Založ si blog

V akej krajine chcete žiť?

Zobral by som do úvahy dve kritériá – medziľudské vzťahy a ekonomickú prosperitu. Medziľudské vzťahy môžeme mať fantastické už od dneska aj v prípade, že sa nám nebude až tak ekonomicky dariť. Je to jednoducho o tom ako sa k sebe každý deň správame.

Ekonomická prosperita prosperita podľa mňa nastáva tam kde sa nekradne, kde fungujú poriadne súdy, polícia, kde je efektívne riadená celá krajina, kde je technologický pokrok atď.. Na to zrejme potrebujeme tých najschopnejších ľudí na riadiacich postoch a ešte morálne čistých.

Ja osobne vnímam, že na Slovensku čakáme na výnimočnú vládu, ktorá nám konečne prinesie svetlé zajtrajšky. Lenže je to naozaj pravda? Predstavte si, že sa do parlamentu dostane 150 špičkových ľudí, tých najlepších akých máme morálne aj odborne. Povedzte mi úprimne čo títo 150 zmôžu ak sa nezmení 5 miliónová masa národa. Môžu vymýšľať tie najlepšie zákony a opatrenia, ale ak ľudia budú vymýšľať spôsoby ako to obísť alebo sa budú dať korumpovať úradníci, policajti, sudcovia či iní členovia štátneho aparátu, tak podľa mňa ani tá najlepšia vláda veľa nezmôže.

Ak sa ako národ chceme posunúť na vyšší level, musíme sa podľa mňa zlepšiť všetci. Jednoducho ak bežný človek má nejaký problém so zákonom a má možnosť si to nejako vybaviť cez známych, tak takto rodinkárstvo z našej spoločnosti nevymizne a podobne. Veľa energie podľa mňa vyplytváme aj na vzájomné konflikty – namiesto toho by sme sa mali viac počúvať a hľadať riešenia. Tiež sa mi zdá, že doplácame na svoje slabosti. Politici nám zahrajú na túto strunku a volíme ich.

Ľudia sa aj málo zaujímajú o veci verejné. Podľa mňa málo využívame potenciál združovania sa a internetu. Dnes sa dajú robiť elektronické petície za rôzne dobré nápady. Len by museli dať dokopy ľudia z danej oblasti, ktorí sa tomu rozumejú a poprosiť o podporu nejakého opatrenia cez e-petíciu. Keď tam bude pol milióna podpisov, tak si myslím, že sa veci začnú hýbať dopredu.

Plánovanie. Sú ľudia čo si robili srandu zo socialistického plánovania, ale dnes tu dosť vládne chaos. Napríklad študijné odbory si otvárajú školy podľa svojho uváženia. Ako je možné, že štát nevie určiť koľko akých študijných odborov potrebujeme a nejaké reálne ciele ako to dosiahnuť. Potom zistíme, že určité profesia sú nedostatkové a iných je až príliš veľa. Študentov to pritom stálo námahu, daňových poplatníkov peniaze a výsledok – neefektivita. Mňa skutočne udivuje, že toto nikomu nevadí.

Celkovo problém vidím, že vyhrávajú individuálne záujmy jednotlivcov alebo organizácií nad spoločenským záujmom. Potom sa to všetko kriví a deformuje. Tiež plytvanie zdrojmi nevedie k bohatstvu.

Veria v Boha, ale neveria v dušu.

29.01.2023

Z reakcií pod mojimi článkami sa dozvedám, že sú ľudia, ktorí veria v Stvoriteľa, ale neveria v dušu. Sú to zrejme Jehovisti. Priznám sa, že som z toho prekvapený a šokovaný. Nemyslel som si, že môže vôbec existovať aj takýto typ viery. Myslel som si, že ak človek verí v stvoriteľa automaticky verí aj v dušu a dúfa, že pozemskou smrťou to všetko nekončí. Ale [...]

Ak by bola karma.

28.01.2023

Predstavte si na chvíľu, že ľudstvo zistilo, že karmický zákon naozaj platí. Čo by sa podľa vás začalo diať? Nebolo by to náhodou tak, že by ľudia začali dodržiavať Desatoro a tiež Ježišove: „Miluj svojho blížneho ako seba samého!“? Ježiš hovoril: „Čo sejete, to zožnete!“. Abd-ru-shin písal o Zákone zvratného pôsobenia, ktorý pôsobí automaticky a [...]

Každé náboženstvo má iného Boha?

27.01.2023

Máme tu najväčšie alebo najznámejšie náboženstvá sveta: kresťanstvo, judaizmus, islam, taoizmus, nasledovateľov Krišnu, hinduizmus, zoroastrizmus, budhizmus. V minulosti svet nebol až tak globalizovaný ako dnes a veľké regióny sveta mali svoje vlastné náboženstvá alebo vieru v niečo. Podstatná je však otázka: Má každé náboženstvo svojho vlastného Boha? Lebo zo [...]

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Spravila chybu alebo len ľudské gesto? Politici hodnotia návštevu prezidentky Čaputovej v štábe generála Pavla

29.01.2023 17:57

Do volebného štábu generála Pavla nečakane prišla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, aby mu zablahoželala k víťazstvu. Čo na jej nečakaný krok hovoria slovenskí politici?

petr pavel

Pavel má silný mandát a Babiš nekončí

29.01.2023 16:15

Čelní predstavitelia Babišovho hnutia ANO tvrdia, že ich šéf môže byť spokojný, lebo získal 2,4 milióna hlasov.

Žilinka

Žilinka neuvažuje o kandidatúre na prezidenta SR

29.01.2023 15:55

Deklaruje, že v decembri 2020 bol zvolený do funkcie na sedem rokov a toto obdobie chce naplniť.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 408
Celková čítanosť: 1004243x
Priemerná čítanosť článkov: 2461x

Autor blogu

Kategórie