Založ si blog

Čo sejeme okolo seba?

Predstavte si dvoch ľudí a ich medziľudské vzťahy. Nech sú ich vzťahy ako nejaká záhrada. Keď robia dobré veci a správajú sa pekne akoby vysievali užitočné rastliny ktoré prinášajú chutné plody a krásne kvety. Naproti tomu ak si ubližujú a sú k sebe odporní akoby sadili tŕne, bodliaky a jedovaté rastliny.

Dajme naším dvom osobám aj mená napríklad Jozef a Peter. Zoberme si úplne bežnú vec Jozef nejako nahnevá Petra buď úmyselne alebo aj neúmyselne. Čo urobí Peter? Ako sa na správneho pozemšťana patrí ihneď to bude chcieť Jozefovi aj s úrokami vrátiť. Takto roztočia čertove koleso. V našom obraznom ponímaní je ich vzájomné správanie sa zhmotnené záhradou. Takže týmto svojím počínaním obidvaja usilovne a tvrdohlavo začali siať tŕne, bodliaky a jedovaté rastliny.

Tie chutné a pekné rastliny zrazu zakrpatejú a tieto jedovaté, ktorým sa dostáva viac sily mocnejú a získavajú postupne celý priestor záhrady. Ľudia už neveria na Božiu spravodlivosť a karmu, že každý dostane to čo si zaslúži. Väčšina ľudí má do špiku kosti v sebe vrytú túžbu po okamžitej pomste, najlepšie aj s úrokami.

Je to len dôkaz toho, že ľudia neveria v Boha. A ak aj veria, tá viera je nevedomá a značne pokrivená. Niečo od nich cirkevní hodnostári vyžadujú, ale oni nechápu prečo. Ani samotní cirkevní hodnostári nevedia poriadne vysvetliť svoje učenie. A tak ľudia až príliš často siahajú sami po pomste a zaťažujú sa tak karmou.

Môžeme sa potom dookola pýtať jeden druhého, prečo je na svete toľko utrpenia? Myslím si, že akcelerátory sú sebectvo, nedostatok lásky a obrovská nevedomosť o Bohu a duchovných veciach. Doslova pokrivená viera, ktorú zase pre zmenu vypestovali morálne autority cirkvi.

Je to ako začarovaný kruhy, z ktorého zdanlivo nie je únik. Ale cesta tu je, už Ježiš nám o nej hovoril, treba sa len zahĺbiť poriadne do jeho slov a zabudnúť na dogmatické cirkevné rozumárske poučky. Ak totiž nám niekto ubližuje a bolí nás to, tak rovnako keď mi iným ubližujeme aj ich to bolí. Ľudia čo robia zlé veci, rovnako aj tí čo sa chcú ihneď pomstiť len dávajú hlasno najavo, že neveria v Božiu dokonalosť a spravodlivosť.

Je to škoda. Potom sa nečudujme, ako vyzerá tento svet. Mali by sme sa zrejme vrátiť ku koreňom v bežnom živote aj vo viere. Vnímam ako úplne kľúčové pre ľudstvo skúmať či karma skutočne existuje.

Glorifikácia alkoholu.

07.08.2022

Následky nadmerného pitia alkoholu už zrejme asi videl každý. Príležitostná opitosť je zrejme ešte to najmenej. Najhoršie je na tom to, že ľudia ktorí popíjajú dlhodobo majú už potom vážne zdravotné problémy alebo mnoho ľudí každý rok aj umiera na smrť spôsobenú alkoholom. Ale prečo sa to deje? Prečo ľudia tak často a tak radi siahajú po alkohole? Ja si myslím, [...]

Akcelerátory zla.

06.08.2022

Častokrát sa ľudia čudujú, kde sa berie vo svete toľko zla. Na druhej strane pozeráme na ľudí a hovoríme si, veď nie sú až tak zlí. Ale niečo v tejto rovnici nesedí. Je to akýsi pokrivený pohľad alebo pohľad ktorý nejde až tak do hĺbky alebo nechce vidieť všetky premenné. Z takéhoto pohľadu sa dokonca vytvárajú až také názory, že ako to Stvoriteľ všetko môže [...]

Ježiš: Každý kto pácha hriech, je otrokom hriechu.

30.07.2022

Zamysleli ste sa niekedy ako môžeme byť otrokmi hriechu? Duch pravdy vysvetľuje, že je to kvôli karmickým následkom nášho zlého konania. Jednoducho, že existuje Zákon zvratného pôsobenia, ktorý je votkaný do celého stvorenia. A pôvodcovi prináša dobré alebo zlé následky presne podľa konania každého. Presne v zmysle Ježišovho čo sejete, to zožnete. Takže ak existuje [...]

Kardinál Jozef Tomko

Zomrel kardinál Jozef Tomko

08.08.2022 08:00

V Ríme zomrel v pondelok ráno kardinál Jozef Tomko vo veku 98 rokov.

Porto Tolle / Ryžové pole /

Vysychajúca rieka Pád odhalila takmer poltonovú bombu z čias druhej svetovej vojny

08.08.2022 07:30

Nález bomby si vyžiadal evakuáciu troch tisícok ľudí.

Gustavo Petro

Kolumbia má prvého ľavicového prezidenta, bývalého partizána Gustava Petra

08.08.2022 07:05

Ekonóm a senátor Gustavo Petro v júnovom druhom kole prezidentských volieb porazil vplyvného podnikateľa Rodolfa Hernandéza.

Roger Waters

Spoluzakladateľ Pink Floyd: Biden je zločinec, na Ukrajine leje olej do ohňa

08.08.2022 06:00

Výroky Rogera Watersa vyvolali rozhorčenie zo strany Kyjeva a naopak pochvalné reakcie Moskvy.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 340
Celková čítanosť: 878684x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Autor blogu

Kategórie