Založ si blog

Ukrajinci dajte Rusom Krym.

Darovanie Krymu mi pripomína darovanie Trójskeho koňa Grékmi. Tento dar ktorý Trója prijala ju stál úplnú porážku. Ja osobne by som ten Krym Rusom dal výmenou za to, že stiahnu svoje vojská. Ide o to, že Ukrajina Krym už neovláda a myslieť si, že ho od Rusov dobijú je naivné. Naopak kvôli svojej tvrdohlavosti môžu prísť ešte o väčšie územia alebo dokonca o celú Ukrajinu.

Je pravda, že medzi 10 a 13. storočím Krym patril Kyjevskej Rusi. Ale po tomto období ho už ovládali tie najmocnejšie ríše ako Zlatá horda, či Osmanská ríša. Od 18. storočia Krym získalo cárske Rusko. Rusi poloostrov spravovali a vytvorili tu významnú námornú flotilu v Sevestopoli. A v tom čase bola aj Ukrajina súčasťou cárskeho Ruska.

Lenže v roku 1954 sa Chruščov rozhodol „darovať“ Krym Ukrajine. A tu sa začínajú problémy. Keďže tam žije prevažne ruské obyvateľstvo. Už po rozpade Sovietskeho zväzu to robilo problémy keďže sa ruská flotila ocitla v cudzom štáte. Pritom Rusi túto flotilu vybudovali a financovali. Sevestopoľ je z hľadiska Čierneho mora strategická základňa, takže pre Rusov veľmi dôležitá.

Treba tiež zohľadniť fakt, že Rusi vybavili Ukrajine západné územia od Československa Zakarpatskú rus, Od Poľska východná oblasť Galície a územia od Rumunska. Spolu je to dosť veľký kus zeme 2 – 3 krát väčší ako samotný Krym. Ďalší fakt je, že územie Ukrajiny dobili nacisti a nebyť Rusov niežeby Ukrajina prišla o celé územie a štátnosť, ale kvôli zvráteným plánom Hitlera mohli byť Ukrajinci vyhubení. Podľa informácií z archívov totiž Nemci plánovali aj genocídu Slovanov. Takže z tohto pohľadu ich Rusi zachránili.

Preto by bolo veľmi rozumné vzdať sa Krymu, ktorý už aj tak Ukrajinci nemajú pod kontrolou. Lebo sa im môže stať niečo oveľa horšie. Pozrite sa na mapu nad Odesou je Podnestersko ďalšia samozvaná republika s ruským obyvateľstvom. Pri súčasnej polohe ruských vojsk nechýba veľa, aby obsadili celý juh Ukrajiny. Takto by získali po súši prístup ku Krymu a Podnestersko by si pripojili. Alebo rozdelia Ukrajinu napoly pozdĺž rieky Dneper plus južné územia. Alebo zaberú celú Ukrajinu.

Takto by Ukrajina mohla prísť o veľké územia, dokonca sa môže zostať bez prístupu k moru, čo by bolo pre nich určite zlé. Ja by som bol na mieste Ukrajincov veľmi opatrný a radšej urobil ústupok ohľadne Krymu ako riskovať stratu veľkých častí Ukrajiny. Vyjednávať treba kým ešte máte silu vyjednávať. Lebo ak sa Rusom podarí zabrať ďalšie časti Ukrajiny a porážať ich armádu, bude sa im už ako slabšiemu partnerovi oveľa horšie vyjednávať. Môže sa stať aj to, že Ukrajina bude úplne porazená a potom si už víťaz bude podmienky diktovať, nie vyjednávať.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398626x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie