Založ si blog

Odpustky áno, karma nie.

Presne takto zmýšľa drvivá väčšina cirkevných hodnostárov a veriacich. Nemyslím si, že toto je správne. Ale čomu to pripísať? Zrejme si nesieme so sebou ešte pečať stredoveku. Vtedy bola cirkev despotickou beštiou, ktorá si od veriacich tvrdou rukou vynucovala poslušnosť. Cirkev v tých časoch neváhala jednotlivcom robiť rôzne úklady, dokonca aj vraždiť a podnecovať vznik vojen.

To už ale našťastie máme za sebou a verím, že sa to už nikdy nevráti. Cirkevný hodnostári majú smolu lebo oni sú dnes limitovaný dogmami svojich predchodcov. Ale bežní veriaci alebo aj neveriaci majú možnosť začať konečne slobodne a nezávisle rozmýšľať a vyciťovať, čo môže byť pravda a čo sa im nezdá ako pravda.

Veľký kameň úrazu odpustky sú prijímané bezmyšlienkovite. Cirkev neustále udržuje veriacich v tom, že oni majú moc im hriechy odpustiť alebo že tak prostredníctvom nich urobí Boh. Lenže tu by som poprosil veriacich, aby sa zamysleli. Či je vôbec takáto benevolencia reálna pri Božej dokonalosti? Pretože už ani z ľudského hľadiska sa niečo takéto nejaví ako správne keby niekto mal takúto moc. A potom Ježiš hovoril čo sejete, to zožnete alebo kto mečom bojuje, mečom zomrie.

To nám napovedá, že zrejme vo stvorení existuje nejaký zákon na základe ktorého sa toto deje. Akýsi karmický zákon alebo zákon spätného pôsobenia. A keď sa trochu zamyslíte, keby niečo takéto existovalo, iba by to potvrdzovalo Božiu dokonalosť. Keď by sa každému do detailu vrátilo všetko čo spôsobil, veď by v tom bola dokonalá spravodlivosť po ktorej väčšina ľudí túži. A teraz otázka: nemohol náhodou Stvoriteľ do svojho stvorenia votkať takýto zákon? Tým by bolo všetko vyriešené a nemusel by sa jednotlivo starať o každého jedného človiečika. Každý by presne dostal odmenu alebo trest aké si zaslúži.

Len si vytvorte ten obraz a porovnajte si benevolentné cirkevné odpustky a Ježišom načrtnutú absolútnu spravodlivosť. Áno Boh je aj láska a môže odpustiť, ale ten človek by si to mal aj reálne zaslúžiť, urobiť nejaké dobré skutky alebo si svoju vinu odpykať. Predstavy cirkevných hodnostárov o odpustkoch mi vôbec nezapadajú do konceptu dokonalej Božej spravodlivosti. Preto buďte pred nimi na pozore, radšej sa ich vzdajte alebo ich vôbec neberte vážne keď vám ich v chrámoch ponúkajú.

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Medveď

Vlani 14, tento rok už 10. Stretnutie s medveďom môže mať fatálne následky. Ale čo stretnutie s diviakom?

20.04.2024 15:49

Medveď reaguje útokom alebo agresívnym prístupom častejšie voči ľuďom, ktorí sú pri stretnutiach aktívni.

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Ctite si zmluvu, odkázal Dankovi Raši: Problémom je, že sa vidí ako nástupca Pellegriniho. Majerský počul hlasy o konci Dolinkovej

20.04.2024 13:07, aktualizované: 15:06

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371453x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie