Založ si blog

Daňová politika štátu

Štát môže niektoré nežiaduce aktivity obmedzovať – tlmiť vyššími daňami a naopak nevyhnutné a žiaduce aktivity, potreby podporovať nižšími daňami. Takisto štátny rozpočet by mal byť prebytkový. Pripadá mi to, že priemerná domácnosť hospodári lepšie ako štát. Pretože predstavte si rodinu, ktorá sa každý mesiac len zadlžuje. Ako by asi dopadla? Keď aj má táto rodina úvery na bývanie, či iné veci v zásade by jej mesačný rozpočet mal byť prebytkový. To znamená vyčleniť peniaze na bežný chod inkaso, strava poplatiť splátky úverov a na iné aktivity minúť len toľko, aby čosi ostalo. Jednoducho väčšina rodín si niečo odkladá pre prípad nečakane nepriaznivých okolností, ktoré môžu nastať. To sa o našom štáte dlhodobo povedať nedá.

Príjmom štátu sú dane a rôzne poplatky. Môžu sa rozdeľovať len tie peniaze, ktoré sú v rozpočte a niečo by sa malo odkladať do rezervy na mimoriadne situácie. My sa jednoducho nemôžeme donekonečna len zadlžovať. Sú len 2 cesty ako dosiahnuť prebytkový rozpočet, buď znížiť výdavky alebo zvýšiť príjmy. Ak vie pán Sulík o iných možnostiach nech kľudne povie alebo môže nejakou vyššou sumou prispieť on sám do štátneho rozpočtu.

Začínam veriť Matovičovi, že Sulík je totálny lobista za seba a svojich kamošov podnikateľov a na bežných ľudí z vysoka kašle. Pre neho je zvyšovanie daní červená čiara, predovšetkým daní pre podnikateľov zrejme, aby náhodou nemusel zo svojich firiem viac odvádzať štátu. Zdá sa mi ako by to bol jeden zo silných motívov, prečo išiel do politiky. Je to podľa mňa chladný, rozumár a cynik. O všetkom svedčí jeho rozmýšľanie keď povedal, že fajčiar je vlastne prínosom pre štát, pretože fajčiari poberajú dôchodok krátko alebo sa ho nedožijú. Ale čo zdravie týchto ľudí, kvalita ich života a hodnoty ktoré mohli ešte vytvoriť. Práve drahšie cigarety ich budú odrádzať od ich zlozvyku a tým im vlastne pomáhať.

A zoberme si ľudí závislých od hazardu a alkoholu. Veď to len slepí nevidí alebo len ten, čo to vidieť nechce, že takýmto ľuďom sa rozpadajú rodiny, prichádzajú o prácu a stávajú sa aj bezdomovcami. Proste stratené existencie. Ľudia ktorí mohli byť produktívni a plní života. Sú firmy čo na týchto ľuďoch brutálne zarábajú a Sulík ich bráni ako zmyslov zbavený a potom je tu spoločnosť, ktorá má platiť náklady spojené so starostlivosťou o ľudí ktorí trpia rôznymi závislosťami. Toto je Sulíkova zvrátená logika. Ale pre neho samotného a jeho kamarátov samozrejme výhodná. Len by si to mali aj ľudia uvedomiť ako Sulík s nami vydrbáva.

Podľa mňa by sa mal štát postarať o každého jedného človeka v tomto štáte, či je drogista, alkoholik, bezdomovec a podobne. Je hanba, že štát si zatvára oči a často sa o týchto ľudí veľa krát aj úspešne starajú rôzne charitatívne organizácie. Toto by mal robiť štát alebo dobre nech to robia aj tie neziskovky, ale nech im na to štát dá peniaze. Na túto prácu by mohli vzniknúť aj nové pracovné miesta. Mali by sa vyčísliť celkové náklady na starostlivosť o týchto ľudí a na základe toho by sa mala určiť výška daní z hazardu, alkoholu či tabaku. Tieto dane by bezpodmienečne mali pokryť všetky tieto náklady a tiež vytvoriť nejaký príjem do štátneho rozpočtu.

A naopak nižšie dane môžu byť na veci nevyhnutné ako potraviny, lieky, knihy ako tomu aj v nejakej forme už je a aktivity ktoré štát chce rozvíjať ako zelené technológie a podobne. Ale v zásade by každý rozpočet mal byť plánovaný ako prebytkový. Proste tvoriť nejaké rezervy, aby bolo z kadiaľ vziať keď prídu nejaké neočakávané nepriaznivé udalosti. Nie mať rozpočet našpanovaný alebo deficitný a keď sa niečo stane, tak proste zobrať ďalší úver. Veď toto keby robila rodina, tak je o chvíľu pod mostom.

Ľud versus slovenské školstvo.

18.06.2022

Mám taký sen. Rád by som sa dožil, aby priestor hovoriť začali dostávať v čo najväčšej miere tí najšpičkovejší odborníci z tejto oblasti a oveľa menej politici. Lebo toto čo sa na Slovensku deje je skutočne komédia. Ja nehovorím, že pracovníci v školstve si nezaslúžia viac peňazí. V podstate aj hociktorí iní zamestnanci sa môžu rozhodnúť ísť štrajkovať za [...]

Poslanci SaS majú paranormálne schopnosti.

15.06.2022

Dokázali to už pri hlasovaní o dôvere vláde Ivete Radičovej, keď jej dokázali vysloviť dôveru a zároveň hlasovať proti Eurovalu, a to aj s vytiahnutými hlasovacími kartami z hlasovacích zariadení. Teraz je zase problém trochu iný. V parlamente sa ide odvolávať minister hospodárstva a predseda SaS Sulík. Niektorí koaliční partneri sa však vyjadrili, že nepodporia [...]

Sulík v spoločnosti Pátroviča a Chucka Norrisa.

13.06.2022

Pýtate sa čo spája pána Sulíka s týmito legendami? Je to jednoduché pán Sulík chce dať definitínu bodku za kauzou povalenia Radičovej vlády. Pretože hoci vyčerpávajúco vysvetlil, že SaS vládu nepovalila, nájdu sa ešte stále takí čo to spochybňujú. Link na vyjadrenie pána Sulíka: https://sulik.sk/richard-sulik-dokaz-ze-my-s… Z tohto dôvodu si pán Sulík prizval na [...]

putin, Lukašenko

Rusko poskytne Bielorusku systém schopný niesť jadrové hlavice

25.06.2022 18:41

Iskander Moskva vyvinula ako odpoveď americký protiraketový štít.

Erdogan

Erdogan hovoril s premiérkou Švédska: Pri NATO žiadny pokrok nenastal

25.06.2022 18:31

Turecký líder vyjadril očakávania, že Švédsko zruší zbrojné embargo.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine, Kyjev

Českí „dobrovoľníci“ počas vojny rabovali v Kyjeve, hrozí im doživotie

25.06.2022 17:36

Vojaci našli u mužov dámske šperky či dovedna pol kilogramu striebra a zlata.

kaplan

Košickému poslancovi podpálili auto, SaS žiada zvolať bezpečnostný výbor

25.06.2022 15:45, aktualizované: 16:20

Polícia už vedie trestné stíhanie.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 323
Celková čítanosť: 838828x
Priemerná čítanosť článkov: 2597x

Autor blogu

Kategórie