Štát musí diktovať študijné odbory

Podľa mňa by štát mal vedieť ktoré profesie a v akom množstve potrebujeme dnes. Koľko a akých profesií budeme potrebovať o 1, 5 či 10  rokov. Verím tomu, že sa tým niekto zaoberá a že existujú analýzy. Ak nie treba ich vypracovať. A podľa týchto analýz  by mal štát  formovať študijné odbory.

Jednoducho povedané školy vidia v prvom rade seba, svoju existenciu oni neriešia národohospodársku politiku štátu a to deformuje prostredie.  Niektorých profesií je nadbytok a druhých nedostatok.

Apelujem týmto na vedenie štátu aj súčasného premiéra Pellegriniho, ktorý predtým pôsobil na ministerstve školstva, aby začali robiť rázne kroky. Viem, že zmeny sa robia ťažko a niekde to určite aj zabolí. Ale štát by mal byť v tomto tvrdší, jedine pohľad zhora je správny. V ideálnom prípade si to predstavujem tak, že si štát určí aké profesie a koľko miest v daných profesiách finančne podporí.

Samozrejme, že sa to nedá zo dňa na deň a je nutná príprava. Ale niečo s tým treba robiť, lebo o pár rokov nás možno nebude mať kto liečiť alebo nedostatok IT odborníkov bude alebo aj mnoho iných profesií môže byť málo. A potom budeme počúvať len to, že nás môžu zachrániť len cudzinci – migranti, keď už bude systém kolabovať.

Demokracia bude zachovaná, každý si bude môcť zvoliť študijný odbor aký chce, len počet miest bude limitovaný a zase na iné študijné odbory by mal štát začať mladých pripravovať už na základnej škole a doslova ich lákať a tieto potrebné študijné odbory rozširovať. Súkromné školy tu budú naďalej a tí čo budú chcieť študovať určitú profesiu aj keď bude už nadbytočná kľudne môžu len si za to zaplatia z vlastného.

Štát by sa mal podľa mňa správať ako úspešná moderná firma, ktorá nesmeruje do krachu. Predstavte si, že by súkromná firma platila peniaze za také školenie svojich zamestnancov, ktoré oni vo firme nikdy nevyužijú a neskôr sa budú musieť opäť preškoliť na prácu, ktorú bude firma potrebovať. Veď toto je úplne absurdné, neefektívne, je to plytvanie s peniazmi a hazard s budúcnosťou.

Ježišovo akože kacírske učenie.

27.05.2025

Dnes už je kresťanstvo bežná vec. Je to podľa mňa vďaka vytrvalosti tisícok veriacich a žiaľ aj vďaka tomu že za svoju vieru mnohí položili to najcennejšie – svoje životy. Jednoducho sa im vyhrážali, aby sa svojej podľa nich bludnej viery vzdali a keď neposlúchli zavraždili ich. Presne tak ako syna Božieho Ježiša. Takže tá smrť nebola potrebná, ale tí čo boli [...]

Sme tu aby sme napravili svoje minulé chyby.

24.05.2025

Ja verím tomu, že tu nie sme náhodou. Verím aj tomu, že pozemské telo je len obal a že duch oživuje. V evanjeliách sa tiež zachovalo Ježišove: „neviete odkiaľ prichádzate a kam idete.“. O karme hovorí Krišna, Buddha aj Abd-ru-shin. Minulé životy a karma mi dávajú oveľa väčší význam ako krkolomné cirkevné vysvetlenia, ktoré reinkarnáciu odmietajú. Oni ju [...]

Je pápež Lev 14. Boh alebo človek?

24.05.2025

V stredoveku podľa mňa dosahovala cirkevná moc, ale i pýcha a arogancia svojho vrcholu. Vtedy mala cirkev dokonca moc ľudí mučiť, oberať o majetok a vraždiť. Prirodzene že ľudia sa cirkvi báli a nedovolili si jej protirečiť, pretože by boli ihneď označení za kacírov a zlikvidovaní. Postupne však začali získavať väčší vplyv vedecké kruhy a cirkev sa niekoľkokrát [...]

Izrael, Palestína, pásmo Gazy, Rafah

Izraelský úder na centrum pomoci v Rafahu zabil najmenej 26 ľudí

01.06.2025 07:37

Snahy o ďalšie prímerie už trvajú niekoľko mesiacov, zatiaľ sa ho ale ani za pomoci sprostredkovateľov nepodarilo dosiahnuť.

ilustracna fotka NDS

Slovensko čaká diaľničný boom: pribudnú desiatky kilometrov ciest, tunelov a mostov. Kedy ich sprejazdnia?

01.06.2025 07:00

NDS sľubuje rýchlejšiu výstavbu, menej zápch a bezpečnejšiu jazdu naprieč Slovenskom. Aké zlepšenie príde?

vojna na Ukrajine

ONLINE: Briti chcú mať z armády 'impozantný bojový stroj'. Sachs: Ak bude mier, Ukrajina sa môže stať rozvinutou ekonomikou

01.06.2025 06:55

Tvrdé poučenie z Putinovej invázie ukazuje, že armáda je len taká silná ako priemysel, ktorý je za ňou, tvrdí britský minister obrany.

Brjansk, pad mosta, náraz vlaku

V Rusku pri hraniciach s Ukrajinou sa zrútil most, do neho narazil vlak. Na mieste je veľa obetí. Ďalší most spadol v Kurskej oblasti

01.06.2025 06:00, aktualizované: 07:50

V ruskej Brjanskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou sa v noci na nedeľu zrútil most, do ktorého následne narazil osobný vlak a vykoľajil sa.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 672
Celková čítanosť: 1663898x
Priemerná čítanosť článkov: 2476x

Autor blogu

Kategórie