Založ si blog

Čo sejeme okolo seba?

Predstavte si dvoch ľudí a ich medziľudské vzťahy. Nech sú ich vzťahy ako nejaká záhrada. Keď robia dobré veci a správajú sa pekne akoby vysievali užitočné rastliny ktoré prinášajú chutné plody a krásne kvety. Naproti tomu ak si ubližujú a sú k sebe odporní akoby sadili tŕne, bodliaky a jedovaté rastliny.

Dajme naším dvom osobám aj mená napríklad Jozef a Peter. Zoberme si úplne bežnú vec Jozef nejako nahnevá Petra buď úmyselne alebo aj neúmyselne. Čo urobí Peter? Ako sa na správneho pozemšťana patrí ihneď to bude chcieť Jozefovi aj s úrokami vrátiť. Takto roztočia čertove koleso. V našom obraznom ponímaní je ich vzájomné správanie sa zhmotnené záhradou. Takže týmto svojím počínaním obidvaja usilovne a tvrdohlavo začali siať tŕne, bodliaky a jedovaté rastliny.

Tie chutné a pekné rastliny zrazu zakrpatejú a tieto jedovaté, ktorým sa dostáva viac sily mocnejú a získavajú postupne celý priestor záhrady. Ľudia už neveria na Božiu spravodlivosť a karmu, že každý dostane to čo si zaslúži. Väčšina ľudí má do špiku kosti v sebe vrytú túžbu po okamžitej pomste, najlepšie aj s úrokami.

Je to len dôkaz toho, že ľudia neveria v Boha. A ak aj veria, tá viera je nevedomá a značne pokrivená. Niečo od nich cirkevní hodnostári vyžadujú, ale oni nechápu prečo. Ani samotní cirkevní hodnostári nevedia poriadne vysvetliť svoje učenie. A tak ľudia až príliš často siahajú sami po pomste a zaťažujú sa tak karmou.

Môžeme sa potom dookola pýtať jeden druhého, prečo je na svete toľko utrpenia? Myslím si, že akcelerátory sú sebectvo, nedostatok lásky a obrovská nevedomosť o Bohu a duchovných veciach. Doslova pokrivená viera, ktorú zase pre zmenu vypestovali morálne autority cirkvi.

Je to ako začarovaný kruhy, z ktorého zdanlivo nie je únik. Ale cesta tu je, už Ježiš nám o nej hovoril, treba sa len zahĺbiť poriadne do jeho slov a zabudnúť na dogmatické cirkevné rozumárske poučky. Ak totiž nám niekto ubližuje a bolí nás to, tak rovnako keď mi iným ubližujeme aj ich to bolí. Ľudia čo robia zlé veci, rovnako aj tí čo sa chcú ihneď pomstiť len dávajú hlasno najavo, že neveria v Božiu dokonalosť a spravodlivosť.

Je to škoda. Potom sa nečudujme, ako vyzerá tento svet. Mali by sme sa zrejme vrátiť ku koreňom v bežnom živote aj vo viere. Vnímam ako úplne kľúčové pre ľudstvo skúmať či karma skutočne existuje.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398516x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie