Založ si blog

Špirála zla a špirála dobra.

Predstavme si teraz jedného človeka a len 2 konkrétne jeho skutky.

Jeden skutok zlý a to, že napríklad kolega tohto nášho človeka urobil nechtiac nejakú chybu a tento náš človek sa nahneval a svojho kolegu pourážal a nakričal na neho. Dajme tomu, že tento jeho kolega zažije stokrát podobnú situáciu, kde on bude poškodený a zareaguje podobne a na 100 ľudí nakričí a pouráža ich.

Týchto 100 ľudí takisto zažije 100 takých situácií a nakričí a pouráža každý z nich po 100 ľudí. To už máme 10 tisíc ľudí ovplyvnených zlým konaním jedného človeka. A takto sa to môže reálne šíriť exponenciálne. Takto vzniká špirála zla. A vôbec to nie je podľa mňa nereálne.

Naopak druhý skutok si predstavme, že náš človek niekomu pomohol vyniesť kus nábytku ku nemu domov. Tomuto človeku to padlo dobre lebo si nevedel sám poradiť a nemal nikoho pri sebe, čo by mu pomohol. Tak sa tento rozhodol, že aj on pomôže keď bude mať príležitosť. A dajme tomu, že pomôže 100 ľuďom podobným spôsobom.

Aj týmto 100 ľuďom sa to zapáčilo, tak aj oni pomohli každý 100 iným ľuďom. Takže 10 tisíc ľudí bolo ovplyvnených 1 činom 1 človeka. A to ani nechcem rozvádzať ďalej. Tie reťazenia alebo špirály môžu byť ešte mohutnejšie, početnejšie.

Na tomto jednoduchom príklade som len chcel ukázať, že naša obec, naše mesto, naša krajina sú presne také, aké si ich vytvoríme. Veď koľko slov povieme každý deň a koľko činov urobíme. Takže vznikajú akési spleti, tkanie. Mali by sme si uvedomiť, že už 1 náš čin má nejaké interakcie s okolím a tým pádom aj nejaký ďalší život, nejaké následky. A uvedomme si, koľko takých činov počas svojho života sme už urobili.

Ani netušíme čo všetko sa môže ku nám vrátiť hoci aj veľkým oblúkom a vytvára to aj naše okolie. Myslím si, že má význam dávať zo seba do okolia čo najviac dobrého a rozprúdiť tak mnohé špirály dobra. Je reálne, že to naozaj môže naše vlastné životy urobiť lepšími a krajšími.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398567x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie