Založ si blog

Veriaci v cirkvi a veriaci v Boha

Podľa mňa existujú 2 druhy veriacich. Jedni veria v Boha a pre druhých je absolútnou autoritou cirkev. Tí však čo veria v cirkev sú na tom horšie, pretože cirkev je len spoločenstvo nedokonalých ľudí. Títo ľudia môžu dostať len odmenu od cirkvi – požehnania a rôzne iné úkony a samozrejme aj od Boha, ale len do tej miery na koľko sú v Božej vôli.

Problém s cirkvami je ten, že si vytvorili vlastné pravidlá a vlastný svet. Od Ježišových čias koncily vytváli pravidlá, zákazy, príkazy určovali čo je pravda a čo nie – vytvorili tak svet cirkvi. Lenže kto dnes vie čo z toho je skutočne pravda a čo nie? Ak hocikto vydáva niečo za absolútnu a nemennú pravdu hoci aj v mene Boha, to s pravdou samotnou nijako nepohne, akurát si dotyčný na seba nakladá karmu. Pravda proste je – a pravdu treba objavovať a nie určovať.

Lepšie sú na tom veriaci, ktorí neberú všetko cirkevné učenie za absolútnu a nemennú pravdu. Namiesto toho si dajú tú námahu a sami si prečítajú pasáže z Biblie, sami skúmajú zdravým rozumom a citom, učia sa z každodenného života a na základe toho si budujú svoje názory a vieru. A to nie v absolútnej podobe – sktrikne danej a nemennej ako to učí cirkev, ale v podobe – takto by to mohlo byť. Týmto spôsobom ak verili niečomu nesprávnemu a zistia, že to bolo nesprávne môžu zmeniť svoj názor – to je podľa mňa správnejší názor. Naproti tomu učenie cirkví je tak zabetónované, že nie je možná odchýlka. Všetky nezrovnalosti radšej kadejako maskujú, pretože si nesprávne myslia, že ak by niečo na svojom učení zmenili celá stavba by spadla. Lenže čo je správnejšie brániť pravde alebo sa k nej postupne približovať?

Ježiš niečo tuším hovoril, že bude prosiť Otca aby nám poslal pomocníka. Takého pomocníka, ktorý nás uvedie do všetkej pravdy a Jeho Ježiša oslávi. Rozmýšľajme spolu odkiaľ môže prísť absolútna pravda: od cirkevných koncilov alebo priamo od Božieho vyslanca? Na túto otázku nech si odpovie každý sám, ja osobne viac verím Božiemu vyslancovi.

A ešte rozdiel medzi Božím vyslancom a cirkvou. Boží vyslanec hoci priniesol neskalenú čistú pravdu priamo od Boha, vyzýva na skúmanie prinesenej pravdy. Aby sme túto pravdu na sebe skúmali a sami zistili či je to pravda. Naproti tomu cirkev má v rukách neúplné dielo, staré zápisky zo starých čias. Najhoršie je to, že niektoré medzery alebo nejasnosti zaplnila sama cirkev na svojich konciloch. To je asi to najhoršie a najrušivejšie tie výklady a doplnenia cirkevných koncilov. A úplne najhoršie na tom celom je, že cirkvi vyžadujú od ľudí absolútnu a slepú vieru ich výkladom a ich verzii písma svätého. Sú rôzne dôvody, ktoré ich k tomu viedli. Ale či už snaha o jednotu cirkvi alebo vlastná autorita nemôžu stát nikdy vyššie ako PRAVDA. Tragédia je, že za omyly cirkví zaplatia milióny ich veriacich.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398622x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie