Založ si blog

Tesárov syn verzus učení zákonníci a farizeji.

Kňazi, zákonníci a farizeji v židovskom národe študovali náboženské spisy Tóru, prorokov. Snažili sa podľa toho žiť a tiež, aby sa v spoločnosti dodržiaval Mojžišov zákon. Boli to učení ľudia a celé roky venovali štúdiu týchto náboženských spisov.

Prišiel však Ježiš – laik, ktorý začal vykladať písma a hovoriť o Bohu, o Kráľovstve nebeskom a o tom ako treba žiť. Z absurdného pohľadu možno povedať, že im Ježiš konkuroval. Aj keď on bol tým Mesiášom, ktorého ohlásili proroci. Lenže zákonníci a farizeji zrejme očakávali, že Mesiáš vzíde spomedzi nich. Zákonníci a farizeji označovali Ježiša za laika, snažili sa ho nachytať a spochybniť, čo sa im však nikdy nepodarilo.

Vidím tu 2 roviny. 1. rovina je pohľad študovaných zákonníkov a farizejov na Ježiša laika (aj keď Mojžišov zákon bol všeobecne známy medzi ľuďmi, čítalo sa to predsa v synagógach). Oni videli seba ako znalých v písmach a preto povolaných na výklady písma. Ježiš bol v ich očiach laik – tesárov syn.

2. rovina je pohľad Boha na zákonníkov a farizejov. Zákonníci a farizeji síce študovali písma prorokov a Mojžišov zákon, ale od Boha to všetko prišlo, dokonca Boh sa označuje za tvorcu všetkého. Ježiš a Boh boli jedno, takže Ježiš bol jedno s Tvorcom. Je očividné, že Tvorca všetkého bude mať lepšie informácie ako tí čo len študovali hoci aj celé roky časť Jeho prejavov.

Vidíme to aj dnes, cirkev si uzurpuje právo vykladať písma a pritom neuznáva Abd-ru-shina. Stav je podľa mňa ešte horší ako za Ježišových čias, pretože si cirkev stihla vytvoriť vlastné dielo – dogmy a začali benevolentne rozdávať odpustky. Aj keď aj Ježiš už kritizoval nejaké tradície zákonníkov a farizejov, ktoré si oni vytvorili.

Pointa je v tom, že Stvoriteľ mal tu na zemi v židovskom národe určité prejavy dal Desatoro a celý Mojžišov zákon a potom prostredníctvom prorokov napomínal svoj vyvolený ľud, aby sa pridŕžal správnej cesty. Sú tu zákonníci a farizeji, ktorých môžeme nazvať cirkvou, ktorý študujú tieto Božie prejavy. Ale zdravý rozum a logika hovoria, že ak sám Zdroj prehovorí má to mať vyššiu prioritu, váhu, úplnú prednosť pred výkladmi ľudí čo tie prejavy Zdroja len študujú. Lenže žiaľ dodnes to pretrváva, že tí čo študujú prejavy Zdroja – čiže cirkevní hodnostári, popierajú výklady samotného Zdroja a dávajú do popredia svoje výklady, svoje diela – dogmy a ponúkajú ľuďom ich vlastný pokrm – odpustky.

Ľuďom akoby stačili cirkvi a ich dogmy.

24.06.2024

Či už zo strachu pred cirkvami alebo z vlastnej lenivosti, pripadá mi to, že mnoho ľudí sa uspokojí s cirkevnými dogmami a nepotrebujú hľadať pravdu. Akoby ľuďom stačili cirkvi a Stvoriteľa ani nepotrebovali. Cirkvi dnes rozdávajú odpustky aj miesta v raji. Navodzuje to dojem, že všetko je v poriadku. Lenže má to jeden veľký háčik ani jedna cirkev nedokáže človeku [...]

Dobré zákony a zlí ľudia.

23.06.2024

Hneď na úvod chcem zdôrazniť, že mám na mysli Stvoriteľove zákony a nie tie pozemské. Dnes sa mnohí čudujú prečo sa dejú rôzne nešťastia alebo zlé veci relatívne dobrým ľuďom alebo prečo ak Stvoriteľ existuje sa rodia deti postihnuté ťažkými chorobami. Odpoveď je pomerne jednoduchá karma a minulé životy. Ľudia zvyknú deti nazývať neviniatka, ale to je [...]

Sme smiešni.

18.06.2024

Ak skutočne existuje karma a minulé životy, my ľudia so všetkými svojimi pocitmi nespravodlivosti, závisti, nenávisti, zlosti, prchlivosti sme naozaj smiešni. Pretože ak existuje karma a minulé životy začíname sa tu baviť o tom, že iba žneme, čo sme predtým zasiali. Nemôže byť ani zmienky o nejakej nespravodlivosti a krivde. Ak trpíme je to len dôsledok toho, že sme v [...]

Matúš Šutaj Eštok

Ministerstvo vnútra dostalo pokutu 90-tisíc eur za odstavenie čurillovcov mimo službu

25.06.2024 20:18

Rezort vnútra sa odvolá voči tomuto rozhodnutiu Úradu na ochranu oznamovateľov.

pellegrini

Pellegrini podpísal prvý zákon vo funkcii. Ide o novelu zákona o vysokých školách

25.06.2024 18:47

Novelou sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, starajúcich sa o deti do troch rokov.

Czech Republic V4 Petr Fiala

Fiala: Úvahy o obnovení medzivládnych konzultácií so SR sú predčasné

25.06.2024 18:26

Podľa Fialu je dôležité, že vzťahy medzi krajinami sa naďalej rozvíjajú.

Ivan Korčok

Korčok: Slovenská vláda by mala to, čo odsúhlasí v Bruseli, prezentovať aj doma

25.06.2024 17:28

Ivan Korčok reagoval na rokovanie ministrov zahraničných vecí Európskej únie.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 582
Celková čítanosť: 1415399x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie