Založ si blog

Môže si Boh dovoliť zmeniť náboženskú dogmu?

Dogmy vnímam ako ustálené výklady písma svätého predošlými generáciami biskupov, arcibiskupov a pápežov. Dnešní duchovní z toho čerpajú a tieto výklady berú ako absolútne pravdivé a nemenné. Žiadny človek sa nemôže opovážiť spochybniť dogmu – veď to by bola svätokrádež alebo rúhanie. Snáď oni sami si myslia, že celá  stavba by sa mohla zrútiť.

Čo však pravda, je v absolútnom súlade s náboženskými dogmami? Alebo mohol by si Stvoriteľ ľudí a sveta dovoliť upozorniť cirkevných predstaviteľov, že nie všetko v tých dogmách je správne vysvetľované? Toto samo o sebe je absurdná otázka. Ale ešte ťažšia a absurdnejšie bude odpoveď na túto otázku. Nech si pre seba odpovie verejnosť a nech si pre seba odpovedia aj cirkevní predstavitelia. Keby sa našiel Boží vyslanec ktorí by vysvetľoval ako funguje svet, ako je to s hriechom a našimi dušami a hovoril by o Bohu ako ten ktorý Boha pozná, ako by zareagovali cirkevní hodnostári? Prijali by toto posolstvo alebo by ho odmietli?

Mne to pripadá, že by to cirkevní predstavitelia poväčšinou odmietli. Vnímam to tak, že tie stáročiami utvorené dogmy sú pre cirkvi posvätnejšie ako samotný Boh. Je to skutočne absurdné. Ježiš predsa povedal ešte mnoho vám mám povedať, ale teraz neznesiete. A zrazu nám tu v priebehu storočí vyrástla neomylná a vševedúca cirkev? Ja tomu neverím, jednoducho si to protirečí. Človek je malý omylný tvor lepšie by podľa mňa bolo zotrvať v pokore a nikdy nezabúdať na Ježišovu vetu: „Ešte mnoho vám mám povedať, ale teraz neznesiete.“ To znamená, že všetko ešte Ježišom nebolo vysvetlené a preto by sme si nemali vytvárať nezmeniteľné dogmy lebo sa nám to môže stať prekážkou na ceste do raja.

V stredoveku začal rozkol medzi vedou a cirkvou. Za všetkých spomeniem Galilea Galileiho: „A predsa sa točí (zem okolo slnka)“. Za toto ho chcela cirkev upáliť, tak radšej svoje tvrdenia odvolal. Ide však o to, že cirkev sa dokázateľne mýlila. Takýchto vecí je určite aj viac. Preto sa podľa mňa rozkol cirkvi a vedy až do dnešných dní len prehlboval. Ale pravda je len jedna. Neexistujú dve pravdy, že jednu pravdu by mala cirkev a jednu veda. Vedci sa tiež predtým mnohokrát mýlili vo svojich zisteniach. Ale poučili sa vedia, že naše dnešné vedomosti ešte nie sú úplné a o 20 – 30 rokov sa môže zistiť, že niečo bolo nesprávne alebo sa mnohé ešte doplní.

V tomto je obrovský rozdiel medzi vedou a cirkvami. Keď to zoberiem ako celok vedci mi z tohto hľadisko pripadajú pokornejší aj keď samozrejme nie všetci.

Záleží ako si veriaci Boha predstavujú. Zrejme je to väčšinou predstava akú som mal pred rokmi aj ja, že Boh nás každého bude individuálne súdiť a že hriechy sa môžu svojvolne odpúšťať. Ale čo keď je to tak, že Boh vložil do stvorenia zákony a nemusí osobne zasahovať, my na týchto zákonoch utrpíme škodu alebo získame odmenu, klesáme nadol alebo stúpame nahor do raja? A sú to tie isté zákony ktoré objavujú a skúmajú vedci a sú to tie isté zákony, podľa ktorých by mali žiť veriaci.

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

Odpykal si už národ slovenský svoju zlú karmu?

17.02.2024

Podľa môjho názoru keď má karmu jednotlivec, môžu mať karmu aj národy. Je to čisto len môj názor, ale logiku to dáva. Ak totiž zoberieme náš národ nech má 5 miliónov jednotlivcov (samozrejme v minulosti to bolo menej) a každý z týchto 5 miliónov jednotlivcov má svoju karmu. Keď dáme dokopy konanie týchto 5 miliónov ľudí a z ich konania vyplývajúce nevyhnutné [...]

deti, dieťa, týranie, smútok, depresia, samovražda

Rakúšanku, ktorá väznila svojho syna v boxe pre psa, súd potrestal 20 rokmi väzenia

01.03.2024 10:57

Svojho teraz 13-ročného syna väznila v prepravke pre psov, týrala ho hladom alebo ho v nevykúrenej izbe pri otvorenom okne polievala studenou vodou.

Irán politika voľby parlamentné Chameneí

V Iráne sa začali parlamentné voľby, očakáva sa nízka účasť

01.03.2024 10:47

Sú prvými, odkedy Iránom otriasli masové protesty vyvolané smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej vo väzbe v septembri 2022.

vojna na Ukrajine, Černihiv

Ruské letectvo krváca. Čo spôsobuje Moskve bolestné straty na nebi?

01.03.2024 10:41

Obrancovia zničili za február desať stíhacích bombardérov Su-34, dve stíhačky Su-35 a jedno radarové lietadlo A-50.

nemecko, polícia

Strelec, údajne vojak Bundeswehru, zabil na severe Nemecka štyroch ľudí

01.03.2024 10:36

Podozrivý sa vzdal úradom, informovala prokuratúra.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 552
Celková čítanosť: 1345908x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie