Založ si blog

Chválim Kaufland za EKO sieťky

Pre niekoho je to možno maličkosť, ale všetky veľké ciele sa skladajú z malých krokov. A skutočne zavedenie jutových vreciek zvládol Kaufland výborne. Dokonca na váhe si viete odrátať váhu jutového vrecka to je naozaj férové. Už zostáva len to, aby sme ich plne využívali pri nákupoch ovocia a zeleniny, ale môžu poslúžiť aj pri nákupe pečiva.

Ak by sme vo veľkom tieto jutové vrecká začali používať bola by to pre prírodu dosť veľká pomoc. Poďme si to prerátať. Na Slovensku je cca 60 predajní Kaufland. Nakupuje v nich mnoho ľudí, dajme tomu, že denne sa minie 500 mikroténových sáčkov pri nákupe ovocia, zeleniny či pečiva. To si myslím, že je reálne číslo. Takže prepočet:

60 predajní x 500 sáčkov denne = 30 tisíc za deň x 350 dní prevádzky v roku =

10,5 milióna mikroténových sáčkov za rok (365 dní – sviatky)

To je skutočne hrozivé číslo len na našom malom Slovensku a len 1 druh obalu mikroténové sáčky. Takže ak by sme všetci zodpovedne začali používať rôzne ekvivalenty k jednorázových mikr. sáčkom to je jedno aké či doma vyrobené či tieto jutové vrecká ušetrili by sme naozaj dosť odpadu. A to nehovorím o tom, že k tejto iniciatíve sa môžu prihlásiť aj ostatné obchodné reťazce na Slovensku. Potom by bol efekt oveľa väčší.

Viete čo ma najviac desí pri ekologických opatreniach? Že sú určité veci, ktoré sa dajú takmer ihneď realizovať, ale len málokto ich robí. A chŕlenie jednorázových výrobkov, či obalov. Bolo by treba štúdiu na to koľko použití vydrží jedno jutové vrecko kým sa úplne znehodnotí. Ale myslím si že naozaj veľa tisíc, 10 tisíc použití? Najhoršia na tom je naša nevšímavosť, náš nezáujem o takéto veci, doslova pohodlnosť a ignorancia.

Toto bol len jeden príklad kde sa dá nahradiť jednorázový obal obalom na mnohonásobné použitie. Ak by sme k tomu pristúpili je to určite ekologickejšie, ale podľa mňa aj ekonomickejšie. Malo by sa to teda prejaviť aj finančnými úsporami.

Zmena pohlavia.

26.03.2023

Teraz sa začala táto téma rozoberať v parlamente. Zarazilo ma, že niektorí poslanci chcú zabrániť ľuďom zmeniť pohlavie. Niekomu sa to môže zdať ako zvrátené, keď si chce určitý človek zmeniť pohlavie, ale v skutočnosti práve tá operácia môže dať veci do normálu – do poriadku. Nejaké naviazanie na pohlavia na DNA, je čistý ateizmus a povýšenie tela nad ducha. [...]

Boh pomstil svojho milovaného syna Ježiša.

16.03.2023

Ak si niekto myslí, že Ježiš bol slabučký, zmäkčilý doslova chudáčik ktorý pomáhal a potom vyšiel na posmech tak sa veľmi mýli. Ak si niekto myslí, že za každý pľuvanec a úder ktorý dostal nikto nezaplatil, tak sa tiež veľmi mýli. Ježiš nepotreboval vracať úder, pretože veľmi dobre vedel, že spravodlivosť jeho Otca dá každému zaslúžený trest. Pozrime sa [...]

Vyšli sme z raja

15.03.2023

ako nevedomé duchovné zárodky. Boli sme totiž natoľko slabí, že sme sa v tlaku Svetla, ktoré je v raji nedokázali rozvinúť na sebavedomých. Klesli sme do svetov pod rajom, aby sme sa stali sebauvedomenými. Prišli sme do týchto svetov z milosti Božej, aby sme sa mohli rozvíjať, keďže tu bol menší tlak Svetla ako v raji. Akosi sme však v týchto svetoch pod rajom uviazli. Je [...]

Patriot, Nemecko

Zelenskyj: Ukrajina musela vrátiť systém protivzdušnej obrany. Nefungoval

29.03.2023 12:22

Poľsko a Slovensko sa rozhodli poskytnúť Ukrajine stíhačky sovietskej výroby, avšak žiadna západná krajina zatiaľ nesúhlasila s dodaním moderných lietadiel.

Majerský, Danko, Pellegrini, Taraba

Potrebuje cestovný ruch samostatné ministerstvo? Podľa historika malo vzniknúť už po revolúcii

29.03.2023 12:00

Nejde o prvý pokus zriadiť samostatné ministerstvo, vlastnú iniciatívu chystá aj Hlas.

Igor Matovič

Matovič burcoval, ale márne. Parlament odmietol návrh na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách

29.03.2023 11:50

Líder OĽaNO návrh odôvodňoval snahou o zvýšenie účasti vo voľbách.

spišiak, šimečka

Policajný exprezident Spišiak vstúpil do Progresívneho Slovenska

29.03.2023 11:40

Svoj vstup do politiky odôvodnil, že chce ešte niečo dosiahnuť a chce pomôcť.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 446
Celková čítanosť: 1065086x
Priemerná čítanosť článkov: 2388x

Autor blogu

Kategórie