlo v lampách a v tme nevedeli nájsť ženícha.

5 rozumných panien si vzalo aj náhradný olej. To znamená, že boli dobre vyzbrojené, ak by aj ženích meškal, aby ho mohli nájsť. Jednoducho aby mohli svoje svetlo v lampách udržiavať dlhšie. Týchto 5 rozumných vnímam, že znázorňujú ľudí ktorí udržujú svoju bdelosť a duchovné snaženie, aby ich svetlo nevyhaslo a mohli tak nájsť pravého Božieho posla.

Pripadá mi to preto, že je nejaká lehota, aby sme sa stali takými akými máme byť, aby sme mohli vojsť do Kráľovstva nebeského. Múdri ľudia sa tým zaoberajú, aby ich svetlo nezhaslo. Ale pre pochabých ľudí je všetko možné prednejšie ako duchovné napredovanie. Keď však Boh príde so svojou veľkou mocou aj tí pochabí budú chcieť vojsť. Lenže vyzerá to tak, že už bude pozde. Ale prečo už bude pozde? Zrejme uplynula určitá lehota a tí ľudia počas svojho pôsobenie ukázali akí skutočne sú.

Často sa píše, že tí nehodní ostanú vonku kde bude plač a škrípanie zubov. Čo to môže znamenať? Môže to znamenať, že ak budú oblasti kde je Svetlo Božie, jeho požehnanie a milujúca opatera tak každý tam bude chcieť vojsť. Lenže zrejme sa treba stať aj hodným tam vojsť. A potom možno bude vonkajšia ničota bez Svetla Pánovho, kde bude tma a zima bez akejkoľvek starostlivosti Božej.

Prirovnal by som to k podmienkam pre život tu na zemi a vo vonkajšom vesmíre. Tu sú teploty od plus 50 stupňov do mínus 70 cca. Vo vonkajšom vesmíre mínus 270 stupňov Celzia – takže vonkajšia ničota bez Pánovho tepla. Tiež ma napadá prirovnanie, že keď sú ľudia, ktorí sa absolútne o Boha nezaujímajú, nehľadajú Ho alebo Ho už pre svoje poblúdenie nedokážu nájsť, tak prečo by sa On mal starostlivo a s námahou starať o takýchto nevďačníkov a zahŕňať ich dobrými vecami. Veď oni sa z Neho smiali, nadávali Mu a ich pravý charakter sa prejavil tak, že ich zaujímalo všetko možné len nie Stvoriteľ. Ešte oni sami nabádali iných, aby sa ani Stvoriteľom nezaoberali, že je to proste celé blud a smiali sa im. Pre obrovskú masu ľudí Boh ani neexistuje. Takže sa vlastne len vyplní ich prianie, a Boh skutočne pre nich konkrétne akoby nebol.

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

somálsko, záplavy, El Niňo

Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

05.03.2024 14:18

El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

dupkala

Prešovský mestský poslanec Dupkala dostal za korupciu päť rokov väzenia

05.03.2024 13:19, aktualizované: 14:24

Dupkala mal podľa obžaloby žiadať od investora tréningovej ľadovej plochy v apríli 2018 úplatok vo výške 20-tisíc eur.

Armata, Rusko

Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať

05.03.2024 12:36

Na papieri vyzerá tento stroj takmer zázračne, avšak do vojny proti Ukrajine ho Rusi nepošlú.

nehoda

Pripravte sa na kolóny. V Bratislave na D1 sa prevrátil kamión, úsek je uzavretý

05.03.2024 12:22

Z dôvodu odstraňovania následkov na nevyhnutný čas odklonia premávku na diaľnicu D2.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1347879x
Priemerná čítanosť článkov: 2437x

Autor blogu

Kategórie