Založ si blog

Sláva pápežovi Františkovi, je prebudený.

Som veľmi milo prekvapený a potešený zo slov, ktoré pápež František tu na Slovensku povedal. Vyzerá to, že je prebudený. Vnímam to tak, že má živého ducha a živé slovo sa ho dotýka. Pochopil som jeho prejav tak, že uprednostnil živé slovo, pred dogmami a stredovekými výkladmi cirkvi. Že uprednostnil skutočné hľadanie pravdy pred duchovnou diktatúrou cirkvi. Toto sú veľké veci a dúfam, že si ich kňazi a biskupi zoberú k srdcu.

Pápež František sa viackrát vyjadril, že veriacim treba ponechať slobodu ducha, slobodu hľadania pravdy, slobodu v študovaní svätého písma. Áno toto hodnotím ako veľmi správny postoj. Pretože nikto ani cirkev nemôže určovať obraz sveta. Pravdu o tom aký je svet a ako funguje treba jednoducho hľadať. Treba sa namáhať a hľadať. A napísané je kto hľadá (ale skutočne), ten nájde. Klopte a bude vám otvorené! To sú krásne slová z evanjelia.

Chcem veriť, že toto čo pápež František povedal nie sú len prázdne frázy, ale že to myslí skutočne vážne a cirkev sa s tým vážne začne aj zaoberať. Chcem oceniť aj to, že pápež zrejme pochopil, že Boh nie je vlastníctvom Katolíckej cirkvi. Je dobré, že sa stretol aj s predstaviteľmi iných cirkví a s predstaviteľmi židovskej náboženskej obce. Takisto ma veľmi potešilo, že sa stretol s emeritným Biskupom Bezákom a dokonca ho pozval do Šaštína. Tento biskup mi pripadá ako príjemný človek, biskup s ľudskou tvárou. Nepoznám dôvody jeho odvolania, je to vecou cirkvi. Ak urobil niečo zlé je správne, že ho odvolali, ale ak nie je to nesprávne. V každom prípade z ničoho ho neobvinili a to v spoločnosti naozaj nerobí dobrú mienku o cirkvi.

Kráčame v ústrety novej dobe. Preto som rád, že aj pápež vykročil tým správnym smerom. Ľudia stihli pokriviť všetko. Preto sa nečudujme, že všetko sa musí stať novým. Stredoveké praktiky treba zanechať v stredoveku. Cirkev by mala prestať odpúšťať a trestať, pretože zdá sa to  prináleží len Bohu. Cirkev by sa tiež mala vzdať stredovekých cirkevných dogiem – záverov koncilov. Sú to ľudské zlátaniny, ktoré do všetkého vnášajú len zmätok a pravému poznaniu sa stávajú silnou prekážkou. Tieto dogmy sú ako NÁDOR na svätom písme. Dúfam, že cirkev nájde zdravý rozum a opäť povýši Slovo Božie a od svojich starých výkladov a dogmatických zlátanín konečne upustí.

Je obrovský rozdiel slovo prinesené zhora a slovo zdola, je obrovský rozdiel pozerať sa z nebeských výšin dolu alebo pozerať sa zo zeme nahor. Tu by malo byť každému jasné, že pohľad koncilov bol zdola. Cirkev by sa mala prestať tváriť Bohorovne a pokúšať sa budiť dojem, že je neomylná a dokonalá, pretože to nikdy nebola ani nebude, dokonalý je len Boh. Preto by sa cirkev k určitým veciam radšej ani nemala vyjadrovať aspoň nie v ultimatívnom spôsobe. Je oveľa lepšie povedať nevieme, nie sme si istí ako niečo striktne tvrdiť hoci to nemajú ničím podložené.

Nebezpečenstvo takého konania je v tom, že takto by mohli do omylu dostať milióny veriacich, ktorí rešpektujú autoritu cirkvi. Preto ešte raz vyzdvihujem slová pápeža Františka o tom, že veriacim treba nechať slobodu pri kladení otázok a hľadaní pravdy. Dúfam, že stredoveká totalitná duchovná diktatúra v cirkvi skončí. Sloboda a človek patria nerozlučne k sebe. Pravdu treba objaviť a nie ju vnucovať, či určovať. Preto vyzývam kňazov a biskupov, aby veľmi silno uvažovali nad slovami, ktoré pápež František povedal a prijali ich do svojich sŕdc. Modlím sa za vás, aby ste to dokázali a mohla tak vykvitnúť nová, lepšia a krajšia cirkev a v ľuďoch živá, skutočná viera lepšie povedané poznanie.

Glorifikácia alkoholu.

07.08.2022

Následky nadmerného pitia alkoholu už zrejme asi videl každý. Príležitostná opitosť je zrejme ešte to najmenej. Najhoršie je na tom to, že ľudia ktorí popíjajú dlhodobo majú už potom vážne zdravotné problémy alebo mnoho ľudí každý rok aj umiera na smrť spôsobenú alkoholom. Ale prečo sa to deje? Prečo ľudia tak často a tak radi siahajú po alkohole? Ja si myslím, [...]

Akcelerátory zla.

06.08.2022

Častokrát sa ľudia čudujú, kde sa berie vo svete toľko zla. Na druhej strane pozeráme na ľudí a hovoríme si, veď nie sú až tak zlí. Ale niečo v tejto rovnici nesedí. Je to akýsi pokrivený pohľad alebo pohľad ktorý nejde až tak do hĺbky alebo nechce vidieť všetky premenné. Z takéhoto pohľadu sa dokonca vytvárajú až také názory, že ako to Stvoriteľ všetko môže [...]

Čo sejeme okolo seba?

04.08.2022

Predstavte si dvoch ľudí a ich medziľudské vzťahy. Nech sú ich vzťahy ako nejaká záhrada. Keď robia dobré veci a správajú sa pekne akoby vysievali užitočné rastliny ktoré prinášajú chutné plody a krásne kvety. Naproti tomu ak si ubližujú a sú k sebe odporní akoby sadili tŕne, bodliaky a jedovaté rastliny. Dajme naším dvom osobám aj mená napríklad Jozef a Peter. [...]

Čína koronavírus peking

Mjanmarský veľvyslanec v Číne zomrel, mal dostať infarkt

08.08.2022 09:28

Ide už o štvrtého veľvyslanca, ktorý v Číne za posledný rok zomrel.

China Taiwan

Čína oznámila pokračovanie vojenského cvičenia okolo Taiwanu

08.08.2022 09:00

Rozsiahle manévre sa mali pôvodne skončiť v nedeľu.

António Guterres

Guterres: Hrozba jadrového konfliktu je po desaťročiach späť

08.08.2022 08:32

Generálny tajomník OSN varoval, že "ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou", keď sa vo svete – od Ukrajiny po Blízky východ a Kórejský polostrov – množia krízy s možnosťou vzniku nukleárnej katastrofy.

Kardinál Jozef Tomko

Zomrel kardinál Jozef Tomko, patril k najvplyvnejším ľuďom vo Vatikáne

08.08.2022 08:00

Jozef Tomko zomrel v Ríme vo veku 98 rokov.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 340
Celková čítanosť: 878752x
Priemerná čítanosť článkov: 2585x

Autor blogu

Kategórie