Založ si blog

Veriaci v cirkvi a veriaci v Boha

Podľa mňa existujú 2 druhy veriacich. Jedni veria v Boha a pre druhých je absolútnou autoritou cirkev. Tí však čo veria v cirkev sú na tom horšie, pretože cirkev je len spoločenstvo nedokonalých ľudí. Títo ľudia môžu dostať len odmenu od cirkvi – požehnania a rôzne iné úkony a samozrejme aj od Boha, ale len do tej miery na koľko sú v Božej vôli.

Problém s cirkvami je ten, že si vytvorili vlastné pravidlá a vlastný svet. Od Ježišových čias koncily vytváli pravidlá, zákazy, príkazy určovali čo je pravda a čo nie – vytvorili tak svet cirkvi. Lenže kto dnes vie čo z toho je skutočne pravda a čo nie? Ak hocikto vydáva niečo za absolútnu a nemennú pravdu hoci aj v mene Boha, to s pravdou samotnou nijako nepohne, akurát si dotyčný na seba nakladá karmu. Pravda proste je – a pravdu treba objavovať a nie určovať.

Lepšie sú na tom veriaci, ktorí neberú všetko cirkevné učenie za absolútnu a nemennú pravdu. Namiesto toho si dajú tú námahu a sami si prečítajú pasáže z Biblie, sami skúmajú zdravým rozumom a citom, učia sa z každodenného života a na základe toho si budujú svoje názory a vieru. A to nie v absolútnej podobe – sktrikne danej a nemennej ako to učí cirkev, ale v podobe – takto by to mohlo byť. Týmto spôsobom ak verili niečomu nesprávnemu a zistia, že to bolo nesprávne môžu zmeniť svoj názor – to je podľa mňa správnejší názor. Naproti tomu učenie cirkví je tak zabetónované, že nie je možná odchýlka. Všetky nezrovnalosti radšej kadejako maskujú, pretože si nesprávne myslia, že ak by niečo na svojom učení zmenili celá stavba by spadla. Lenže čo je správnejšie brániť pravde alebo sa k nej postupne približovať?

Ježiš niečo tuším hovoril, že bude prosiť Otca aby nám poslal pomocníka. Takého pomocníka, ktorý nás uvedie do všetkej pravdy a Jeho Ježiša oslávi. Rozmýšľajme spolu odkiaľ môže prísť absolútna pravda: od cirkevných koncilov alebo priamo od Božieho vyslanca? Na túto otázku nech si odpovie každý sám, ja osobne viac verím Božiemu vyslancovi.

A ešte rozdiel medzi Božím vyslancom a cirkvou. Boží vyslanec hoci priniesol neskalenú čistú pravdu priamo od Boha, vyzýva na skúmanie prinesenej pravdy. Aby sme túto pravdu na sebe skúmali a sami zistili či je to pravda. Naproti tomu cirkev má v rukách neúplné dielo, staré zápisky zo starých čias. Najhoršie je to, že niektoré medzery alebo nejasnosti zaplnila sama cirkev na svojich konciloch. To je asi to najhoršie a najrušivejšie tie výklady a doplnenia cirkevných koncilov. A úplne najhoršie na tom celom je, že cirkvi vyžadujú od ľudí absolútnu a slepú vieru ich výkladom a ich verzii písma svätého. Sú rôzne dôvody, ktoré ich k tomu viedli. Ale či už snaha o jednotu cirkvi alebo vlastná autorita nemôžu stát nikdy vyššie ako PRAVDA. Tragédia je, že za omyly cirkví zaplatia milióny ich veriacich.

Čo robiť keď je človek v zlej situácii?

08.05.2020

Základnou chybou ktorú robí podľa mňa vyše 90% ľudí je to, že keď niečo ide zle hľadajú vinníka všade možne len nie u seba. Toto je základný obrovský problém. Týmto zmýšľaním sme doslova nasiakli, dostalo sa nám to do krvi. A ak je tento predpoklad nesprávny, milióny ľudí sa nedokážu vyslobodiť zo svojho utrpenia. Ak sa nedarí skúsme aspoň na chvíľu hľadať [...]

Slovenský výrobok alebo zabalené v SR?

04.05.2020

Myslím si, že by malo pribudnúť nové označenie „Zabalené v SR“. Lebo je obrovský rozdiel či niekto výrobok skutočne na Slovensku vyrobí alebo len niečo dovezie a zabalí to tu. Lenže čo už je silná káva keď si tam dávajú kadejaké logá „kúpou tohto výrobku dávate prácu ľuďom na Slovensku“. Tak to ma už dorazilo a potom čítam ďalej a tam [...]

Korona vírus vláde pomôže

26.04.2020

Myslím však len v morálnej rovine a konkrétne v boji proti korupcii. Vláda aj štátny rozpočet budú v najbližšom čase pod extrémnym tlakom. Vláda bude nútená čo najlepšie hospodáriť so zverenými finančnými prostriedkami. A verím tomu, že bude nútená silno bojovať aj proti korupcii. Otvára sa tu priestor na novú dobu, na lepší život pre Slovákov. Ide len o to do [...]

Japonsko, koronavírus

ONLINE: Uvoľňovanie pokračuje, Európa otvára školy, obchody aj hranice

26.05.2020 05:55

Prísne opatrenia v Európe, ktoré mali zabrániť šíreniu pandémie koronavírusu sa postupne uvoľňujú.

počasie-26-5-2020

Zostane máj studený, alebo ho slnko poriadne rozpáli?

25.05.2020 22:24

Dážď potešil poľnohospodárov, záhradkárov aj hubárov, ako to však bude vyzerať v poslednom májovom týždni?

Afganistan Kábul útok bombový

Islamský štát sa prihlásil k útoku prvýkrát po viac ako roku

25.05.2020 22:21

Organizácia sa prihlásila k zodpovednosti za sobotňajší bombový útok v meste Trághan na juhu Líbye.

Ivan Kotuliak / STU /

Akademický senát STU sa zastal dekana Kotuliaka

25.05.2020 21:45

Výsledkom pondelkového zasadnutia Akademického senátu STU je vyslovenie podpory dekanovi fakulty informatiky Ivanovi Kotuliakovi.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 200
Celková čítanosť: 464718x
Priemerná čítanosť článkov: 2324x

Autor blogu

Kategórie