Založ si blog

Chválim Kaufland za EKO sieťky

Pre niekoho je to možno maličkosť, ale všetky veľké ciele sa skladajú z malých krokov. A skutočne zavedenie jutových vreciek zvládol Kaufland výborne. Dokonca na váhe si viete odrátať váhu jutového vrecka to je naozaj férové. Už zostáva len to, aby sme ich plne využívali pri nákupoch ovocia a zeleniny, ale môžu poslúžiť aj pri nákupe pečiva.

Ak by sme vo veľkom tieto jutové vrecká začali používať bola by to pre prírodu dosť veľká pomoc. Poďme si to prerátať. Na Slovensku je cca 60 predajní Kaufland. Nakupuje v nich mnoho ľudí, dajme tomu, že denne sa minie 500 mikroténových sáčkov pri nákupe ovocia, zeleniny či pečiva. To si myslím, že je reálne číslo. Takže prepočet:

60 predajní x 500 sáčkov denne = 30 tisíc za deň x 350 dní prevádzky v roku =

10,5 milióna mikroténových sáčkov za rok (365 dní – sviatky)

To je skutočne hrozivé číslo len na našom malom Slovensku a len 1 druh obalu mikroténové sáčky. Takže ak by sme všetci zodpovedne začali používať rôzne ekvivalenty k jednorázových mikr. sáčkom to je jedno aké či doma vyrobené či tieto jutové vrecká ušetrili by sme naozaj dosť odpadu. A to nehovorím o tom, že k tejto iniciatíve sa môžu prihlásiť aj ostatné obchodné reťazce na Slovensku. Potom by bol efekt oveľa väčší.

Viete čo ma najviac desí pri ekologických opatreniach? Že sú určité veci, ktoré sa dajú takmer ihneď realizovať, ale len málokto ich robí. A chŕlenie jednorázových výrobkov, či obalov. Bolo by treba štúdiu na to koľko použití vydrží jedno jutové vrecko kým sa úplne znehodnotí. Ale myslím si že naozaj veľa tisíc, 10 tisíc použití? Najhoršia na tom je naša nevšímavosť, náš nezáujem o takéto veci, doslova pohodlnosť a ignorancia.

Toto bol len jeden príklad kde sa dá nahradiť jednorázový obal obalom na mnohonásobné použitie. Ak by sme k tomu pristúpili je to určite ekologickejšie, ale podľa mňa aj ekonomickejšie. Malo by sa to teda prejaviť aj finančnými úsporami.

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Medveď

Vlani 14, tento rok už 10. Stretnutie s medveďom môže mať fatálne následky. Ale čo stretnutie s diviakom?

20.04.2024 15:49

Medveď reaguje útokom alebo agresívnym prístupom častejšie voči ľuďom, ktorí sú pri stretnutiach aktívni.

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Ctite si zmluvu, odkázal Dankovi Raši: Problémom je, že sa vidí ako nástupca Pellegriniho. Majerský počul hlasy o konci Dolinkovej

20.04.2024 13:07, aktualizované: 15:06

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371429x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie