Založ si blog

Ježiš a Budha sú priatelia.

Zabudnime na dogmatické zlátaniny a pozrime sa na učenie Ježiša aj Budhu nezaujato. Nájdeme tu naozaj veľkú podobnosť.

Budha hovoril, že o 4 vznešených pravdách:

1. existuje utrpenie

2. utrpenie má príčinu

3. utrpenie možno ukončiť

4. existuje cesta k ukončeniu utrpenia

Ježiš povedal: „Čo sejete, to zožnete!“

Je to jedna veta, ale podľa mňa má väčšiu hodnotu ako miliardy ľudských slov či miliardy ľudských kníh. Ježiš to povedal ako niečo samozrejmé a z plnosti vedenia. Hovoril ako o niečom, čo existuje ALE ľudia tomu neveria a následne sa dostávajú do utrpenia.

Budha takisto hovoril o reinkarnácii. Že máme za sebou už niekoľko životov. A naším cieľom by malo byť oslobodiť sa z tohto kolobehu utrpenia. Podľa Budhu vedie k oslobodeniu 8 dielna cesta: 1. správne názory, 2. správne porozumenie, 3. správna reč, 4. správne konanie, 5. správny životný štýl, 6. správne úsilie, 7. správna pozornosť, 8. správna meditačná koncentrácia. Jednoducho žiť poctivo a neubližovať druhým.

Ježiš podobne povedal: „neviete odkiaľ prichádzate a kam idete“. To znamená, že sme už museli existovať pred narodení a existujeme aj po pozemskej smrti. Ježiš hovoril o raji o Kráľovstve nebeskom. A taktiež hovoril, že do raja vedie úzka cesta cez cnostný život – vyzýval k mravnej čistote a to dokonca v myšlienkach a slovách, samozrejme tiež v skutkoch.

Prečo je učenie Budhu a Ježiša také podobné? No preto, že čerpali z rovnakého zdroja. Ľudstvu bola poslaná pomoc prostredníctvom Krišnu, Zoroastra, Budhu, Mohameda, Abd-ru-schina, Mojžiša, Lao´c, Ježiša. To že z toho ľudia urobili osobitné náboženstvá je chybou ľudí. Títo pomocníci prišli do rôznych svetových častí, aby všetci ľudia mohli napredovať k Svetlu.

To že sa viedli nejaké náboženské vojny je len prejavom charakteru a úrovne ľudstva. Samozrejme mnohokrát sa náboženstvo stalo len zámienkou úplne iných oveľa nižších pohnútok. Je to však absolútne nepochopenie Božej pomoci. Predstavitelia svetových náboženstiev nemajú proti sebe bojovať, ale skôr sa navzájom učiť a čerpať zo vznešených pomocí, ktoré im boli dané. Pretože PRAVDA je len jedna, hoci podávaná rôznymi spôsobmi.

Ľudia sa doteraz správali ako totálni egoisti a zaslepenci. Mysleli si, že môžu robiť čo sa im zachce a bez následkov. Ale ten čas sa definitívne skončil. Je tu nová Éra duchovnej obrody. Všetko nesprávne konanie bude v zrýchlených účinkoch nachádzať svoj trest a všetko správne svoju odmenu. Všetky pravé svetové náboženstvá sú z jedného zdroja, pretože je len 1 Boh. Len ľudská nadutosť a zaslepenosť môže chcieť, aby jedno náboženstvo zničilo to druhé alebo zvíťazilo nad ním.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398630x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie