Založ si blog

Rúšková a potravinová sebestačnosť

V súčasnej krízovej situácii sa ukazuje aká dôležitá je sebestačnosť v určitých tovaroch. Darmo dnes máte peniaze keď rúška a dezinfekciu nikde neviete kúpiť. To je síce kritické, ale dá sa to prežiť. Oveľa horšie by bolo keby nastali na našej planéte nejaké extrémne klimatické podmienky alebo vojenské konflikty a nedostatkovým tovarom by sa stali potraviny. Bez jedla neprežijeme.

Štát by mal mať podľa mňa zoznam kritických tovarov a potravín. A tieto nejako podporovať dotáciami alebo inou formou, aby sa vyrábali na našom území. 40% potravinová sebestačnosť je skutočne alarmujúca. Ja len dúfam, že nenastane situácia aká je s rúškami aj s potravinami. To by bolo už veľmi zlé. Bolo by dobré sa na niečo také pripraviť. Urobiť to môžeme my spotrebitelia kúpou v prevažnej miere slovenských potravín, ale pričiniť sa musí aj štát. Ak sa nedostaneme v potravinovej sebestačnosti nad 50% považujem to za obrovský hazard.

Obchodné reťazce ktoré sú na našom území jednoducho deformujú trh. Oni nakupujú obrovské množstvá väčšinou zo zahraničia a s malými producentami sa baviť nebudú. Štát by mal podávať pomocnú ruku chovateľom a pestovateľom a nie pozerať sa ako počet fariem a chovov klesá. Každý štát by mal mať právo zakotviť si do ústavy zabezpečenie určitého percenta potravinovej sebestačnosti a to aj za cenu extra dotácií. Napr. Že nemôžeme klesnúť napr. pod 60%. Ďalej by aj za cenu dotácií mali byť chránení spracovatelia živočíšnej a rastlinnej výroby. Potrebujeme si nutne pár takýchto podnikov zo strategického hľadiska držať, aby vyprodukované suroviny mal kto spracovať.

A čo sa týka reťazcov tak by som bol nekompromisný. Jednoducho ak chcete na našom trhu pôsbiť min. 50% potravín musí byť slovenských. Takýto stav by som považoval za normálny. Lebo dnes čo sa deje je podľa mňa nenormálne. Už pomaly nie štát určuje politiku potravinovú, ale reťazce. A oni to robia čo najlepšie ale pre seba. Oni to budú dovážať aj cez pol sveta ak na tom viac zarobia. Tu vnímam obrovské riziko a potrebu pomáhať domácim chovateľom a pestovateľom. Považujem dokonca za nutnosť legislatívne to ošetriť, aby sa nám to nevypomstilo. Keď voda môže byť strategická surovina chránená ústavou, tak aj potravinová sebestačnosť by si takúto ochranu zaslúžila. Pretože potrebujeme piť, ale aj jesť.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398607x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie