Založ si blog

Mučenie či vyšetrovanie?

Nebol som pri tom keď pán Lučanský utrpel prvé zranenie ani pri tom keď zomrel, môžem písať len o svojich pocitoch čo si o tom myslím.

Osobne si myslím, že pán Lučanský hoci dobrý policajt mal zrejme nejaké kšeftíky, inak neverím, že by ho väzobne stíhali. Určite si však nezaslúžil smrť. Určite vykonal mnoho dobrého a pozatýkal mnoho gaunerov. Jeho trestom bolo už samotné väzobné stíhanie. Ak by mu vinu dokázali mal dostať pár rokov, prípadne prepadnutie časti majetku alebo zníženie výsluhového dôchodku, ale určite nie smrť.

Ako je to s takým väzobne stíhaným? Skutočne to zrejme nemá ďaleko od mučenia. Nehovorím, že so zadržanými sa má jednať v rukavičkách, ale odtiaľ potiaľ. Zase nejaké práva by mali mať aj zadržaní. Väzobne stíhaný je takmer izolavaný a so všetkým je v podstate nútený obrátiť sa na personál či mu vyhovejú. Pripadá mi to jeden človek proti celej mašinérii. Vôbec by som sa nečudoval ak by dochádzalo aj k fyzickým útokom na väzobne stíhaných.

Začiatkom decembra zatkli pána Lučanského. Ja neverím, že by sa chlap ako on zosypal za necelý mesiac, to sa mi nezdá. Skôr mi príde reálnejšie, že to psychicky nezvládli jeho väznitelia. Už to prvé silné zranenie oka – typické zranenie pri bitke. Potom také vyjadrenia z médií: „budeš srať krv vo väzbe ako Lajo“ – skôr nahrávajú verzii, že sa tam s nimi veru nemaznajú a chcú z nich priznanie vymlátiť, čo nepovažujem za správne. Aj to hapkanie ministerky pri zranení oka Lučanského a rôzne verzie – samovražde veľmi nenahrávajú.

Je mi ľúto, že pán Lučanský zomrel. Stal sa z neho mučeník a dúfam, že jeho smrť dá podnet na prekopanie celého systému väzobného stíhania. Hlavným úsilím vyšetrovateľov by malo byť zadržaným vinu riadne dokázať a nie to z nich vymlátiť – to je návrat do stredoveku. Máme tu kadejaké technické vymoženosti, tajné služby a mnoho iného, treba len trpezlivo vyšetrovať a zbierať dôkazy.

Chcieť niečo na silu urýchliť je len na škodu veci. Pretože ak by pán Lučanský aj príjmal úplatky a nebol právoplatne odsúdený, predsa len by na ňom už bola škvrna a podozrenie a už len absolvovanie vyšetrovacej tortúry by bolo pre neho určitou formou trestu a to nehovorím o dokonalých zákonoch Božích. Takto došlo k neprimeranému trestu a to jeho smrti, čo nezodpovedalo jeho prehreškom a de facto sa stáva z pána Lučanského martýr, symbol všetkých väzobne stíhaných. Tak ako sa Ján Kuciak a Martina Kušnírová stali symbolom vtedajšej opozície, tak sa pán Lučanský stane symbolom terajšej opozície v boji proti vládnemu teroru.

Zákon vyrovnania vyžaduje primeranú odmenu alebo trest. Ak je trest neprimerane tvrdý, robí to aj zo skutočného páchateľa – poškodeného. Neviem či tá komisia niečo zistí, ale predpokladám, že väzenský systém je osobitný svet zo svojimi pravidlami a ak k niečomu dochádza, tak vedia ako to robiť, aby neboli dôkazy.

Konečné riešenie otázky Ježiša Nazaretského.

02.12.2023

Akýsi Ježiš z Nazareta si dovolil poučovať Židov o tom ako majú žiť. Tento obyčajný laik a tesárov syn sa opovážil kafrať do remesla študovaným zákonníkom, farizejom a kňazom. Aby toho nebolo málo Ježiš dokázal slepým vracať zrak, liečil chromých a najrôznejšie choroby, vyháňal démonov. Zákonníci a farizeji mali spoznať v Ježišovi Mesiáša, mali mu [...]

Ľudské energetické polia.

01.12.2023

Či už ste ateista alebo veriaci, zrejme sa zhodneme, že každý človek niečo vyžaruje. Minimálne nejaké teplo vyžarujeme, ale veda toho zistila oveľa viac, je to aj nejaký minimálny elektrický prúd a podobne. Ale aj z emocionálneho hľadiska keď sme smutní, nahnevaní či veselí aj toto naše okolie vníma. Každý z nás žijeme na nejakom mieste, takisto pracujeme a trávime [...]

Apoštol Peter a kľúče od nebeskej brány.

24.11.2023

Peter bol zrejme najhorlivejším a najpevnejším učeníkom Ježiša Krista. Zrejme preto ho Ježiš oslovuje ako vedúcu osobnosť, keď mu hovorí: „pas moje ovce“ alebo „tebe dám kľúče od nebeskej brány“. Pápeži sa považujú za nasledovníkov Petra. Cirkev si toto poverenie vysvetľuje, že je na nich komu tie lístky do neba dajú a komu nie. Je vôbec takáto benevolencia [...]

Ylva Johanssonová, Komisárka EÚ, Švédsko, Štokholm

Johanssonová: V EÚ hrozí počas sviatkov obrovské množstvo teroristických útokov pre vojnu v Gaze

05.12.2023 13:12

EÚ v súčasnosti čelí zvýšenej hrozbe terorizmu v dôsledku vojny v Pásme Gazy, ktorá vyvoláva polarizáciu v spoločnosti.

Bohuš Garbár

Ruský špión Garbár za vyzvedačstvo na Slovensku zaplatí nakoniec aj pokutu

05.12.2023 12:35

Slovák, ktorý tento rok vo februári vyviazol s podmienkou v špionážnej afére spájanej s Ruskom, nakoniec bude musieť zaplatiť uloženú pokutu.

komisia volebná členovia, pellegrini

Nových 14 členov štátnej volebnej komisie sa ujalo funkcií

05.12.2023 11:42

Členovia štátnej volebnej komisie zložili sľub do rúk predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Nigéria, Boko Haram

Armádny dron omylom usmrtil najmenej 85 civilistov v Nigérii

05.12.2023 11:26, aktualizované: 12:05

Dron nigérijskej armády omylom zaútočil na dedinu na severozápade Nigérie, pričom usmrtil najmenej 85 civilistov.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 536
Celková čítanosť: 1305068x
Priemerná čítanosť článkov: 2435x

Autor blogu

Kategórie