Pre niekoho je to možno maličkosť, ale všetky veľké ciele sa skladajú z malých krokov. A skutočne zavedenie jutových vreciek zvládol Kaufland výborne. Dokonca na váhe si viete odrátať váhu jutového vrecka to je naozaj férové. Už zostáva len to, aby sme ich plne využívali pri nákupoch ovocia a zeleniny, ale môžu poslúžiť aj pri nákupe pečiva.
Ak by sme vo veľkom tieto jutové vrecká začali používať bola by to pre prírodu dosť veľká pomoc. Poďme si to prerátať. Na Slovensku je cca 60 predajní Kaufland. Nakupuje v nich mnoho ľudí, dajme tomu, že denne sa minie 500 mikroténových sáčkov pri nákupe ovocia, zeleniny či pečiva. To si myslím, že je reálne číslo. Takže prepočet:
60 predajní x 500 sáčkov denne = 30 tisíc za deň x 350 dní prevádzky v roku =
10,5 milióna mikroténových sáčkov za rok (365 dní – sviatky)
To je skutočne hrozivé číslo len na našom malom Slovensku a len 1 druh obalu mikroténové sáčky. Takže ak by sme všetci zodpovedne začali používať rôzne ekvivalenty k jednorázových mikr. sáčkom to je jedno aké či doma vyrobené či tieto jutové vrecká ušetrili by sme naozaj dosť odpadu. A to nehovorím o tom, že k tejto iniciatíve sa môžu prihlásiť aj ostatné obchodné reťazce na Slovensku. Potom by bol efekt oveľa väčší.
Viete čo ma najviac desí pri ekologických opatreniach? Že sú určité veci, ktoré sa dajú takmer ihneď realizovať, ale len málokto ich robí. A chŕlenie jednorázových výrobkov, či obalov. Bolo by treba štúdiu na to koľko použití vydrží jedno jutové vrecko kým sa úplne znehodnotí. Ale myslím si že naozaj veľa tisíc, 10 tisíc použití? Najhoršia na tom je naša nevšímavosť, náš nezáujem o takéto veci, doslova pohodlnosť a ignorancia.
Toto bol len jeden príklad kde sa dá nahradiť jednorázový obal obalom na mnohonásobné použitie. Ak by sme k tomu pristúpili je to určite ekologickejšie, ale podľa mňa aj ekonomickejšie. Malo by sa to teda prejaviť aj finančnými úsporami.
Celá debata | RSS tejto debaty