Založ si blog

Zbavme sa strachu z cirkevného despotizmu.

V stredoveku cirkev vládla nad ľuďmi tvrdou rukou. Kto sa vzoprel alebo si dovolil zapochybovať o cirkevných dogmách bol tvrdo potrestaný, niekedy verejne popravený či upálený. Išlo o to udržať „poriadok“, svoju autoritu, dôstojnosť, moc a vplyv. Kritici a pochybovači boli tvrdo eliminovaní.

Bolo to už dosť dávno. Človek by si myslel, že sme to už dávno prekonali. Ja to vnímam tak, že ľudia sa dodnes desia cirkvi. Mám na mysli hlavne veriacich. Pretože neveriaci tí si z cirkvi ťažkú hlavu nerobia. Avšak cítim to tak, že veriacich dodnes držia cirkvi pevne vo svojom zovretí.

Aj keď už nemôžu mučiť a verejne popravovať ľudí, ešte stále sa môžu ľuďom vyhrážať exkomunikovaním z cirkvi, peklom a pekelnými mukami. Takže keď nemôžu priamo veriacich mučiť, ešte stále sa im môžu vyhrážať mukami na druhom svete.

Môže byť, že cirkevní hodnostári mali aj majú dobré úmysly, ale spôsob ktorý zvolili je nesprávny. Ježiš chodil pokojne medzi ľuďmi, uzdravoval a pomáhal kde sa dalo. Hovoril o nevyhnutnej mravnej čistote. To čo však dorábala cirkev v stredoveku je podľa mňa v priamom rozpore s Ježišovým učením.

O to by ani nešlo lebo je to minulosť. Horšie však je, že stredoveká cirkev stihla vytvoriť DOGMY – akoby vlastné učenie. Dnes vďaka Bohu je taká doba, že pre každého sú dostupné písma sväté. Tie by sa mali skúmať. Je veľmi smutné, že cirkev pchá do ľudí tieto svoje vlastné učenia. Cirkevní hodnostári sa proste rozhodli, že tie ich vlastné výtvory sú neodvolateľné a nemenné. Čo na tom ak nie sú pravdivé.

Dúfam, že nastáva doba keď ľudia začnú slobodne skúmať skutočné náboženské spisy. Zbavme sa konečne toho strachu z despotickej cirkvi, ktorý je zakorenený v podvedomý mnohých ľudí. Ja to chápem ľudia v minulosti radšej rešpektovali cirkevné výklady, aby sa vyhli problémom alebo dokonca mučeníckej smrti. Dnes už našťastie cirkev nemôže siahnuť na naše životy.

Cirkev nemá moc ani nad našimi dušami. Nad tými ako nad všetkým má moc jedine živý Boh. Boh chce z nás mať vedomé, samostatné bytosti nie ustráchaných otrokov. Vnímam to tak, že Boh všetko stvoril a prostredníctvom mnohých bytostí bdie, aby to prosperovalo a dobre sa vyvíjalo. Ak skutočne Boh existuje a všetko vzniklo z jeho energie, tak nám Boh určite nebude brániť v poznávaní. Veď ak v poznaní pokročíme, potom Ho logicky musíme nájsť Jeho diele a Jeho zákonoch.

V tomto cirkev zaujala nesprávne stanovisko. Pretože ľudia túžia po poznaní pravdy, po zaplnení všetkých medzier v poznaní. Vyhlásenie nejakých „nemenných a neodvolateľných“ dogiem mi príde v ostrom protiklade s prirodzeným vývojom. Dnes oveľa viac chápeme určitým veciam a procesom ako naši predkovia. Je to prirodzený vývoj.

V konečnom dôsledku Svetlo vnímam ako poznanie a nevedomosť ako temno. Žiaľ cirkevné dogmy zakazujú o určitých veciach čo i len uvažovať a skúmať ich. Toto je veľmi zlý príklad, nemôže to priniesť nič dobrého.

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:13

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Robert Fico

Fico: Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám

05.03.2024 15:04, aktualizované: 15:12

Predseda ÚS Fiačan by mal podľa Fica odstúpiť.

izrael, hamas, tunel

Izraelská armáda zničila najväčší tunel Hamasu v Pásme Gazy

05.03.2024 14:54

Štyri kilometre dlhý tunelový systém sa nachádzal 400 metrov od hraničného priechodu Erez medzi Izraelom a Pásmom Gazy.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1347932x
Priemerná čítanosť článkov: 2437x

Autor blogu

Kategórie