Založ si blog

Mýtus o neomylnej cirkvi.

Posúďte svojím citom, či je naozaj cirkev neomylná. To znamená prvé čo cítite, keď si položíte otázku – je cirkev neomylná aj keď len v otázkach viery? Ide o ten prvý dojem, ktorý z toho máte, ako to vo vás rezonuje, vo vašom duchu. Či sa s tým stotožňujete úplne alebo do istej miery alebo nie.

Potom sa môžeme pozrieť na tvrdenie o cirkevnej neomylnosti v otázkach viery svojím rozumom. Tu odporúčam pozrieť si závery koncilov a kliknúť na katechizmus katolíckej cirkvi. Hlavne v tom katechizme sú pevne stanovené závery v rôznych otázkach na ktorých sa zrejme cirkevné koncily zhodli. Napríklad v bode 88 cirkev zaväzuje k neodvolateľnému súhlasu viery. To je fakt sila dávam sem plné znenie pre ilustráciu:

Učiteľský úrad Cirkvi naplno používa autoritu, (888-892) ktorú dostal od Krista, keď definuje dogmy, čiže keď spôsobom, (2032-2040) ktorý zaväzuje kresťanský ľud k neodvolateľnému súhlasu viery, predkladá pravdy obsiahnuté v Božom zjavení alebo keď definitívnym spôsobom predkladá pravdy, ktoré s nimi nevyhnutne súvisia.

Takže sa dozvedáme, že vyhlásenie pápežov „ex cathedra“ je neomylné a neodvolateľné. A z katechizmu sa dozvedáme, že kresťanský ľud sa zaväzuje taktiež k neodvolateľnému súhlasu s týmito vyhláseniami pápežov „ex cathedra“. Mne osobne to pripadá šialené. Takže akože je vylúčená akákoľvek chyba u pápežov, dokonca sa „nedá“ odvolať ich učenie a takisto keď veriaci raz príjme učenie pápeža už sa to nedá odvolať, je to navždy akoby nezvratný proces.

Takže betónujú sa vyhlásenia pápežov a betónuje sa aj viera kresťanov v učenie pápežov. Predstavme si, že cirkev sa zaoberá duchovným bádaním. A teraz si predstavte nejakých úspešných vedcov, ktorí objavili a popísali nejaký jav. Viete si vôbec predstaviť, že by úspešní vedci postupovali vo svojej práci krok za krokom vyhlasovaním nemenných, neodvolateľných tvrdení? Veď stačí, aby sa 1 krát pomýlili a už by bolo vylúčené, aby dospeli k úspešnému odhaleniu pravdy.

Taktiež na zamyslenie je, že výklady pápežov, koncilov a cirkevných hodnostárov sú vždy len pohľady zdola. Priamo k nim nehovoril Boh, ako hovoril s Abrahámom, Mojžišom. Tiež pápežom Boh priamo neurčil čo majú hovoriť ľudu, tak ako to učinil prorokom. Logika hovorí, že keď už nemenné a neodvolateľné pravdy, tak prinesené zhora nie zdola.

Pozrime sa aj na komunikáciu Ježiša a komunikáciu cirkvi. Ježiš sa nám snažil v podobenstvách na jednoduchých princípoch vysvetliť ako fungujú duchovné deje, ktoré my nedokážeme vnímať, ale on ich vnímal. Takže Ježiš sa nám snažil čo najjednoduchším spôsobom niečo vysvetliť. Ale cirkev nám vnucuje svoje vysvetlenia despotickým spôsobom. Cirkev zakazuje o týchto jej vysvetleniach pochybovať, či uvažovať. Ešte dobre, že už nemajú moc vraždiť ľudí.

Ja tu vidím obrovský rozdiel medzi vediacim Ježišom a nevediacou cirkvou. Vediaci Ježiš sa v nás snaží rozvinúť živú vieru, aby sme pochopili a na základe toho uverili. A nevediaca cirkev si despoticky vyžaduje slepú vieru. Bez otázok a uvažovania prijať jej závery. A poistili si to ešte „neodvolateľnosťou“ viery kresťana. Takže ak by sa zajtra ľudstvu zjavil anjel Boží a povedal by, že niektoré tvrdenie katolíckej cirkvi nie je pravdivé, veriaci už akože „nemôžu“ vziať túto svoju vieru v pápežské učenie späť. Tak to je fakt sila, čo vyprodukovali.

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

somálsko, záplavy, El Niňo

Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

05.03.2024 14:18

El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

dupkala

Prešovský mestský poslanec Dupkala dostal za korupciu päť rokov väzenia

05.03.2024 13:19, aktualizované: 14:24

Dupkala mal podľa obžaloby žiadať od investora tréningovej ľadovej plochy v apríli 2018 úplatok vo výške 20-tisíc eur.

Armata, Rusko

Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať

05.03.2024 12:36

Na papieri vyzerá tento stroj takmer zázračne, avšak do vojny proti Ukrajine ho Rusi nepošlú.

nehoda

Pripravte sa na kolóny. V Bratislave na D1 sa prevrátil kamión, úsek je uzavretý

05.03.2024 12:22

Z dôvodu odstraňovania následkov na nevyhnutný čas odklonia premávku na diaľnicu D2.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1347900x
Priemerná čítanosť článkov: 2437x

Autor blogu

Kategórie