Založ si blog

Potravinová bezpečnosť.

Globalizácia a medzinárodný obchod sú v plných obrátkach. Dobre dajme tomu, že je to nejaký prirodzený vývoj. Ale mali by sme rozlišovať strategické tovary a suroviny a potom tie bežné. Medzi strategické tovary – životne nevyhnutné – patria určite potraviny. A nemali by sme zabúdať, že v globálnosť svete každý tvrdo bojuje za svoje vlastné záujmy. V tomto by sme si mali viac oči otvoriť a dať si dole tie ružové okuliare.

Údaje hovoria, že v roku 1989 sme mali 96% potravinovú sebestačnosť. Potom sa hranice otvorili a my sme začali čeliť tlakom zvonku. Družstvá začali krachovať. Vstúpili sme do EU a dostali sme tiež nejaké kvóty na potravinovú produkciu. Zrušili sa clá a my sme čelili ešte väčším dovozným tlakom. Kým politici sľubovali a rozprávali o podpore potravinárstva dostali sme sa za vyše 30 rokov na okolo 40% potravinovú sebestačnosť.

Keď sa nemôžeme chrániť clami, tak jediné riešenie vidím v dotačnej politike potravinárstva. V diskusných reláciách na túto tému často zaznieva, že už naši susedia oveľa viac dotujú potravinárstvo a to sa aj patrične prejavuje, že naši pestovatelia a chovatelia sa stávajú nekonkurencieschopnými. Tiež sa rozpadá výkupný a spracovateľský reťazec. Obchodný sektor vysokým podielom ovládajú zahraničné obchodné reťazce.

Niekto si povie veď dovezieme. Ale predstavte si, že dôjde vo svete k nejakej kataklizme a potravín bude málo. Podľa vás kto nám potom bude predávať potraviny? O tom celá tá dotačná politika poľnohospodárstva je. Len by som povedal, že sa to už zvrhlo lebo načo niektoré krajiny dotujú producentov až tak, aby vyrábali potraviny aj iné krajiny? To je už krivenie podľa mňa. Lenže bude to zrejme súvisieť aj s tým, že keď niekde nemáte výkup a spracovateľov, tak ubúda logicky aj pestovateľov a chovateľov. Chýba aj vzťah k prírode, ku krajine a tiež aby bola práca v poľnohospodárstve dobre zaplatená.

Našu potravinovú bezpečnosť vnímam ako veľmi zlú. Štát by mal začať skutočne podporovať producentov potravín na Slovensku ak chce zabezpečiť potravinovú bezpečnosť. Možno by nám bolo treba šokovú terapiu zažiť potravinovú núdzu, aby sa kompetentní zobudili. Dúfam že sa nič hrozné vo svete nestane. Ale situácia nie je veľmi stabilná. Predstavte si napríklad, že Čína predsa len napadne Tajwan alebo vybuchne nejaká veľká sopka, bude veľké sucho či povodne vo väčšom meradle. To môže spôsobiť akútny nedostatok potravín vo svete.

Dúfam že nedopadneme ako africké štáty, ktoré sa trasú strachom či príde z Ruska a Ukrajiny obilie. V mnohých častiach sveta je hlad a nedostatok potravín, čo je spôsobené aj klimatickými podmienkami aj neschopnosťou tamojších vlád a obyvateľov. Pri takom štáte ako je Slovensko, kde sa dá reálne dosiahnuť vysoká potravinová sebestačnosť je to podľa mňa aj hanba a hazard.

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc

Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

05.03.2024 15:42

Letecky je však podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:50

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Robert Fico

Fico: Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám

05.03.2024 15:04, aktualizované: 15:57

Predseda ÚS Fiačan by mal podľa Fica odstúpiť.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1347987x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie