Založ si blog

Prečo zmizli Prusi aj ich jazyk.

Rád si pozriem historické filmy a v niektorých sa hovorí o Prusoch, o Prusku. Nevedel som kto vlastne tí Prusi sú kde žili tak som trochu pogooglil. Prusi sú niekdajšie etnikum baltského pôvodu sídliace od začiatku nášho letopočtu v juhovýchodnom Pobaltí medzi ústiami riek Visla a Nemen, toto územie sa v stredoveku nazývalo Prusko. Toľko hovorí Wikipedia.

Ďalej sa dozvedáme, že starí Prusi zostali aj po nástupe kresťanstva v Európe pohanmi. Pokusy o ich christianizáciu zostali bezvýsledné, pretože Prusi považovali šírenie kresťanstva za zámienku a nástroj cudzej nadvlády. V dôsledku toho v roku 997 n.l. zabili pražského biskupa Vojtecha, ktorý ich chcel pokrstiť.

Nasledovali udalosti, kde boli Prusi porazení. Ale nielen, že sa stali poddanským národom, boli vyhubení a ich zvyšky sa asimilovali. Wikipédia píše, že stará pruština definitívne vymrela na sklonku 17. storočia.

Je to strašné čo sa im stalo. Pritom mnohé iné národy boli porazené, podmanené, ale prežili a prežil aj ich jazyk a kultúra. Toto čo sa stalo starým Prusom pripisujem tomu, že odmietli kresťanstvo. Bola to ich voľba a stálo ich to národnú identitu, zmizli z mapy sveta.

To čo sa stalo starým Prusom je naozaj kruté. Ale vnímam to tak, že takéto niečo ako strata národnej identity sa stáva národom, ktoré zaostanú vo vývoji. Napríklad v technologickom vývoji a súperi ich prevalcujú. O nič menej dôležitý je zrejme aj duchovný vývoj. To sa podľa mňa vypomstilo starým Prusom, že duchovne zaostali, neprijali nové dôležité učenie.

Zmena pohlavia.

26.03.2023

Teraz sa začala táto téma rozoberať v parlamente. Zarazilo ma, že niektorí poslanci chcú zabrániť ľuďom zmeniť pohlavie. Niekomu sa to môže zdať ako zvrátené, keď si chce určitý človek zmeniť pohlavie, ale v skutočnosti práve tá operácia môže dať veci do normálu – do poriadku. Nejaké naviazanie na pohlavia na DNA, je čistý ateizmus a povýšenie tela nad ducha. [...]

Boh pomstil svojho milovaného syna Ježiša.

16.03.2023

Ak si niekto myslí, že Ježiš bol slabučký, zmäkčilý doslova chudáčik ktorý pomáhal a potom vyšiel na posmech tak sa veľmi mýli. Ak si niekto myslí, že za každý pľuvanec a úder ktorý dostal nikto nezaplatil, tak sa tiež veľmi mýli. Ježiš nepotreboval vracať úder, pretože veľmi dobre vedel, že spravodlivosť jeho Otca dá každému zaslúžený trest. Pozrime sa [...]

Vyšli sme z raja

15.03.2023

ako nevedomé duchovné zárodky. Boli sme totiž natoľko slabí, že sme sa v tlaku Svetla, ktoré je v raji nedokázali rozvinúť na sebavedomých. Klesli sme do svetov pod rajom, aby sme sa stali sebauvedomenými. Prišli sme do týchto svetov z milosti Božej, aby sme sa mohli rozvíjať, keďže tu bol menší tlak Svetla ako v raji. Akosi sme však v týchto svetoch pod rajom uviazli. Je [...]

chodník

Starosta postavil za peniaze z EÚ chodník v korunách stromov, ktoré vyrúbali

29.03.2023 10:45

Projekt nevyžadoval, aby okolo chodníka bol les, povedal o chodníku v korunách stromov bez stromov starosta.

Rusko, Vladimir Kličko

Vladimir Kličko: Šéf MOV Bach slúži záujmom a farbám Ruska

29.03.2023 10:18

Niekdajší majster sveta v boxe a brat starostu ukrajinskej metropoly kritizoval rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru.

strela jars

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým systémom Jars

29.03.2023 08:46

Moskva sa opäť snaží predviesť svoju jadrovú silu.

polícia

Podnapitý agresor pri Skalici zbraňou ohrozoval Ukrajincov

29.03.2023 08:04

Spúšťačom celého incidentu mala byť zo strany cudzincov hlasnejšia hudba.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 446
Celková čítanosť: 1065021x
Priemerná čítanosť článkov: 2388x

Autor blogu

Kategórie