Založ si blog

Potravinová bezpečnosť.

Globalizácia a medzinárodný obchod sú v plných obrátkach. Dobre dajme tomu, že je to nejaký prirodzený vývoj. Ale mali by sme rozlišovať strategické tovary a suroviny a potom tie bežné. Medzi strategické tovary – životne nevyhnutné – patria určite potraviny. A nemali by sme zabúdať, že v globálnosť svete každý tvrdo bojuje za svoje vlastné záujmy. V tomto by sme si mali viac oči otvoriť a dať si dole tie ružové okuliare.

Údaje hovoria, že v roku 1989 sme mali 96% potravinovú sebestačnosť. Potom sa hranice otvorili a my sme začali čeliť tlakom zvonku. Družstvá začali krachovať. Vstúpili sme do EU a dostali sme tiež nejaké kvóty na potravinovú produkciu. Zrušili sa clá a my sme čelili ešte väčším dovozným tlakom. Kým politici sľubovali a rozprávali o podpore potravinárstva dostali sme sa za vyše 30 rokov na okolo 40% potravinovú sebestačnosť.

Keď sa nemôžeme chrániť clami, tak jediné riešenie vidím v dotačnej politike potravinárstva. V diskusných reláciách na túto tému často zaznieva, že už naši susedia oveľa viac dotujú potravinárstvo a to sa aj patrične prejavuje, že naši pestovatelia a chovatelia sa stávajú nekonkurencieschopnými. Tiež sa rozpadá výkupný a spracovateľský reťazec. Obchodný sektor vysokým podielom ovládajú zahraničné obchodné reťazce.

Niekto si povie veď dovezieme. Ale predstavte si, že dôjde vo svete k nejakej kataklizme a potravín bude málo. Podľa vás kto nám potom bude predávať potraviny? O tom celá tá dotačná politika poľnohospodárstva je. Len by som povedal, že sa to už zvrhlo lebo načo niektoré krajiny dotujú producentov až tak, aby vyrábali potraviny aj iné krajiny? To je už krivenie podľa mňa. Lenže bude to zrejme súvisieť aj s tým, že keď niekde nemáte výkup a spracovateľov, tak ubúda logicky aj pestovateľov a chovateľov. Chýba aj vzťah k prírode, ku krajine a tiež aby bola práca v poľnohospodárstve dobre zaplatená.

Našu potravinovú bezpečnosť vnímam ako veľmi zlú. Štát by mal začať skutočne podporovať producentov potravín na Slovensku ak chce zabezpečiť potravinovú bezpečnosť. Možno by nám bolo treba šokovú terapiu zažiť potravinovú núdzu, aby sa kompetentní zobudili. Dúfam že sa nič hrozné vo svete nestane. Ale situácia nie je veľmi stabilná. Predstavte si napríklad, že Čína predsa len napadne Tajwan alebo vybuchne nejaká veľká sopka, bude veľké sucho či povodne vo väčšom meradle. To môže spôsobiť akútny nedostatok potravín vo svete.

Dúfam že nedopadneme ako africké štáty, ktoré sa trasú strachom či príde z Ruska a Ukrajiny obilie. V mnohých častiach sveta je hlad a nedostatok potravín, čo je spôsobené aj klimatickými podmienkami aj neschopnosťou tamojších vlád a obyvateľov. Pri takom štáte ako je Slovensko, kde sa dá reálne dosiahnuť vysoká potravinová sebestačnosť je to podľa mňa aj hanba a hazard.

Ako zákonníci a farizeji Ježiša pranierovali.

18.07.2024

Zrejme sa každému vybavia úryvky z Biblie, kde zákonníci a farizeji chceli Ježiša verejne zdiskreditovať záludnými otázkami a tiež ako ho kritizovali. Ježiš toto všetko ustál, ale oni boli presvedčení, že nie je pravý Mesiáš a neprestávali s útokmi na neho. Kritizovali ho a osočovali, naschvál ho nazývali tesárov syn, aby dali najavo že je oproti nim laik. Prešlo cca [...]

Čo by ste dali za večný život?

16.07.2024

Podľa Abd-ru-shina Stvoriteľ od nás žiada, aby sme sa sami namáhali a hľadali pravdu aj cestu k Nemu. Za druhé od nás žiada vnútornú čistotu – to znamená zbaviť sa nenávisti, závisti, zlosti, promiskuity a podobne. Mladí ľudia veľmi na pozemskú smrť nemyslia, seniori sú k smrti bližšie preto predpokladám, že na smrť aj viac myslia. To však nijako mladých nemusí [...]

Kde udrú živly nemusí byť náhoda.

09.07.2024

Abd-ru-shin nám vysvetľuje, že bytosti prírody sú plne vo vôli Božej. Bytosti prírody udržiavajú vo stvorení krehkú rovnováhu. Takže je dosť pravdepodobné, že keď sú niekde ľudia, ktorí narušia túto rovnováhu napríklad svojou vnútornou nečistotou, zareagujú na to aj živly narušením rovnováhy. Môže dôjsť k prudkým lejakom, vetru a podobne. Ako sme to napríklad [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini podpísal novelu trestného zákona

25.07.2024 15:39

Prezident Peter Pellegrini podpísal vo štvrtok novelu Trestného zákona reagujúcu na pripomienky Európskej komisie (EK).

moskva

Po páde z okna svojho bytu zomrela popredná ruská ekonómka

25.07.2024 15:36

Bonadarenkovú chválili za jej dlhodobé prognózy hospodárskeho rozvoja krajiny.

F-16

Vzdušný incident nad Aljaškou: Americké a kanadské stíhačky vs. čínske a ruské bombardéry

25.07.2024 15:23

NORAD bude naďalej monitorovať aktivity konkurentov v blízkosti Severnej Ameriky a reagovať na prítomnosť prítomnosťou, uviedlo veliteľstvo.

dron

Ruské útočné drony dopadli na územie NATO, v Rumunsku sa rozhučali sirény

25.07.2024 14:25

Bukurešť varovala obyvateľov pred možným pádom trosiek dronov.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 589
Celková čítanosť: 1436463x
Priemerná čítanosť článkov: 2439x

Autor blogu

Kategórie