Založ si blog

Každú prácu si treba vážiť

My ľudia sme vytvorili pojmy ako menejcenná práca alebo opovrhnutia hodná práca. Ľudia sa jeden nad druhého vyvyšujú a nadúvajú sa ako balóny. Sú práce veľmi nízko platené a aj také extrémne vysoko platené. Je tu nerovnováha.

Abd-ru-schin hovorí o tom, že všetky profesie – kasty sú si rovné. Že jednoducho všetky práce sú potrebné na plynulý chod spoločnosti a nemali by sme sa jeden nad druhého vyvyšovať, že ktorá práca je dôležitejšia.

A skutočne je pokrytecké keď niekto opovrhuje nejakou prácou, ale sám je užívateľom takejto práce či už priamo alebo nepriamo. Pozrime sa do prírody – aká tam panuje krehká rovnováha. Každý živočích či rastlina majú svoju úlohu v ekosystéme ak je niečoho málo alebo veľa hneď je problém. Mali by sme si z toho brať príklad. Dnes keď vidím toľko bezdomovcov, nezamestnaných a iných blúdiacich duší pripadá my to, že od ideálu sme veľmi ďaleko.

Keby sme trochu viac chceli a zrejme aj inak rozmýšľali, tak naša krajina alebo aj celý svet by mohol vyzerať oveľa lepšie a hlavne nám by sa mohlo oveľa lepšie žiť.

Zoberme si napríklad Slovensko. Máme tu kopu nezamestnaných alebo aj ťažko zamestnateľných ľudí. Pritom sme len na 40% cca sebestační v potravinách. Keby došlo k nejakým vážnym udalostiam vo svete neviem čo by sme robili – v lepšom prípade diéta, v horšom hladovanie a nutnosť rýchlo sa venovať agrosektoru. Pritom dostatok jedla je základná požiadavka ľudského tela. Kadečoho sa môžeme vzdať ale nie jedla. Na to by aj naša vláda mala myslieť.

Predstavme si teraz, že určitá časť populácie by sa venovala tomu, aby vyprodukovali dostatok jedla pre celý štát – bola by to kasta farmárov. Nebolo by krásne, že všetci ostatní by sa mohli venovať iným potrebným činnostiam podľa svojej chuti a samozrejme aj zručností či vedomostí, schopností? Pýtam sa je toto nereálne? Osobne si myslím, že sa to dá realizovať. Najprv ide o to, či si to ľudia vedia vôbec predstaviť, potom či to chcú. Bolo by určite potrebné veľa toho zmeniť. Dnes sme napríklad v područí niekoľkých reťazcov.

Samotný kupujúci má možnosť rozhodnúť sa kde tovar nakúpi. Môže ho kúpiť aj od malého domáceho predajcu, nemusí uprednostniť veľké reťazce. Takisto môžu vzniknúť aj domáce reťazce. Samozrejme rozhoduje aj kvalita a cena. Ďalšia rovina je slabý boj štátu s organizovaným zločinom, ktorý je ako nádor. Takisto štát sa tvári akoby feťáci, alkoholici a bezdomovci neexistovali. Aj s týmito ľuďmi by mal niekto pracovať. A na koniec mali by sme vytvoriť možnosť pre každého nejakou prácou obohatiť našu spoločnosť.

Pripadá mi to, že prílišná globalizácia narúša harmóniu a vytvára nezdravé prostredie. Čiastočne by sme to vedeli napraviť nákupom domácich produktov a čiastočne by to vedel zmeniť aj štát rôznymi opatreniami. Výsledkom by mohla byť prekvitajúca spoločnosť a šťastní ľudia, ktorí sa nejdú zodrať za pár drobných. Ale všetko je to v hlavách. Ak si nedokážete pripustiť ani len myšlienku, že by to mohlo fungovať – je nad slnko jasné, že to fungovať nebude resp. nevznikne to, pretože ste to už v zárodku zabili vo vašich myšlienkach.

Konečné riešenie otázky Ježiša Nazaretského.

02.12.2023

Akýsi Ježiš z Nazareta si dovolil poučovať Židov o tom ako majú žiť. Tento obyčajný laik a tesárov syn sa opovážil kafrať do remesla študovaným zákonníkom, farizejom a kňazom. Aby toho nebolo málo Ježiš dokázal slepým vracať zrak, liečil chromých a najrôznejšie choroby, vyháňal démonov. Zákonníci a farizeji mali spoznať v Ježišovi Mesiáša, mali mu [...]

Ľudské energetické polia.

01.12.2023

Či už ste ateista alebo veriaci, zrejme sa zhodneme, že každý človek niečo vyžaruje. Minimálne nejaké teplo vyžarujeme, ale veda toho zistila oveľa viac, je to aj nejaký minimálny elektrický prúd a podobne. Ale aj z emocionálneho hľadiska keď sme smutní, nahnevaní či veselí aj toto naše okolie vníma. Každý z nás žijeme na nejakom mieste, takisto pracujeme a trávime [...]

Apoštol Peter a kľúče od nebeskej brány.

24.11.2023

Peter bol zrejme najhorlivejším a najpevnejším učeníkom Ježiša Krista. Zrejme preto ho Ježiš oslovuje ako vedúcu osobnosť, keď mu hovorí: „pas moje ovce“ alebo „tebe dám kľúče od nebeskej brány“. Pápeži sa považujú za nasledovníkov Petra. Cirkev si toto poverenie vysvetľuje, že je na nich komu tie lístky do neba dajú a komu nie. Je vôbec takáto benevolencia [...]

parlamentné voľby 2023, voliči, Žilina, volebná miestnosť, urna

Nových 14 členov štátnej volebnej komisie sa ujalo funkcií

05.12.2023 11:42

Členovia štátnej volebnej komisie zložili sľub do rúk predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Nigéria, Boko Haram

Armádny dron omylom usmrtil najmenej 85 civilistov v Nigérii

05.12.2023 11:26

Dron nigérijskej armády omylom zaútočil na dedinu na severozápade Nigérie, pričom usmrtil najmenej 85 civilistov.

Ľudovít Ódor

Úradnícky expremiér Ódor je podľa časopisu Forbes osobnosťou roka

05.12.2023 11:12

Ľudovít Ódor dokázal krajinu viesť bez zbytočnej polarizácie, pragmaticky a s nadhľadom, uviedol časopis dôvod ocenenia.

Putin

Zaobchádzate s Rusmi ako so sviňami. Putin hrozí Lotyšsku nešťastím

05.12.2023 10:40

Putin kritizoval Lotyšsko za to, ako zaobchádza s ruskou menšinou. Pobaltskej krajine pohrozil, že ju za to stihne nešťastie.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 536
Celková čítanosť: 1305030x
Priemerná čítanosť článkov: 2435x

Autor blogu

Kategórie