Založ si blog

Odpočívaj v pokoji?

Blíži sa čas dušičiek a väčšina z nás si pôjde uctiť svojich blízkych, ktorí už nie sú na tejto zemi. Mne osobne sa veľmi páči tento zvyk, že vyzdobíme kvetmi hroby svojich blízkych a zapálime na nich sviečky – svetlo. Čo ma však dosť vyrušuje, sú nápisy Odpočívaj v pokoji na náhrobných kameňoch. Mnoho ľudí si to takto spája, že keď niekto umrie už má pokoj, už odpočíva.

Od ateistov a materialistov to viem pochopiť. Ale ak cirkev niečo také podporuje a hlása, tak to už pochopiť celkom neviem. Tak či tak samozrejme, že každý nech si dá na náhrobný kameň čo len chce. Mne ide len o pointu. A tá je v tom, že sú len 2 alternatívy: buď po smrti nie je nič alebo náš život pokračuje aj po smrti, už ako život duše.

Rozoberme si tú druhú možnosť, že duša žije aj po odumretí pozemského tela. Podľa tejto teórie duch oživuje a telo je len obal. Sú písma kde sa hovorí, že máme hmotný aj jemnohmotný obal = telo. Ale neodbočujme, podstata tejto teórie je, že pozemské telo je len obal a samotný život je v duchu. V Evanjeliách sa píše: „telo nič neosoží, duch oživuje.“

Takže ak náš skutočný život sa odohráva v našom duchu, potom logicky aj po odložení pozemského tela by mal takisto pokračovať čulý život a nie žiadne odpočívanie v pokoji. Sú písma v ktorých sa píše, že dokonca život po smrti v jemnohmotnom svete je čulejší, intenzívnejší ako život v hrubej pozemskej hmote, že každá túžba sa tu ihneď stáva skutkom. Chcem len poukázať na to, že veriaci človek by sa nemal stotožňovať s takými nápismi, pretože si to protirečí. Buď je život po smrti alebo nie je. Ale ak je, tak potom je to úplne tak isto plnohodnotný život aký žijeme teraz a nie žiadne odpočívanie v pokoji.

Zatvrdnuté kamenné ľudské srdcia.

30.11.2022

Predstavte si, že nejaký človek spôsobí inému veľkú bolesť napríklad zabijem mu dieťa alebo niečo podobné naozaj strašné s dlho trvajúcimi následkami a bolesťou. Stáva sa, že v takýchto situáciách poškodení skĺzavajú k tak obrovskej nenávisti, že povedia nikdy v živote ti neodpustím. Teraz sa pozrime na to či je to správne. Existujú tu 3 pohľady na odpustenie: [...]

Ako cirkvi naložia s učením syna človeka?

29.11.2022

Už vieme ako cirkvi naložili so synom Božím Ježišom. Židovská cirkev vrieskala dovtedy, kým nedošlo k jeho fyzickej likvidácii. Kresťanská cirkev zase zabila jeho učenie. V snahe získať čo najviac stúpencov a tiež v snahe všetko vedieť lepšie pokrivili učenie Ježiša a vytvorili svoje vlastné pravdy – dogmy. Syn človeka napísal svoje dielo vlastnou rukou. Toto už nie [...]

V akom svete chceme žiť, takí musíme sami byť.

26.11.2022

Predstavte si 1000 L nádrž v ktorej je čistá voda. Keď budeme do tejto nádrže postupne kvapkať zelenú farbu, pomaly ale isto sa začne voda meniť na jemne zelenú, neskôr sýtejšie zelenú až sa voda úplne zafarbí na zeleno. Teraz si predstavte, že každé vaše slovo a čin sú jednou takou kvapkou. Nádržou nech je naša krajina. Podľa mňa každý deň do tejto nádrže [...]

prezidentka

Poslanci pokračujú v rokovaní, čaká ich výnimočne viacero hlasovaní

02.12.2022 09:52

Poslanci majú rozhodnúť aj o novele zákona o dani.

sanna marinová Anthony Albanese

Európa nie je dosť silná na to, aby sama čelila Rusku, vyhlásila Marinová

02.12.2022 09:02

Podľa fínskej premiérky ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

Peter Pellegrini, Ide o pravdu

Pellegrini v Ide o pravdu: Hlasovanie o páde vlády bude test. Ukáže sa, kto je provládny

02.12.2022 09:00

Pri odvolávaní vlády neexistuje šedé, len biele a čierne. Buď ste za túto vládu alebo ste proti nej, hovorí Peter Pellegrini. Jasne sa poslanci rozdelia, dodáva.

ukrajina vojak tank

Rusko chcelo údajne obsadiť Ukrajinu do desiatich dní

02.12.2022 07:55

Podľa britského bezpečnostného inštitútu len malá skupina ruských predstaviteľov vedela o celom rozsahu plánov týkajúcich sa ofenzívy na Ukrajine.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 375
Celková čítanosť: 953786x
Priemerná čítanosť článkov: 2543x

Autor blogu

Kategórie