Založ si blog

Túžia ľudia naozaj po pravde?

Predstavte si, že by niekde tu na zemi existovali dokumenty, ktoré by vysvetľovali ako vznikol vesmír, človek či existuje duša a Boh, či existujú aj iné bytosti a čo je ich úlohou? A dajme tomu, že všetky tieto informácie by boli pravdivé a každý človek, ktorý by chcel by si tie dokumenty mohol preštudovať.

Podľa vás koľko percent ľudí by sa začalo o tieto dokumenty zaujímať? Bol by vôbec nejaký záujem preskúmať tieto dokumenty? Narážam na to, že ľudia majú tendenciu lipnúť na svojich zaužívaných názoroch. Veľa sa hovorí, že ľudstvo je dychtivé po poznaní, no mne to celkom tak nepripadá.

Otázne je koľko percent ľudí by o tie dokumenty prejavilo záujem a ešte zaujímavejšie číslo by bolo koľko % ľudí by tie dokumenty začalo skúmať seriózne naozaj vážnejšie? Ja si myslím, že celkový záujem by bol pod 20% a vážny tipnem do 5% aj to som možno prehnal.

Ide o to, že v našej spoločnosti sú silné brzdiace mechanizmy. Napríklad strach pred novým, nepoznaným, zotrvať na tom starom je istota aj keď to môže byť nesprávne, neochota sa niečomu prispôsobovať, zaoberanie sa výlučne svojím mikrosvetom, strach pred tým, že môj vlastný názor sa ukáže ako nesprávny, ľahostajnosť, lenivosť a podobne. Toto sú silné motivátory ľudí nespoznávať pravdu. Vyzerá to, že ľudí ktorí túžia skutočne spoznať pravdu nie je veľa.

Ale čoho je naozaj veľa je reptania, sťažovania sa, obviňovanie kohokoľvek iného len nie seba samého zo súčasného stavu spoločnosti. Problém však nastáva keď túžime po totálne spravodlivej, harmonickej spoločnosti a naozaj plnohodnotnom živote. K takémuto cieľu totiž nevedú výhovorky, falošná alebo neúplná túžba po pravde, už dopredu odmietanie niektorých názorov alebo princípov a podobne. K dokonalej spoločnosti vedie podľa mňa len to najdokonalejšie snaženie sa, vytváranie priestoru pre každého aj vytvorenie priestoru pre všetky druhy názorov, technologický pokrok avšak ten musí byť sprevádzaný morálnym pokrokom, aby z toho neprofitovalo len pár ľudí, spravodlivejšie prerozdeľovanie zdrojov a podobne.

Zatvrdnuté kamenné ľudské srdcia.

30.11.2022

Predstavte si, že nejaký človek spôsobí inému veľkú bolesť napríklad zabijem mu dieťa alebo niečo podobné naozaj strašné s dlho trvajúcimi následkami a bolesťou. Stáva sa, že v takýchto situáciách poškodení skĺzavajú k tak obrovskej nenávisti, že povedia nikdy v živote ti neodpustím. Teraz sa pozrime na to či je to správne. Existujú tu 3 pohľady na odpustenie: [...]

Ako cirkvi naložia s učením syna človeka?

29.11.2022

Už vieme ako cirkvi naložili so synom Božím Ježišom. Židovská cirkev vrieskala dovtedy, kým nedošlo k jeho fyzickej likvidácii. Kresťanská cirkev zase zabila jeho učenie. V snahe získať čo najviac stúpencov a tiež v snahe všetko vedieť lepšie pokrivili učenie Ježiša a vytvorili svoje vlastné pravdy – dogmy. Syn človeka napísal svoje dielo vlastnou rukou. Toto už nie [...]

V akom svete chceme žiť, takí musíme sami byť.

26.11.2022

Predstavte si 1000 L nádrž v ktorej je čistá voda. Keď budeme do tejto nádrže postupne kvapkať zelenú farbu, pomaly ale isto sa začne voda meniť na jemne zelenú, neskôr sýtejšie zelenú až sa voda úplne zafarbí na zeleno. Teraz si predstavte, že každé vaše slovo a čin sú jednou takou kvapkou. Nádržou nech je naša krajina. Podľa mňa každý deň do tejto nádrže [...]

prezidentka

Poslanci pokračujú v rokovaní, čaká ich výnimočne viacero hlasovaní

02.12.2022 09:52

Poslanci majú rozhodnúť aj o novele zákona o dani.

sanna marinová Anthony Albanese

Európa nie je dosť silná na to, aby sama čelila Rusku, vyhlásila Marinová

02.12.2022 09:02

Podľa fínskej premiérky ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

Peter Pellegrini, Ide o pravdu

Pellegrini v Ide o pravdu: Hlasovanie o páde vlády bude test. Ukáže sa, kto je provládny

02.12.2022 09:00

Pri odvolávaní vlády neexistuje šedé, len biele a čierne. Buď ste za túto vládu alebo ste proti nej, hovorí Peter Pellegrini. Jasne sa poslanci rozdelia, dodáva.

ukrajina vojak tank

Rusko chcelo údajne obsadiť Ukrajinu do desiatich dní

02.12.2022 07:55

Podľa britského bezpečnostného inštitútu len malá skupina ruských predstaviteľov vedela o celom rozsahu plánov týkajúcich sa ofenzívy na Ukrajine.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 375
Celková čítanosť: 953796x
Priemerná čítanosť článkov: 2543x

Autor blogu

Kategórie